Odwodnienie organizmu dziecka – jakie może mieć skutki?

Woda – niezbędna do prawidłowego rozwoju

Według powszechnej opinii, ciało osoby dorosłej składa się z wody w 60 procentach. W przypadku niemowląt ta liczba jest jeszcze wyższa, dlatego bardzo ważne jest, by każdego dnia dostarczać maleństwu odpowiednie ilości płynów. Do odwodnienia może dojść niezwykle szybko, dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę.

Jak dużo wody potrzebuje organizm noworodka? Zależy to przede wszystkim od całkowitej masy ciała. Jeśli dziecko waży poniżej 10 kg, odpowiednia porcja nawodnienia będzie wynosić ok. 100 ml na każdy kilogram.

U dzieci, których waga przekracza 10 kg, całkowite zapotrzebowanie na płyny będzie wynosić powyżej 1000 ml dziennie. Z kolei, gdy pociecha przekroczy próg 20 kg, powinna spożywać dzienną ilość wody zbliżoną do zapotrzebowania osoby dorosłej, czyli co najmniej 1500 ml.

Odwodnienie – jak je rozpoznać?

W jaki sposób możemy rozpoznać objawy odwodnienia u niemowlaka i dziecka? Większość symptomów możemy zaobserwować samodzielnie:

  • złe samopoczucie – rozdrażnienie, zmęczenie, senność,
  • mniejsze ilości oddawanego moczu – dziecko chodzi do toalety rzadziej niż zwykle, pieluszki nie są napełnione tak jak zazwyczaj,
  • suche śluzówki – oznaką są spierzchnięte wargi i wysuszony język,
  • duże pragnienie u dziecka,
  • płacz bez łez,
  • w przypadku niemowląt objawem odwodnienia może być również zapadnięte ciemię.

Najczęstsze przyczyny odwodnienia dziecka?

Z czego wynika odwodnienie organizmu u najmłodszych? Przyczyn może być kilka. Najczęściej źródłem problemu jest po prostu spożycie zbyt małej ilości płynów. Jako rodzice powinniśmy zwracać na to uwagę, niestety, sami również miewamy problemy z nawadnianiem. W ciągu dnia dzieci zużywają duże pokłady energii, dlatego powinniśmy im podawać napoje możliwie jak najczęściej.

Objawy odwodnienia u niemowlaka oraz starszego dziecka mogą występować podczas biegunki lub wymiotów. Jeśli będą one intensywne, tym szybciej odwodnienie będzie postępować. Co gorsza, maluch może odmawiać lub zwracać podawane płyny. Jak działać w takiej sytuacji? Wodę, najlepiej schłodzoną, należy dawkować w niewielkich porcjach. Możemy dorzucić od niej kilka kostek lodu lub częstować malca łyżeczką. W ten sposób unikniemy odruchu wymiotnego. Warto zadbać również o uzupełnienie elektrolitów.

1 thought on “Odwodnienie organizmu dziecka – jakie może mieć skutki?

  1. Bardzo ważny temat. Ostatnio sama miałam z tym problem , przez bolesne ząbkowanie córka w ogóle nie chciała pić wody i bałam się żeby właśnie się nie odwodniła 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *