Higiena uszu. Jak skutecznie o nią dbać?

Choć uszy myjemy wszyscy, to niestety większość z nas nie robi tego prawidłowo. Jak odpowiednio zadbać o ich higienę?

Cała prawda o patyczkach do uszu

Co czyścić za pomocą patyczka?

Patyczki do uszu stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia łazienki i chociaż od kilku lat cieszą się nie najlepszą sławą, to okazują się niezbędne przy prawidłowej higienie zewnętrznych części uszu. Decydując się na nie, pamiętajmy, że służą przede wszystkim do czyszczenia małżowiny usznej oraz ewentualnie do osuszania ujścia kanału słuchowego. Nigdy nie stosujmy ich natomiast do oczyszczania głębszych części przewodu, gdyż taki zwyczaj może zakończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Czym grozi nieumiejętne stosowanie patyczków?

  • Nadmierne wytwarzanie woskowiny: woskowina chroni przewód słuchowy przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Usuwając ją za pomocą patyczka, dajemy sygnał naszemu organizmowi, że powinien zwiększyć jej produkcję;
  • Uszkodzenie kanału słuchowego: przewód ma około 2,5 cm długości, natomiast patyczek aż 5 cm. Czyszczenie za jego pomocą może więc zakończyć się bolesnym uszkodzeniem kanału;
  • Uszkodzenie błony bębenkowej: perforacja bębenka charakteryzuje się silnym bólem, problemami ze słuchem oraz zawrotami głowy.

Jak prawidłowo czyścić uszy

Woda z mydłem

Najlepszym sposobem na higienę uszu jest mycie ich wodą z mydłem. Jak to zrobić? Wystarczy nawinąć na palec chusteczkę higieniczną lub cienką szmatkę materiałową, namoczyć ją w mydle rozpuszczonym w ciepłej wodzie i delikatnie oczyszczać nią małżowinę uszną.

Parafina

Jeśli czujemy, że w uchu zaczyna zalegać zbyt duża ilość woskowiny, możemy spróbować usunąć ją za pomocą dostępnej w każdej aptece parafiny. Aby zrobić to prawidłowo, należy podgrzać substancję do temperatury naszego ciała i wpuścić kilka kropel do ujścia przewodu słuchowego. Następnie należy odczekać parę sekund, aż płyn swobodnie wpłynie do jego głębszych części i cierpliwie wypatrywać rezultatów. W ramach profilaktyki taki zabieg możemy stosować raz w tygodniu.

Spray do uszu

Choć większość producentów artykułów farmaceutycznych ma w swojej ofercie mnóstwo środków przeznaczonych do higieny uszu, to najlepsze okazują się te w formie sprayu. Jak działają?

Dobrej jakości spray do uszu dokładnie rozpuszcza i stopniowo usuwa z przewodu słuchowego nagromadzoną w nim woskowinę. Dodatkowo preparat zapewnia doskonałe rozproszenie w kanale oraz pobudza naturalne mechanizmy jego oczyszczania. Używając sprayu do uszu, mamy pewność, że odpowiednio dbamy o nasze przewody słuchowe.

Kiedy potrzebna jest wizyta u laryngologa?

Jeśli po samodzielnej próbie przeczyszczenia uszu nasza kondycja się nie poprawia, a takie objawy jak szumy, problemy ze słuchem lub ból nie ustępują, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Pamiętajmy, że na kilka dni przed umówioną wizytą warto zakropić uszy parafiną. Taki zabieg ułatwi laryngologowi usunięcie woskowego korka z przewodu słuchowego.

W jaki sposób lekarz wyczyści nam uszy? Za pomocą specjalnego irygatora laryngolog wprowadzi do kanału wodę, która poddana działaniu niewielkiego ciśnienia wypłucze nadmiar woskowiny z przewodu, jednocześnie nie uszkadzając go.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *