Negatywne emocje – jak uwolnić się od nich i oczyścić umysł

Strach, gniew, zazdrość czy smutek to emocje, które dotykają każdego człowieka. To całkowicie normalne – są tak samo potrzebne dla zachowania równowagi emocjonalnej, jak uczucia i doznania pozytywne. Co jednak, jeśli negatywne emocje zaczynają przeważać nad całą resztą? Człowiek staje się drażliwy, łatwo popada w gniew, spada jego samoocena, coraz trudniej utrzymuje mu się zdrowe relacje z innymi ludźmi. Nadmiar negatywnych emocji może doprowadzić nawet do zaburzeń zdrowotnych – odbić się na zdrowiu fizycznym, wywoływać migreny, bóle, trudności ze snem. Może mieć także długofalowe skutki na zdrowie psychiczne – doprowadzić do chorób, takich jak depresja, zaburzenia lękowe, nerwice. Jak się przed tym uchronić, by zachować czysty umysł i zapobiec problemom zdrowotnym?

Uwolnij się od złych emocji!

Jak uwolnić się od złych emocji? Wystarczy podążać za kilkoma najważniejszymi zasadami.

1. Wybaczaj krzywdy. Nie chowaj w sobie urazy. Jeśli ktoś sprawi Ci przykrość, zawsze mów o tym wprost. Nie wypominaj jednak nikomu wyrządzonych krzywd. Żadne z was nie poczuje się od tego lepiej. Będziesz wciąż przypominać sobie o doznanych krzywdach, zamiast wybaczyć i po pewnym czasie zapomnieć.

2. Bądź szczery. Szczerość jest ważna nie tylko w stosunku do innych, ale także wobec samego siebie. Nie oszukuj siebie, starając się wpoić sobie cudze marzenia czy światopogląd. Bądź w pełni sobą. Rób to, co sprawia Ci przyjemność, dąż do osiągania własnych celów.

3. Mów o tym, co czujesz. Zawsze dziel się z innymi swoimi emocjami. Mów o tym, jak się czujesz, co powoduje u Ciebie te uczucia. Jeśli ktoś nieświadomie sprawia Ci przykrość, uświadom mu to. Mów jednak nie tylko o tym, co złe. Dziel się także swoimi pozytywnymi emocjami – pozwala to wzmacniać więzi międzyludzkie, a przede wszystkim – poprawia samopoczucie Twoje i drugiej osoby.

4 Nie porównuj się z innymi. Zawsze znajdą się lepsi i gorsi od Ciebie. Jeśli będziesz się z nimi porównywać, możesz stać się zazdrosny i zawistny lub popaść w nadmierny zachwyt nad sobą, co również prowadzi do uwalniania negatywnych emocji.

5. Każdego dnia staraj się zrobić coś dobrego. Może to być niespodzianka sprawiona bliskiej osobie, pomoc nieznajomemu. Każdy dobry uczynek poprawia samopoczucie – Twoje i innych! Jeśli nie masz pomysłu na dobry uczynek, którym mógłbyś poprawić komuś nastrój, zrób coś dobrego… Dla siebie!

6. Zadbaj o porządek dookoła siebie. Przebywanie w czystych, jasnych pomieszczeniach pozytywnie wpływa na samopoczucie. Samo robienie porządków może okazać się zbawienne – wiele osób twierdzi, że porządkowanie swoich rzeczy pozwala odzyskać poczucie kontroli nad tym, co dzieje się dookoła.

7. Otaczaj się pięknem. Zadbaj o to, by na co dzień mieć styczność z pięknem. Postaw na parapecie kwiaty, wieczorem zapal świeczki w pokoju. Pozwoli Ci to wyciszyć się w dogodnej atmosferze.

Oczyść umysł!

Poświęć się czynnościom, które sprawiają Ci przyjemność i pozwalają się zrelaksować. Przeczytaj ciekawą książkę, obejrzyj film ulubionego reżysera. Poświęć trochę czasu sobie – zrób to, co lubisz najbardziej. Każdego dnia znajdź choć kilkanaście minut na odpoczynek, chwilę wyciszenia. Możesz spróbować technik wyciszających umysł – medytacji lub jogi. Pozwoli to Ci się uspokoić, a zrelaksowany, wyciszony umysł jest znacznie mniej podatny na wpływy negatywnych emocji i złych doświadczeń. Pamiętaj też o spotkaniach z przyjaciółmi – zawieranie i podtrzymywanie kontaktów międzyludzkich ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Stały kontakt z bliskimi osobami wzmaga poczucie bezpieczeństwa, pozwala pozbyć się nadmiaru stresu poprzez mówienie o tym, co go powoduje. Wspólne rozmowy pozwalają zacieśniać więzi z bliskimi, ale też umożliwiają podzielenie się problemami i wspólne poszukiwanie rozwiązań. Samodzielne rozwiązywanie problemów wcale nie jest łatwe – mając na uwadze opinię drugiej osoby, można zachować chłodne, obiektywne spojrzenie na dany problem. Rozmowa z bliskimi często okazuje się zbawienna – ukazuje, że nie ma sytuacji bez wyjścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *