Daszek nad drzwiami i zadaszenie nad tarasem – zalety i wady

Nie ulega wątpliwości, że klimat w naszym kraju jest mocno zmienny, czasem zachwyca, ale częściej sprawia, że popadamy w przygnębienie. Gdy leje i zimno nie można korzystać z tarasu, by raczyć się świeżym powietrzem. Mając to na uwadze, warto pomyśleć o zainwestowaniu w zadaszenie tarasowe, które chroni, jak pada deszcz czy śnieg, ale i jak ładna pogoda – przed zbyt mocnym słońcem. Czy zadaszenie to jednak same zalety?

 

Klimat panujący w Polsce ma wszystkie znamiona tego, co najwspanialsze i najgorsze. Z jednej strony zachwyca piękna wiosenna i letnia pogoda, z drugiej zima jest długa, może coraz mniej śnieżna, ale ciemna, ponura i zawsze mokra. Kaprysy pojawiają się jednak też podczas najpiękniejszych miesięcy w roku, ponieważ cudowna pogoda przeplatana jest gorszymi okresami, kiedy leje i wieje. Czasem więc niemożliwe, by korzystać z tarasu, co jest dość mocno frustrujące. No chyba że go zadaszymy!

Zalety zadaszenia

Decydując się na zadaszenie, zyskujemy pewność, że niezależnie od aury panującej na zewnątrz, możemy miło spędzać czas na świeżym powietrzu. Ochroni on nas przed opadami różnego rodzaju – deszczem, śniegiem, gradem, wiatrem, jak i nadmiernym nasłonecznieniem. Jednak nie tylko o nasz komfort chodzi, bo za sprawą zadaszenia zatroszczymy się o posadzkę, szczególnie gdy wykonana jest z kamienia, a więc podatna na przegrzanie. To samo zresztą powiemy o sprzętach pozostawionych na tarasie, gdyż zadaszenie ochroni je przed zniszczeniem.

Identycznie jest w przypadku daszku nad drzwiami, które zapewnia ochronę nie tylko przed czynnikami pogodowymi (na przykład, gdy wychodzimy z domu i rozkładamy parasol bądź goście czekają, aż ich wpuścimy do domu), ale też drzwiom wejściowym, bo stale wystawione na opady deszczu i śniegu, szybciej tracą na jakości, co przekłada się na ich gorszy wygląd.

 

Daszek nad drzwi ze słupami podporowymi 2,3 m x 2,3 m Sierra fot. Palram.pl

 

Wiele osób podkreśla też inne zalety zadaszenia tarasu i drzwi wejściowych – jedną z ważniejszych jest możliwość zmiany wyglądu całej konstrukcji, co pozwala odświeżyć oblicze budynku, sprawiając, że wygląda on bardziej atrakcyjnie. I tu bardzo ważne, by pamiętać o doborze zadaszenia, ponieważ inne będzie pasować do domu tradycyjnego, a inne do nowoczesnego. Niezależnie od tego, dobrze wiedzieć, że doskonale sprawdza się zadaszenie częściowe, chroniące zarówno przed deszczem, jak i słońcem. Z jednej strony nie ogranicza przed dostępem do światła jak w przypadku pełnego zadaszenia, ale też odbija mocne promienie słoneczne, czego nie zapewnia daszek o transparentnym pokryciu.

Porozmawiajmy o wadach – czy jakieś są?

Oczywiście, daszki nad drzwiami i zadaszenie nad tarasem to wiele zalet, które sprawiają, że na takie konstrukcje decyduje się coraz więcej osób. Trzeba jednakże pamiętać, że te rozwiązania mają też pewne wady, ale tylko w przypadku ochrony tarasu. Co do daszku nad drzwiami ciężko bowiem znaleźć jakieś mankamenty. Taras z osłoną traci trochę w kontekście nieskrępowanego dostępu do światła, co ma szczególnie znaczenie, gdy na dworze coraz chłodniej, a wpadające do domu promienie słoneczne są na wagę złota. Odkryty taras to również nieograniczone pole widzenia, bez przeszkód więc możemy spoglądać na najbliższe sąsiedztwo: ogród, sad czy las.

Podsumowując, warto zdecydować się na zadaszenie tarasu i drzwi wejściowych, bo mimo pewnych, mało znaczących wad, to rozwiązanie zapewnia ogrom zalet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *