Ciąża i poród w czasach pandemii

Radość przyszłych mam z oczekiwania na narodzenie dziecka w dobie epidemii przeniknięta jest pewną dozą lęku i niepewności. Wprawdzie dla zdrowych pacjentek, które nie są objęte kwarantanną, porody przebiegają bez większych zmian. Wprowadzono jednak pewne obostrzenia i środki ochronne, które sprawią, że pobyt na porodówce wygląda nieco inaczej.

Zakaz odwiedzin oraz porodów rodzinnych

Nikogo nie dziwi niepokój kobiet, które oczekują porodu. Koronawirus zmienił bowiem rzeczywistość również tą na porodówkach i w szpitalach położniczych.
Przede wszystkim do odwołania zabronione są porody rodzinne. Obostrzenia są na tyle daleko idące, że mąż/partner nie może towarzyszyć rodzącej nawet przy przyjęciu do szpitala. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kobieta zgłaszająca się do porodu jest przyjmowana w specjalnym namiocie lub przez osobę w odpowiednim stroju, która odbiera pacjentkę spod drzwi szpitala.

Przed przyjęciem do szpitala rodząca poddawana jest badaniu temperatury oraz przeprowadza się z nią wywiad na temat możliwości ewentualnego zarażenia i choroby Covid -19. Dużą uwagę zwraca się na takie objawy kaszel, ewentualne duszności, czy bóle mięśni. Pytania dotyczą również czy doszło do ewentualnego kontaktu z osobą przebywającą na kwarantannie lub chorą. W sytuacji, gdy zostanie wykluczone zakażanie wirusem, ciężarna przyjmowana jest na oddział. Ważne jest, aby do porodu zabrać wszystkie potrzebne rzeczy dla siebie i dziecka. Należy również pamiętać o wodzie mineralnej i drobnych przekąskach, gdyż ze względu na zakaz odwiedzin ich dostarczenie będzie utrudnione lub nawet niemożliwe.

Cesarskie cięcie w dobie pandemii

Panie, które mają zaplanowane cesarskie cięcie, muszą liczyć się z podobnymi zasadami, jak w przypadku porodu naturalnego. Ponieważ ryzyko zakażania jest większe, dużą uwagę przywiązuje się zachowania higieny. Mamy proszone są o częsta dezynfekcje rąk w szczególności po kontakcie z powierzchnią szpitalną np. klamka w toalecie. Ojciec dziecka nie może przebywać na oddziale. Zabieg przeprowadzony jest przez lekarzy ubranych w specjalne kombinezony i przyłbice, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

Zarówno po porodzie naturalnym, jak i przez cięcie cesarskie pobyt ograniczony jest do niezbędnego minimum. Jeśli nie ma przeciwwskazań, dziecko po porodzie przebywa cały czas z matką.

W czasie porodu kobieta ma możliwość połączenia się z najbliższymi online, a personel służy pomocą w wysłaniu po porodzie zdjęcia dziecka wskazanej osobie, najczęściej tacie.

Co powinna wiedzieć kobieta w ciąży?

Obecnie lekarze stoją na stanowisku, że kobiety w ciąży nie znajdują się w grupie szczególnego ryzyka. Powinny stosować się do ogólnych zaleceń tzn. ograniczyć kontakty, regularnie myć ręce i dezynfekować powierzchnie. Szczególnie ważna jest izolacja, która znacząco ogranicza możliwość zachorowania.
Ginekolodzy ograniczają ilość wizyt kontrolnych, a wiele spraw i problemów jest konsultowana przez telefon lub online. W sytuacji jednak gdy pojawiają się poważniejsze powikłania np. plamienie, czy krwawienie, to kobieta jest kierowana na badanie do szpitala. Rzadko, tylko w sytuacji konieczności wykonywane jest badanie dopochwowe. Wynika to z faktu, aby zmniejszyć kontakt z wydzielinami fizjologicznymi.

Poród pacjentki zakażonej koronawirusem

Jeśli poród przypada na czas, gdy przyszła mama wie, że jest chora, zaleca się przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Rodzi ona w specjalnie przygotowanej, odizolowanej sali, a potem jest przewożona do szpitala zakaźnego. Niestety ze względu na bezpieczeństwo dziecka, nie może ona przebywać z nim po porodzie. Noworodek ma przeprowadzane testy na obecność koronawirusa. Wraca do mamy, gdy jest ona już zdrowa i wypisana do domu.

Optymistyczną informacją jest, że ryzyko zakażenia dziecka zarówno w II, jak i w III trymestrze oraz przy zabiegu jest bardzo znikome. Młoda mama, jeśli stan zdrowia jej na to pozwala, zachęcana jest do odciągania mleka, aby pobudzić laktację i utrzymać ją po okresie choroby i rozłączenia z maleństwem.

1 thought on “Ciąża i poród w czasach pandemii

  1. Wiele zależy od tego na jaką położną się trafi. Jeśli będzie to kobieta o prawdziwym sercu to pomoże w tym ciężkim okresie i naprawdę będzie się dobrze wspominać ten czas . Pozdrawiam mamuśki rodzące

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *