Pożegnanie z pampersami, czyli jak odpieluchować dziecko?

Dorastanie i rozwój małego dziecka wywołuje u rodziców wiele szczęścia i ekscytacji. Wiele z procesów zachodzi nagle i niespodziewanie, do innych należy dobrze i precyzyjnie się przygotować. Jednym z etapów dojrzewania malucha jest załatwianie potrzeb do nocnika. Jesteś rodzicem dziecka, które nadal nosi pampersy? Chcesz odpieluchować swoje dziecko, lecz nie wiesz jak się do tego zabrać? Oto kilka rad, które pomogą Ci usadzić dziecko na nocniku lub toalecie. Jakich błędów nie popełniać podczas tego procesu?

Pożegnanie z pampersami

Odstawienie pampersów to dla niektórych mam i maluchów przeżycie ciężkie i traumatyczne. Dlatego należy zadbać o to, by dziecko czuło się bezpiecznie i komfortowo. Dzięki temu etapowi dziecko staje się coraz bardziej samodzielne, a także możliwe jest dokładniejsze zadbanie o higienę podopiecznego. Pożegnanie z pieluchami to również przeżycie emocjonalne pociechy, a aby rozpocząć proces dziecko musi być do niego odpowiednio przygotowane.

S

Porady dotyczące odstawienia pieluch

Odpieluchowanie to bardzo ważny etap w Waszym życiu. Ty i Twoje dziecko musicie  się do niego przygotować, a aby nie popełniać standardowych błędów musicie zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami. Wśród podstawowych zaleceń można wyróżnić:

1. Odpowiedni czas odstawienia pieluch – musisz czuć i widzieć gotowość swojej pociechy. Dziecko w pewnym okresie zaczyna się krzywić po tym gdy zrobi siusiu, a zalegający mocz i kał zaczyna mu przeszkadzać.

2. Zapoznanie  ze słownictwem dotyczącym potrzeb fizjologicznych: jeść, pić, siku, kupa, itp.

3. Zaznajomienie dziecka z nocnikiem.

4. Stabilność siadania i wstawania dziecka.

Proces i etapy nieszkodliwego odpieluchowania

Aby proces odstawiania pieluch nie był negatywnym przeżyciem dla malucha, należy użyć kilku sztuczek dzięki, którym dziecko zaakceptuje ten stan, jak również zaprzyjaźni się z nim. Większość porad to uniwersalne informacje, jednak należy pamiętać, że nasze dzieci mają swoje charakterki i osobowości, a każde z nich jest zupełnie inne. Opisane metody nie zawsze przynoszą spektakularny sukces, a na wstąpienie w ten poważny etap życia należy jeszcze chwilę poczekać.

Podczas zamiany pamperów na nocnik można wykorzystać kilka znanych metod. Oto one:

– zapoznanie dziecka z nocnikiem. Ćwiczenia związane z dotykaniem, zabawą z przedmiotem wzbudzą u malucha zainteresowanie i zaufanie. Pozwól dziecko siadać na niego w ubraniach, przestawiać go czy bawić się nim. Po kilki tygodniach dziecko zaznajomi się z nowym “przyjacielem” i poczuję wzajemną więź.

– nauka siadania na nocnik. Gdy jesteśmy pewni, że nocnik nie wzbudza u naszej pociechy lęku i stresu, pozwalamy mu siadać na nocnik gołą pupą. Nie zależnie od tego czy maluch ma potrzebę wypróżnienia się czy nie, niech ćwiczy tę czynność wtedy, gdy ma na to ochotę.

– przekazywanie informacji “Do czego służy nocnik”. Rozmowy, pogaduszki czy zastosowani elementów i narzędzi edukacyjnych, pomoże dzieciakom zrozumieć sens istnienia tego dziwnego przedmiotu. Podczas nauki warto sięgnąć po specjalnie przygotowane książeczki ilustracyjne, jak również wizualizować dziecku proces załatwiania się. Pamiętajmy, że maluchy to świetni aktorzy, a ich nauka polega na odwzorowywaniu.

– wzbudzanie świadomości dziecka. Coraz bardziej świadome rozmawianie z dzieckiem. Gdy dziecko zrobi kupę do pieluchy, można przerzucić ją do nocnika, tłumaczyć brzdącowi, że tam jest jej miejsce. Nie jest to najprzyjemniejsze zadanie, jednak bywa ono bardzo skuteczne i ułatwiające naukę.

– przebywanie bez ubranka. Letnie dni to najlepszy okres na odpieluchowanie. W ciepłe dni pozwól maluchowi biegać bez pieluchy. Nieprzyjemne uczucie mokrej bielizny zmusi dziecko do siadania na nocnik i informowania o chęci skorzystania z nocnika.

Najczęściej popełniane błędy

Często chcemy, aby nasze dziecko szybko nauczyło się korzystać z nocnika. Nic na siłę! Etap ten nastąpi w swoim czasie, a zbyt szybkie przygotowania i wymuszanie na dziecku tej czynności, może spowodować zablokowanie, strach i dyskomfort. Istnieje wiele niekorzystnych zachowań, które skutecznie utrudnią naukę. Do najczęściej popełnianych błędów zalicza się:

 • zbyt wczesne podjęcie nauki siadania na nocnik,
 • zbyt wielki nacisk,
 • wywieranie na dziecku presji,
 • karanie dziecka za nieprawidłowe wykonanie zadania,
 • mało syntetyczny trening
 • wymaganie sikania do nocnika, bez uprzedniego zaznajomienia dziecka z przedmiotem, itp.

Zakup idealnego nocnika

Stosowanie odpowiedniego nocnika znacząco wpływa na samą naukę i powodzenie. Ówczesny rynek oferuje wiele modeli, które oprócz swojej głównej i podstawowej funkcji posiadają inne dodatki dzięki, którym nauka jest przyjemniejsza i jeszcze bardzie skuteczna. Nowoczesne nocniki charakteryzują się:

– dobra jakością,

– solidnym materiałem i wykonaniem,

– przyciągającymi wzrok kolorami,

– odpowiednim rozmiarem i profilem,

– wygodą użytkowania,

– grającymi elementami,

– kompaktowy,

– taki, który przyciągnie uwagę dziecka, itp.

 

 

3 thoughts on “Pożegnanie z pampersami, czyli jak odpieluchować dziecko?

 1. Podjęliśmy wyzwanie ciepłą wiosną i to był strzał w 10. Córka latała po ogrodzie bez pampersa, gdy było mokro i nieprzyjemnie od razu przychodziła, bo było to dla niej niekomfortowe, wiec nauczyła się dość szybko wołać siusiu

 2. Wow, incredible blog layout! How lengthy have you been running a blog for?

  you make running a blog glance easy. The total glance of your web site is wonderful, let alone the content material!
  You can see similar here <a href="[Link deleted]online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *