Zdrowa przerwa między dziećmi, czyli jaka jest najlepsza różnica wieku między rodzeństwem?

Relacje między rodzeństwem zależą od naprawdę wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest między innymi różnica wieku między rodzeństwem. To ona wpływa na zainteresowania dzieci, a także ich rozwój, czy późniejsze relacje. Jaka jest więc odpowiednia różnica wieku dla dzieci, by dobrze się rozwijały?

Kiedy będzie najgorzej?

Zaczniemy może od sytuacji, w której dość oczywiste jest to, że dzieci nie będą się dogadywać. Jest to różnica powyżej 10 lat. Zdarza się również taka około 20 lat, ale to już jest rzadkość. Relacje w tym wypadku jednak będą bardzo podobne. Rodzeństwo z taką różnicą wieku patrzy na świat już zupełnie inaczej. To młodsze dopiero będzie się wszystkiego uczyć, oczekiwać poświęcenia sporej ilości czasu. Natomiast starsze ma już swój własny świat, znajomych i zagospodarowany czas. Może poczuć się nieco odsunięte na bok, a także zagubione, ponieważ został zburzony pewien porządek jego małego świata. W przypadku takiej różnicy wieku należy dużo uwagi poświęcić młodszemu dziecku, ponieważ starsze może już zadbać w pewnym stopniu o siebie, ale bardzo ważna jest rozmowa ze starszym dzieckiem.

Przy takiej różnice mogą pojawić się nieporozumienia i kłótnie. Młodsze dziecko chce naśladować starszego brata lub siostrę i bardzo nie podoba mu się, gdy jest odrzucone. Natomiast starsze potrzebuje przestrzeni dla siebie i ciszy na naukę. Rodziców, którzy będą mieć dzieci z taką różnicą wieku, czeka dużo pracy i należy się na to przygotować.

W jakim wieku dzieci mogą żyć jeszcze w zgodzie?

Już chyba dobrze wiemy, że 10 lat to zbyt duża różnica u dzieci, by te przeżyły dzieciństwo w zgodzie i ze wspólnymi zainteresowaniami. Jednak jeśli maluch pojawi się na świecie, gdy pierwsza pociecha będzie miała między 3 a 5 lat, to można już spodziewać się, że dzieci będą jeszcze toczyć wspólne dzieciństwo. Na pewno u 5 latka, który będzie już zajęty przedszkolem i znajomymi, nie można oczekiwać, że cały swój czas będzie chciał poświęcać na braciszka bądź siostrę, jednak na pewno będzie on wyrażać nim zainteresowanie. Może on być dla malucha starszym instruktorem. Z czasem jednak może się nudzić dzieckiem, z którym jeszcze za dużo wspólnie nie może robić. Zacieśnienie relacji może nastąpić dopiero po kilku latach, gdy oboje będą już starsi.

Nie zrzucaj pracy na dziecko

Niektórzy rodzice myślą, że 5 latek jest już w stanie rzucić okiem na młodsze rodzeństwo i zawołać rodzica, gdy coś będzie się dziać, podczas gdy rodzic może wykonywać inne obowiązku. Pod żadnym pozorem nie można tak robić. Choć 5 letnie dziecko może trochę swojego czasu poświęcić na zabawę z maluchem, to najprawdopodobniej coś odciągnie jego uwagę i może dojść do niebezpiecznej sytuacji.

Dziecku w takim wieku rodzice nadal powinni poświęcać równie dużo uwagi i pokazywać mu, jak wygląda świat. Jest to wiek, w którym nadal mózg bardzo szybko się rozwija i nie powinno się tego zaniedbać.

Jaka różnica jest najlepsza dla rodzeństwa?

Jeśli ktoś planuje mieć dzieci, których różnica wieku będzie sprzyjać temu, że będą się dobrze dogadywać, to najlepiej jest pomyśleć o tym, by między dziećmi nie było większego odstępu niż 1-2 lata. Oczywiście, zdarza się również tak, że między starszym rodzeństwem będzie nić przyjaźni, jednak taka różnica wieku daje pewną gwarancję, że dzieci będą wspólnie się bawić, nadal będą mieć podobne zainteresowania.

Taka różnica między dziećmi sprzyja ich rozwojowi. Wzajemnie będą doświadczać wielu zdarzań i poznawać świat, dzięki czemu wspólnie będą mogły się cieszyć wszystkimi wydarzeniami. Pierwsze wspólne wypady do zoo, na place zabaw. Takie dzieci po kilku latach nie będą bardzo odczuwać różnicy wieku między sobą, przez co mogą stać się wręcz nie tylko rodzeństwem, ale i również przyjaciółmi. Wspólne zainteresowania, wycieczki, rozmowy i wsparcie. Na tym rodzeństwu bardzo zależy, a jeśli jedno od drugiego jest starsze, o zaledwie rok, to na pewno znajdą swój wspólny język.

W takim wypadku na samym początku, gdy maluch dopiero pojawi się na świecie, należy jednak bardzo uważać już na starszaka. Może on nie do końca rozumieć, co się właśnie wydarzyło i dlaczego ktoś nowemu dziecku poświęca tyle czasu. Choć nie musi tak być rzeczywiście, to może starszak poczuć się odrzucony, a także, że poświęca się mu o wiele mniej czasu niż kiedyś. Rodzice powinno zapobiec temu, zanim do takich odczuć w ogóle dojdzie. Dlatego cały czas warto pokazywać dziecku, jak się je kocha i organizować wspólne rodzinne zabawy, czy też wycieczki. Z czasem warto też ze starszym dzieckiem porozmawiać i spróbować poznać jego odczucia.

Rodzeństwo to nie sama przyjaźń

Niezależnie od tego, czy między dziećmi jest 10 lat różnicy, czy tylko rok, to należy przygotować się na to, że w domu nieraz będzie głośno i odbywać będą się regularne kłótnie. Jest to coś najzupełniej normalnego. Oczywiście należy wtedy reagować i pokazywać, że tak nie powinno być, ale dzieci i tak będą, co jakiś czas doprowadzać się do szału. Czasem dzieci również muszą odpocząć od siebie, czy wyładować swoje żale, jednak po chwili znów będą najlepszym rodzeństwem pod słońcem, więc nie ma o co się martwić.

Różnica wieku między rodzeństwem mocno wpływa na ich rozwój i relacje. Praktyka pokazała, że im mniejsza różnica, tym lepiej, jednak nie trzeba obawiać się również, że w przypadku starszych dzieci, te nie dojdą do porozumienia z młodszymi. Wszystko jest tylko kwestią czasu i podejścia rodziców.

1 thought on “Zdrowa przerwa między dziećmi, czyli jaka jest najlepsza różnica wieku między rodzeństwem?

  1. Nie ma czegoś takiego jak odpowiednia przerwa liczona w latach lub miesiacach. Oczywiście, że nie warto tego odwlekać, aby przerwa wyniosła 10lat, aczkolwiek wiele zależy od rodziców, dziecka i wychowania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *