Cera wrażliwa – jak o nią dbać i jakich kosmetyków używać – co ten temat wiedzieć trzeba?

Alergia na większość kosmetyków to jeden z czynników opisujących skórę wrażliwą, gdzie dla innych typów ceryry są one całkowicie nieszkodliwe. Ponadto wrażliwą skórę łatwo może podrażnić m.in. chlorowana woda, ostre słońce, mróz, preparaty do codziennej pielęgnacji, jak i źle dobrane zabiegi w salonach kosmetycznych. Jakich błędów więc unikać, co trzeba wiedzieć o cerze wrażliwej i jak o nią dbać?

Charakterystyka cery wrażliwej

Skóra wrażliwa, jak już wyżej pisano, jest skłonna do podrażnień. Oprócz tego charakteryzuje się także:

 • Wystąpieniem alergii,
 • Pojawieniem się wysyłki w reakcjach z czynnikami zewnętrznymi,
 • Swędzeniem.

Wpływ na nią mają również:

 • Za wysokie, jak i za niskie temperatury,
 • Źle dobrane kosmetyki,
 • Detergenty/środki czystości,
 • Palenie papierosów,
 • Silny wiatr,
 • Alkohol,
 • Kawa,
 • Herbata.

Cera wrażliwa jest zazwyczaj płytko unaczyniona. Często pojawiają się na niej pajączki, rumień oraz trądzik. Osoby mające ten typ skóry mogą borykać się ze stanami zapalnymi. Źródło tego problemu może leżeć w jakości powietrza, tudzież genetyce. Bez względu jednak na przyczynę, trzeba odpowiednio zająć się jej pielęgnacją.

Pielęgnacja cery wrażliwej – im mniej kosmetyków, tym lepiej

Wrażliwa skóra nie akceptuje zbyt częstych zmian kosmetyków, a jeszcze gorzej radzi sobie z ich nadmierną ilością. Można spotkać się z przekonaniem, że na skórę można bez ograniczeń nakładać różne preparaty, czy maści. Jest to całkowitą nieprawdą. Im więcej dodatkowych kosmetyków, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień na skórze. Gdy osoba z cerą wrażliwą odnajdzie produkty kojące, łagodzące oraz wyciszające – powinna używać tylko ich. Zaleca się zmianę kosmetyków co 3-4 miesiące, bo skóra w takim właśnie czasie przyzwyczaja się do preparatów. Jednakże przy cerze wrażliwej jest to na plus. Wniosek – nie należy stosować wszystkich kosmetyków naraz, trzeba cierpliwie pielęgnować cerę wrażliwą.

Jakie kosmetyki stosować do skóry wrażliwej?

Przy tym problemie stosowane na co dzień kosmetyki mają ogromne znaczenie, odpowiadają w końcu za kondycję skóry. Nie należy aplikować kremów, które ją pogarszają. Polecane do cery wrażliwej są dermokosmetyki, czyli produkty:

 • Posiadające odpowiednie atesty,
 • Bezbarwne,
 • Bezzapachowe,
 • Hypoalergiczne.

W ich składzie nie powinny znajdować się substancje, które mogą podrażnić skórę. Mowa tu m.in. o: alkoholach, estrach, PEGach, czy oleju parafinowym. Najlepsze będą naturalne preparaty niezawierające wspomnianych szkodliwych składników, bądź posiadające je w minimalnym stopniu.

Relaks jako metoda pielęgnacji cery wrażliwej

Niewielu o tym wie, ale stres jest jedynym z głównym czynników wpływających na wrażliwość skóry. Relaks psychiczny daje odprężenie skóry, natomiast stres wywołuje także stres skóry, który objawia się pieczeniem, wypiekami na twarzy oraz zaczerwieniem. Regularny relaks pozwala nauczyć skórę mniej emocjalnego reagowania na wszystkie tego typu sytuacje. W tym miejscu warto dodać, że istnieje przekonanie, iż stres oddziałuje na szybsze starzenie się skóry.

Regeneracja cery wrażliwej – zabiegi kosmetyczne

Do skóry wrażliwej nie mogą być stosowane preparaty oraz zabiegi o silnym działaniu. Warto raz w miesiącu zrobić delikatny piling: migdałowy, kawitacyjny czy pirogronowy. Ponadto dobrze jest skorzystać z mezoterapii, która polega na wstrzyknięciu w głąb skóry składników leczniczych. Należą do nich m.in.: aminokwasy, kwas hialuronowy, witaminy, które skutecznie wygłaszają zmarszczki.

Oprócz wyżej wymienionych korzystne działanie będą miały maski oczyszczające, odczulające, jak i nawilżające. Przygotowuje się je z preparatów na bazie rumianku, alg morskich, lukrecji oraz zielonej herbaty. Znajduje się w nich sporą ilość kolagenu i rutyny.

Unikanie przegrzania skóry warunkiem koniecznym przy cerze wrażliwej

Utrzymanie stałej temperatury skóry jest ważną kwestią. Nie wszyscy zwracają uwagę na przegrzewanie się ciała. Solarium, wystawianie twarzy na słońce, czy nadmierny wysiłek fizyczny powodują podwyższenie temperatury skóry twarzy. To prowadzi do rumienia a także rozszerzenia naczyń krwionośnych. Wszystkie powyższe czynności mogą być wykonane, ale trzeba mieć świadomość, jak oddziałują one na człowieka. Wybierając się na solarium warto chronić twarz, ćwicząc – skupić się na ćwiczeniach, które nie wywołają rumienia w krótkim czasie na twarzy. Przy systematycznym, dużym wysiłku fizycznym rumień utrzymuje się na stałe.

Odpowiednie filtry UV ważne przy skórze wrażliwej

Na promieniowanie słoneczne jest się narażonym zarówno latem, jak i zimą. Najlepszym sposobem by się przed nim chronić jest używanie odpowiednich (wysokich) filtrów UV. Ważna informacja – filtry UV także potrafią podrażnić skórę wrażliwą. Kupując je powinno się wybierać wyłącznie te mineralne (nie chemiczne) o faktorach SPF 30/50 – oba mają działanie ochronne przed słońcem. Chemiczne filtry – mają zdecydowanie wyższą tendencję do podrażnień skóry. Filtry mineralne są z tlenkiem cynku oraz dwutlenkiem tytanu. Te 2 składniki otworzą bezpieczną barierę ochronną cery wrażliwej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *