Zaćma? Już nie będzie odbierać nam wzroku!

Zaćma, choć od wielu lat jest główną przyczyną utraty wzroku na całym świecie, może w końcu zostać pokonana. Na całkowite usunięcie katarakty pozwala nam dzisiaj zabieg wymiany soczewki. Co warto wiedzieć o zaćmie? I na czym dokładnie polega jej operacja? Zapraszamy do lektury!

Poznaj wroga, czyli czym jest zaćma?

Zaćma to schorzenie, które najczęściej pojawia się z wiekiem. Soczewka – ta, którą mamy naturalnie w oku – z czasem traci swoją przejrzystość; zwykle dzieje się tak, ponieważ przez lata odkładają się w niej różne produkty przemian metabolicznych zachodzących w organizmie. Do tego dochodzi fakt, że soczewka z wiekiem po prostu słabnie i jej możliwości są coraz mniejsze. Dlatego też po pewnym czasie pojawiają się pierwsze objawy zaćmy.

Co ciekawe, zaćma nie zawsze musi być związana ze starzeniem się organizmu – choć ta przyczyna jest zdecydowanie najczęstsza. Istnieje kilka podziałów i wiele różnych rodzajów tego schorzenia. Katarakta może więc również m.in.:

 • wystąpić na skutek urazu;
 • pojawić się jako powikłanie niektórych chorób, np. cukrzycy;
 • wystąpić po długotrwałym narażeniu na niektóre substancje;
 • być wrodzona.

Na szczęście kataraktę można dziś bardzo skutecznie leczyć. Terapia farmakologiczna w przypadku tej choroby nie przynosi poprawy, istnieje za to inne skuteczne rozwiązanie – zabieg usunięcia zaćmy (piszemy o nim dalej).

Objawy katarakty

Zaćma jest schorzeniem, które postępuje. Początkowo może nie dawać żadnych wyraźnych symptomów, jednak prędzej czy później się one pojawią. Jakie są więc objawy zaćmy?

 • Przymglenie obrazu;
 • spadek ostrości widzenia (jakby narastająca krótkowzroczność lub różnowzroczność)
 • utrudniona ocena głębi i odległości;
 • zaburzenie postrzegania kolorów;
 • szybsze męczenie się wzroku;
 • podwójne lub zniekształcone widzenie;
 • nadwrażliwość na światło.

Co zrobić z początkami zaćmy? Regularne badania wzroku u okulisty pomogą nam trzymać rękę na pulsie. Gdy pojawią się pierwsze objawy, nie wahajmy się zgłosić do okulisty. Ważne, by choroby nie bagatelizować – nieleczona zaćma prowadzi do poważnych problemów ze wzrokiem, a ostatecznie do jego całkowitej utraty.

Usuwanie zaćmy

Na szczęście mamy dziś rozwiązanie, które może uchronić nas przed tymi powikłaniami. Zabieg usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji to prosta, bezpieczna i bardzo skuteczna operacja, która daje szansę na rozwiązanie problemu katarakty! Polega na wymianie starej soczewki na nowy, indywidualnie dobrany implant soczewkowy, który jest w pełni przyjazny dla organizmu i pozwala na przywrócenie ostrego widzenia (oprócz usunięcia zaćmy umożliwia też korekcję wad wzroku).

Taki zabieg jest bardzo wygodny dla pacjenta – trwa tylko kilkanaście minut, charakteryzuje się bardzo małą inwazyjnością i jest zupełnie bezbolesny (dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia). A do tego nie wiąże się z dłuższą hospitalizacją – do domu wraca się jeszcze w tym samym dniu. Nic więc dziwnego, że jest dziś tak popularny!

Kiedy jest najlepszy moment na operację zaćmy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: kiedy operować zaćmę? Czy lepiej poczekać, aż dojrzeje, czy też od razu skorzystać z zabiegu jej usunięcia? Specjaliści są zgodni – operacji najlepiej poddać się wtedy, gdy zauważymy, że katarakta utrudnia nam codzienne funkcjonowanie (czyli np. gdy pojawi się spadek ostrości widzenia). Leczenia lepiej nie odkładać na później – bardziej zaawansowana zaćma może wiązać się z dłuższą rekonwalescencją i nieco szerszym cięciem w trakcie zabiegu. Poza tym, odpowiednio wczesne zoperowanie daje najlepsze i najbardziej stabilne efekty!

Jednak jeśli wybieramy się na zabieg refundowany, musimy wziąć poprawkę na to, że od zapisania się do faktycznego terminu operacji zwykle mija sporo czasu. Dlatego też świetnym rozwiązaniem może być skorzystanie z prywatnej kliniki – gdy objawy zaćmy zaczną nam przeszkadzać po prostu zapisujemy się, przechodzimy badanie kontrolne, a wkrótce po tym sam zabieg… i już! Leczenie w takich miejscach staje się dziś niezwykle popularne; także w naszym kraju. Jedną z tego typu klinik jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica z oddziałami w Warszawie i Krakowie.

Czy zaćmie można zapobiec?

Niestety nie ma jednego konkretnego sposobu na uniknięcie zaćmy. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezradni. Możemy znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia katarakty, jeśli będziemy stosować się do kilku zasad, m.in.:

 • rzucimy palenie;
 • zadbamy o odpowiednie oświetlenie miejsca pracy;
 • na zewnątrz będziemy stosować okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV;
 • będziemy jeść więcej pokarmów bogatych w antyoksydanty (np. orzechy, warzywa, owoce), a mniej w tłuszcze nasycone;
 • ograniczymy spożycie alkoholu;
 • do czytania będziemy stosować szkło powiększające lub odpowiednie okulary;
 • będziemy regularnie badać wzrok u okulisty.

Dzięki takim postawom zminimalizujemy czynniki ryzyka i damy sobie szansę na zachowanie dobrego wzroku na długie lata. A w przypadku, gdy u kogoś z naszych bliskich wystąpi katarakta, nie wahajmy się powiedzieć mu o zabiegu usuwania zaćmy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *