Jak zadbać o relacje przyjacielskie, które dzieli setki kilometrów?

Prawdziwa przyjaźń nie zna czasu ani dystansu. Każdy z nas ma osobę, z którą łączyły nas bliskie relacje, ale musiała ona wyjechać z miasta lub nawet kraju. Najgorsze w takiej sytuacji jest nie angażowanie się i czekanie na ruch drugiej strony. A może poznałaś kogoś na wakacjach i chcesz utrzymywać z nim kontakt, a nawet rozwijać relację. Poniższe rady sprawią, że pielęgnowanie przyjaźni na odległość nie będzie takie trudne, jak z pozoru się wydaje.

Regularne rozmowy i spotkania kluczem dobrych relacji

Regularny kontakt z przyjacielem jest bardzo ważny. Może to być nawet krótki telefon wieczorem w celu opowiedzenia o swoim dniu, ale ważna jest w tej kwestii regularność. Mimo tego, jeżeli poprzez natłok obowiązków brakuje Ci czasu nawet na rozmowę, wyślij po prostu SMS lub wiadomość na Messengerze. Dzięki temu nadal utrzymacie kontakt i będziecie na bieżąco ze swoimi sprawami. Dzisiejsza technologia pozwala na przeżywanie wielu chwil razem. Do tego celu możecie wykorzystać Snapchat lub Instagram, które oferują możliwość udostępniania relacji dla bliskich nam osób. To świetny sposób, aby podzielić się zdjęciami z naszej codzienności.

Równie ważne jest regularne spotykanie się. Osoby, które mieszkają na przeciwległych krańcach Polski nie mogą widywać się często, ale warto zaplanować spotkanie co miesiąc lub dwa. Dzięki zaplanowaniu terminu spotkania można z wyprzedzeniem kupić bilety, co dodatkowo będzie powodowało ekscytację odliczając dni do spotkania ze swoim przyjacielem. Niech to będzie dzień zaznaczony w kalendarzu – tak jak święto, abyś wiedziała, że w tym dniu nie możesz niczego zaplanować. Dłuższy okres niewidzenia się spowoduje na pewno ogrom miłych wspomnień, które za kilka lat okażą się bezcenne. Poza tym, gdy długo nie widzisz się z daną osobą masz jej mnóstwo do powiedzenia! A może uda się zaplanować wspólne wakacje? To dodatkowy czas, który można spędzić w gronie przyjaciela i nagromadzić wiele miłych chwil.

Zróbcie sobie niespodziankę!

Może jest to przestarzały sposób i nie każdemu przypadnie do gustu, ale wyślij przyjacielowi pocztówkę lub list! Będzie to na pewno niezwykle miła niespodzianka dla drugiej osoby. Nie musi być to długa wiadomość. Wystarczy kilka zdań, które spowodują uśmiech na twarzy drugiej osoby. Na urodziny czy rocznicę znajomości, zamiast zwykłych perfum, wykonaj własnoręcznie prezent. Może to być ramka pełna Waszych wspólnych zdjęć i wysłana kurierem. Prezent, który wykonany własnoręcznie, który poświęciło się swój wolny czas to gwarancja zadowolenia drugiej osoby, a dodatkowo świadomość, że zależy nam na tej relacji i dbamy o nią.

Informuj na bieżąco i opowiadaj o ważnych wydarzeniach

W utrzymaniu relacji z przyjacielem bardzo ważne jest informowanie o sprawach bieżących oraz ważnych dla nas wydarzeniach. Zmiana pracy, zaręczyny czy nawet kupno nowego samochodu to wydarzenia, które przyjaciel powinien usłyszeć bezpośrednio od nas, a nie np. z social mediów. Przeżywanie nawet najmniejszych wydarzeń wspólnie (mimo tego, że na odległość) wzmocni przyjacielską więź.

Odzywaj się pierwsza

Jeżeli przyjaciel nie odezwał się to może warto to zrobić i nie czekać na pierwszy krok z jego strony? Napisz nawet krótką wiadomość z pytaniem “Co słychać?”. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż czekanie, aż druga osoba się odezwie. Może okazać się, że jest zapracowana i nie ma czasu na telefon, ale na pewno poinformuje nas o tym fakcie. Unikniecie tym samym pretensji, że nie macie dla siebie czasu.

Wspierajcie się wzajemnie

Mimo dużej różnicy kilometrów, bądź dostępna dla przyjaciela w momentach, w których Cię potrzebuje. Nie chodzi tu tylko o trudne sytuacje, w których potrzebuje się wsparcia drugiej osoby. Akceptacja naszych działań oraz siebie nawzajem jest równie ważna. Wspieraj przyjaciela w każdej dziedzinie życia, a na pewno zostanie to docenione. Pomagaj przyjacielowi podejmować trudne decyzje, doradź lub powiedz, co sądzisz wykorzystując własne doświadczenia. Czasami rada osoby, która patrzy na wszystko z boku jest bezcenna i bardzo pomaga w podjęciu właściwej decyzji.

Spędźcie razem czas… wirtualnie!

Nie możecie iść razem do kina, ale przecież możecie wspólnie obejrzeć film online. Serwisy takie jak Netflix oferują wspólne oglądanie filmów, a w sytuacji, kiedy jesteście daleko od siebie jest to bardzo dobry pomysł! Nalej sobie lampkę wina, usiądź wygodnie na kanapie i odpal film. Proste, prawda?

Podobnie jest z gotowaniem oraz wieloma innymi czynnościami, które niegdyś lubiłyście robić razem. Wystarczy, że ustawisz laptopa lub inny sprzęt z kamerą i będziecie mogły poczuć się jak za starych dawnych czasów.

Dzisiejsza technologia z pewnością ułatwia utrzymywanie przyjaźni na odległość przez długie lata. Jednak nawet najlepsze rozwiązania nie pomogą utrzymać relacji, jeżeli zabraknie chęci i inicjatywy.  Pamiętajmy, że nie należy zbyt wiele oczekiwać, to dawanie jest kluczem do sukcesu. Jeżeli wspólnie będzie pielęgnować relację to odwdzięczy się ona długotrwale trwającą więzią.

 

1 thought on “Jak zadbać o relacje przyjacielskie, które dzieli setki kilometrów?

  1. Ja mam przyjaciółkę w Niemczech – regularne wizyty to klucz do sukcesu, chociaż teraz Pandemia odebrała nam taką możliość 🙁 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *