Szczotkowanie ciała – jesteśmy na TAK!

Piękna, jędrna i gładka skóra ciała nie musi być nierealnym do osiągnięcia celem. Tak naprawdę wystarczy poświęcić kilkanaście minut dziennie, żeby móc cieszyć się zdrową i zadbaną skórą ciała. W dodatku nie będą do tego potrzebne żadne drogie specyfiki. Takim cudownym sposobem na poprawienie kondycji naszej skóry jest szczotkowanie ciała.

Czym właściwie jest szczotkowanie ciała?

Ten tajemniczo brzmiący zabieg pielęgnacyjny, to nic innego jak masaż ciała. Nie jest skomplikowany, a jego stosowania przynosi szereg korzyści, które można zauważyć bardzo szybko. Jeżeli pokusimy się o jego wypróbowanie, to na pewno nie będziemy tego żałować. Nie jest to również żadna nowatorska metoda. Szczotkowanie ciała na sucho jest bardzo popularne w krajach azjatyckich, skąd też ta metoda pochodzi. Jest ona tam szeroko stosowana w medycynie naturalnej.

Korzyści szczotkowania skóry

Jest ich naprawdę wiele. Przede wszystkim wpływa na pobudzenie krążenia, które przekłada się na zdrowy koloryt naszej skóry. Pozbywamy się również w ten prosty sposób toksyn z naszego organizmu. Jak każdy masaż jest formą relaksacyjną dla naszego organizmu, więc po prostu odpręża. Szczotkowanie jest również alternatywą dla peelingu, który oczyszcza naszą skórę. To również nieoceniony sposób w walce z tzw. pomarańczową skórką, czyli cellulitem, będący zmorą większości kobiet. Zaskoczeniem może być także fakt, że regularne szczotkowanie pomoże w pozbyciu się problemu wrastających po depilacji w skórę włosków. Regularne szczotkowanie skóry może być również bronią zapobiegającą tworzeniu się rozstępów.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt do szczotkowania?

Ze znalezieniem odpowiedniego narzędzia do zabiegu nie powinno być większych problemów. Szczotki, które będą odpowiednie do użycia podczas masażu, można znaleźć na przykład w drogeriach. Czym się kierować przy wyborze? Najlepsze będą te, które zostały wykonane z naturalnego włosia. W dalszej kolejności należy kierować się własną wygodą i komfortem podczas użycia szczotki. W sklepach znajdziemy na przykład takie z paskiem, za który wsuwa się dłoń, dzięki czemu łatwiej będzie taką szczotkę trzymać w ręce podczas zabiegu. Do masowania trudniej dostępnych miejsc, jakim mogą być na przykład plecy, najlepsze będą te szczotki z dłuższą rączką. Nie będą one wówczas wymagały od posiadaczki większego gimnastykowania się podczas zabiegu.

Przygotuj swoje ciało

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby skóra, która będzie masowana była czysta. Nie używajmy przed olejków, kremów czy balsamów. Skórę najlepiej jest nawilżyć dopiero po jej wymasowaniu. Zdecydowanie lepiej wchłonie się wówczas kosmetyk i szybciej będzie można zauważyć efekty. Podczas szczotkowania może pojawić się efekt kruszącej się skóry.

Jak prawidłowo szczotkować ciało?

Nie jest to skomplikowana metoda. Wystarczy trzymać się prostej instrukcji. Ciało należy szczotkować w kierunku od dołu i przesuwając się do góry, czyli w sposób pionowy. Zaczyna się od najniższych partii, czyli na przykład od stóp, stopniowo, powoli kierując się w górę –  w stronę łydek, ud, itd. Warto pamiętać o tym, aby podczas pierwszych zabiegów traktować skórę delikatnie, nie dociskając zbyt mocno szczotki do skóry. Początkowo, dla niektórych, może to być niezbyt przyjemne uczucie, które mogłoby sprawić, że zniechęcimy się do tego rodzaju zabiegów. Natomiast jeżeli rozpoczniemy od delikatniejszych ruchów, to z czasem łatwiej będzie dostosować nacisk szczotki. Ruchy wykonywane podczas masowania powinny być długie, z kolei miejsca, w których znajdują się węzły chłonne powinny być masowane ruchami kolistymi. Należy również pamiętać, aby nie przesadzać z długością wykonywanego zabiegu. Maksymalnie powinien trwać od kilku do 15 minut. Najważniejsza jest w tym przypadku, podobnie jak w większości zabiegów pielęgnacyjnych – regularność. Dobrze jest powtarzać masowanie co 2-3 dni. Dodatkowo niektóre partie ciała powinny być traktowane subtelniej, niż pozostałe. Takimi miejscami są na przykład klatka piersiowa, gdzie kontakt z szorstkim włosiem szczotki może być bardzo niekomfortowy.

Pielęgnacja szczotki równie ważna, jak ta dotycząca ciała

Utrzymanie higieny narzędzia używanego do masażu jest równie ważne, jak własnej. Szczotka powinna być myta po każdym zabiegu, ponieważ będzie się na niej gromadził naskórek złuszczany podczas masażu. Jeżeli nie będziemy jej czyścić, to z czasem zaczną gromadzić się na włosiu niebezpieczne dla naszego zdrowia bakterie. Do mycia szczotki wystarczy delikatne mydło bądź szampon oraz woda.

Podsumowując

Właściwie nie da się znaleźć żadnych minusów szczotkowania ciała. Taki zabieg daje za to cały szereg korzyści nie tylko związanych z wyglądem skóry, ale i jej kondycją czy zdrowiem. Taki masaż, to więc nie tylko relaks. Jedyne, co należy mieć na uwadze, to aby był wykonywany regularnie, bo tylko wówczas zauważymy efekty jego działania. Wystarczy, że poświęcimy kilkanaście minut, a nasza skóra na pewno odwdzięczy się nam pięknym, promiennym wyglądem.

4 thoughts on “Szczotkowanie ciała – jesteśmy na TAK!

  1. Trzeba złuszczać naskórek i jest to udowodnione. Teraz tylko kwestia wyboru sposobów na to. Szczotkowanie dla mnie jest najlepsze, bo po prostu to lubię 🙂 A że dodatkowo daje to korzyści mojej skórze to można powiedzieć taki efekt uboczny 🙂

  2. Szczotkę można już znaleźć w większości drogerii. Jeśli nie chcemy na początek wydawać sporych pieniążków to można kupić taką nawet za 15zł i srawdzić czy ten sposób złuszczania będzie dla nas odpowiedni. 🙂

  3. Uwielbiam szczotkowanie i wszelkiego rodzaju peelingi (szczególnie z fusów z kawy – pięknie pachną i przy okazji zużywam to, co normalnie wylądowałoby w koszu), dzięki temu pożegnałam problem z wrastającymi włoskami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *