Prezent na pierwsze spotkanie z maluszkiem – co warto podarować nowonarodzonemu dziecku

Pierwsze spotkanie z noworodkiem to szczególny czas, wypełniony radością i szczęściem. I choć takim maluszkom potrzebna jest przede wszystkim bliskość i troskliwa opieka mamy, warto podarować mu coś wyjątkowego, kolorowego i po prostu pięknego. A może nasz prezent posłuży dziecku dłużej? Co warto wybrać dla noworodka?

Prezent na pierwsze chwile

Rodzice oczekujący przyjścia na świat dziecka zwykle zaopatrują je we wszystkie możliwe akcesoria. Goście mogą zatem podarować dziecku coś fantazyjnego, ale dobrze, gdy jednocześnie jest to rzecz praktyczna. Niektóre prezenty przydadzą się młodemu człowiekowi już od pierwszych chwil, do innych będzie musiał dorosnąć. Jeżeli chcemy, aby prezent od początku służył maluszkowi, warto podarować mu ciepły kocyk. Dlaczego ciepły? Niezależnie od tego, czy panują wysokie temperatury, czy na zewnątrz jest mróz, noworodki kochają być opatulone w dające ciepło kocyki czy rożki. Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów kocyków – od tych najprostszych po wielofunkcyjne. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na te drugie. Kocyk może być jednocześnie ciepłym szlafrokiem, w które dzieciątko zostanie owinięte po kąpieli lub śpiworkiem. Dobrym pomysłem jest także zakup kocyka spersonalizowanego, z wydrukowanym imieniem malca i datą jego narodzin. Jest to doskonała pamiątka na lata.

Szumy ułatwiające zasypianie

Jako prezent dla noworodka doskonale sprawdzają się szumiące zabawki. Najpopularniejsze w tej kategorii są małe przytulanki, które mama może włożyć maluchowi do łóżeczka bądź wózeczka podczas spaceru. Biały szum ułatwia zasypianie, ponieważ dźwięk ten przypomina noworodkowi te, które słyszał będąc jeszcze w łonie matki. Działają one nie tylko usypiająco, ale i uspokajająco. Prezent ten z pewnością posłuży maluchowi przez dłuższy czas, ponieważ przy dźwięku szumiących zabawek lubią zasypiać nawet większe niemowlaki. Rodzice dziecka z pewnością będą wdzięczni za taki prezent.

Książeczki kontrastowe i sensoryczne

Noworodek nie widzi w taki sposób, jak osoba dorosła ani nawet niemowlak. Jego wzrok kształtuje się jeszcze długi czas po narodzeniu, a jego rozwój mogą wspomagać kontrastowe książeczki. Niektórzy lekarze zalecają pokazywanie ich noworodkom już od pierwszych dni życia. Dodatkowo dobrze, jeżeli książeczka wykonana jest z materiałów o różnej strukturze – z czasem noworodek zaczyna poznawać świat nie tylko wzrokiem, ale i dotykiem. Książeczki mogą też wydawać różnego rodzaju dźwięki, które dodatkowo przykuwają uwagę małych dzieci.

Wszystko dla bezpieczeństwa

Dobrym, choć nieco droższym prezentem dla noworodka jest czujnik oddechu. Zapewnia on spokojny sen rodzicom dziecka, a wyspani rodzice to szczęśliwe dziecko. Monitor oddechu ma na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości w oddechu dziecka, zapobiega więc wystąpieniu nagłej śmierci łóżeczkowej. Dostępne są modele przeznaczone do łóżeczka, dziecko nie jest wtedy podpięte do czujnika bądź przenośne, które można podpiąć maluszkowi na przykład do pieluszki.

Leżaczek i bujaczek w jednym

Noworodki uwielbiają być kołysane. Leżaczek z funkcją bujania jest świetnym pomysłem na prezent, ponieważ noworodek może w nim przebywać już od pierwszych dni. Prezent ten posłuży nawet do roku czasu, a dodatkowo nie zajmuje zbyt wiele miejsca w mieszkaniu. Leżaczek daje rodzicom chwile wytchnienia, gdyż dzięki niemu nie muszą nosić przez cały dzień swoich pociech na rękach. Maluszki chętnie w nim przebywają, widząc świat z zupełnie innej perspektywy. Na rynku dostępne są różne modele leżaczków, a ich cena jest zróżnicowana w zależności od dodatkowych funkcji, jakie posiadają.

Kolorowe miejsce do zabawy

Miejsce w domu przeznaczone tylko dla dziecka, które zachęca do zabawy i rozwoju. Mowa o macie edukacyjnej, która swymi kolorami i dźwiękami będzie przyciągać dziecko. Mata, jak sama nazwa wskazuje, ma wspomagać rozwój dziecka i stymulować jego zdolności ruchowe i poznawcze. I choć jest ona z reguły przeznaczona dla dzieci powyżej 3 miesiąca życia, to warto mieć ją w domu już od narodzin, gdyż można na niej na przykład układać noworodka na brzuszku.

Otulacz na dobry sen

Zadaniem otulacza jest ograniczenie ruchliwości maluszka w nocy, przez którą często się wybudza. Noworodki kochają ścisk, który pamiętają jeszcze z brzucha mamy. Im ciaśniej są zawinięte, tym jest im przyjemniej, a dodatkowo ich sen jest o wiele spokojniejszy. Ponadto rodzice zawijający dziecko w otulacz nie muszą martwić się o to, że będzie mu zimno, ponieważ zapewnia on maluszkowi uczucie ciepła. Nie trzeba go zatem przykrywać kołderką, co redukuje ryzyko narzucenia jej na siebie przez noworodka. Według niektórych rodziców otulacze mają właściwości łagodzące kolki, które często nękają malutkie dzieci i są nieprzyjemne zarówno dla nich, jak i dla rodziców.

Wybór prezentu dla nowonarodzonego dziecka nie jest prosty. Na rynku mamy do wyboru wiele pozycji, a to na co się finalnie zdecydujemy zależy często od budżetu, jakim dysponujemy. Prezent dla noworodka dobrze jest przedyskutować z rodzicami dziecka tak, aby wybrać coś, co będzie nie tylko piękne, ale także użyteczne.

 

2 thoughts on “Prezent na pierwsze spotkanie z maluszkiem – co warto podarować nowonarodzonemu dziecku

  1. Super propozycje. Właśnie idziemy niedługo do znajomych poznać ich malutką córeczkę i zakupiliśmy otulacze Aden Anais i do tego żyrafkę Sophie, która przyda się za jakiś czas na czas ząbkowania i nauki chwytania 🙂

  2. Ja ze swojej strony mogę polecić jako droższy prezent leżaczek babybjorn … cudo dla rodziców, naprawdę nie bez przyczyny w sieci jest tyle pozytywnych komentarzy na temat tego gadżetu – także zapewne must have każdej świeżo upieczonej mamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *