Mała, przydomowa oaza – jak odmienić swój balkon na letnie wieczory

Mieszkanie z balkonem stwarza możliwość relaksu na świeżym powietrzu bez wychodzenia z domu, bez konieczności poszukiwania niewielkiej enklawy spokoju po ciężkim dniu. Balkon, najczęściej nieduży, może stać się komfortową, nowoczesną przestrzenią, która spełni nie tylko funkcje użytkowe. Stylowy balkon w bloku? Tak, to możliwe. Co więcej, można go odmienić niewielkim kosztem oraz własnoręcznie. Samodzielna odmiana balkonu może stać się znakomitym sposobem na spędzenie czasu kreatywnie. Niezbędne narzędzia, akcesoria i elementy aranżacji można zamówić online. Przemyśl wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem i zaczekaj na dostawę.

Pierwszy krok do pięknego balkonu

Pierwszym etapem zmian powinien stać się plan nowej aranżacji balkonu. Projektując swoją oazę przydomowego spokoju i relaksu weź pod uwagę wielkość balkonu, jego ekspozycję oraz rodzaj balustrady. W przypadku balkonów, posiadających ażurowe, metalowe barierki zastanów się, czy potrzebujesz dodatkowej przesłony, natomiast w sytuacji, gdy balustrada jest murowana, zaplanuj, jak wykorzystać przestrzeń na niej. Gdy zamówisz niezbędne akcesoria, możesz rozpocząć pracę nad usunięciem zalegających, niepotrzebnych sprzętów, uschniętych roślin, niepotrzebnych donic oraz jeśli planujesz daleko idące zmiany, oczyszczeniem metalowej barierki i odmalowaniem jej. Możesz usunąć zniszczoną warstwę, pokrywającą posadzkę. Jeżeli nie planujesz dużych zmian, a podłoga nie jest zniszczona, oczyść ją i osusz, aby móc wciąż z niej korzystać lub położyć na niej modną, sztuczną trawę lub drewniane płytki tarasowe. Przygotowany do prac balkon może oczekiwać na zamówione akcesoria.

Niech balkon stanie się przedłużeniem przestrzeni mieszkalnej

W niewielkim mieszkaniu nawet mały balkon może stać się praktycznym przedłużeniem przestrzeni użytkowej. Koniecznie zadbaj o miejsce do suszenia prania (jeżeli w przestrzeni osiedla jest to dozwolone) w postaci nowoczesnych, rozkładanych linek, które nie zajmują przestrzeni podczas Twoich chwil relaksu. Rozłóż sztuczną trawę lub płytki tarasowe i wstaw wygodny mebel, w którym zrelaksujesz się przy dobrej książce. Może być to ławka, zrobiona z europalet, zamówiony, wygodny fotel lub zestaw krzeseł ogrodowych z wygodnymi siedziskami. Przyda się praktyczny stolik, który można rozłożyć na barierce. Jeżeli Twój balkon jest dość duży, pozwól sobie na stolik, którego nie musisz składać, jednak warto wykorzystać przestrzeń pod nim, jako schowek do przechowywania elementów dekoracyjnych. W praktycznej skrzyni, która może stać się siedziskiem, umieścisz poduchy. Wybieraj produkty wodoodporne, hydrofobowe, niewchłaniające brudu.

Zielona oaza miejscem relaksu

Na komfort wypoczynku wpływa otoczenie. Zadbaj o zieloną oprawę swojej oazy. Dobierz rośliny pod kątem ich potrzeb, uwzględniając nasłonecznienie, ilość miejsca oraz współwystępowanie z pozostałym i gatunkami, które zechcesz umieścić na balkonie. Rośliny kwitnące najpiękniej zaprezentują się, jeśli stworzą trójwymiarową przestrzeń kwitnącą, złożoną z kilku odcieni koloru. Warto zastosować piętrową uprawę ziół przypraw oraz warzyw lub owoców. Praktyczne i zielone elementy aranżacji sprawią, że Twój balkon stanie się mini ogrodem, dzięki któremu skorzystasz z naturalnych dodatków do dań. Nie zapomnij o dodatkach, takich jak oświetlenie. Pięknie prezentują się girlandy o nowoczesnym kształcie. Świetnie skomponują się z industrialnym stylem aranżacji. Do balkonu w stylu śródziemnomorskim dobierz solarne, subtelnie świecące lampki, balkon w stylu prowansalskim lub skandynawskim powinny ozdobić stylowe latarnie, prezentujące się niezwykle romantycznie. Niech balkon w sezonie letnim stanie się ulubioną przestrzenią mieszkania, która zapewni Ci chwile relaksu oraz możliwość przebywania wśród zieleni zawsze wtedy, gdy poczujesz chęć oddechu od szarej codzienności. Stylowy balkon stanie się wizytówką mieszkania oraz zapewni Ci rozwijające, kreatywne zajęcie w postaci pielęgnacji i uprawy roślin balkonowych. Jak zaaranżujesz swoją, przydomową oazę?

1 thought on “Mała, przydomowa oaza – jak odmienić swój balkon na letnie wieczory

  1. ja proponuję piękny zielniczek – zamówiłam na allegro drewnianą drabinkę, zawiesiłam doniczki a w nich mięta, oregano, rozmaryn, tymianek <3 coś pięknego, super ozdoba i przyda się w kuchni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *