Ubranie dla psa na zimowe spacery

Zwierzęta to bez wątpienia najlepsi przyjaciele człowieka. Są przy nas zawsze wtedy, kiedy ich potrzebujemy i chociaż zdecydowanie komunikacja niewerbalna jest ich mocną stroną, potrafią do nas dotrzeć w idealny sposób. Poza przyjacielska relacją należy również pamiętać, że są przede wszystkim żywym organizmem, który podobnie jak my odczuwa warunki otaczającego go świata.

Ubranie wierzchnie dla psa

Zima to okres, w którym wyciągamy z szafy ciepłe ubrania, a jesienne kurtki zastępowane są zdecydowanie grubszymi okryciami. W tym czasie powinniśmy pomyśleć również o naszych czworonogach i zaopatrzyć je w ciepłe psie kurtki. Można je kupić zarówno w większości sklepów stacjonarnych, jak i również przez Internet. Dla bardziej wymagających, firmy proponują kreacje szyte na miarę. Sklepy z akcesoriami dla zwierząt wychodzą naprzeciw rosnącym wymaganiom Klientów i nawet jeśli ich lokalizacja znajduje się w centrach handlowych, możliwe jest wejście z psem. Dla osób, które chcą nieco zaoszczędzić i są cierpliwe, dobrą opcją jest wizyta na popularnych stronach zagranicznych producentów np. z Chin. Ceny psich gadżetów są tam wyjątkowo atrakcyjne.

Psy, których zapotrzebowanie na ubranie jest największe

Chłodne dni, kiedy temperatura spada znacznie poniżej zera, nie są miłe dla nikogo. Większe psy, które posiadają sierść zapewne w mniejszym stopniu odczują zimowy klimat. Mają one nieco większą ilość tkanki tłuszczowej oraz warstwę krótszej sierści zwanej podszerstkiem. Stanowi ona dobrą termoizolację i ochronę przed mrozem. Nie należy jednak ufać, że naszemu przyjacielowi nie będzie zimno. Zwiększona wilgoć i ostre, zimne powietrze może doskwierać również takim psom.

Szczególnie należy zwrócić uwagę na rasy psów, które zamiast sierści mają włosy. W większości przypadków będą to rasy psów bardzo małych. Charakteryzują się one zdecydowanie mniejszą grubością tkanki tłuszczowej niż duże rasy. Dodatkowo włosy, choć stanowią termoizolacje, nie chronią tak dobrze przed niskimi temperaturami. Ważną kwestią jest także fakt, iż psy te są regularnie strzyżone przez właścicieli. Aby więc uchronić czworonoga przed odczuwaniem zimna i psim kaszlem powinniśmy zaopatrzyć go w kilka modnych zimowych kreacji.

Wyjątkową uwagę powinniśmy zwrócić na rasy, które nie posiadają sierści. Jedną z najbardziej popularnych ras, które znajdują coraz większe uznanie w Polsce jest Chiński Grzywacz Nagi. Pies, który jak sama nazwa wskazuje, nie jest pokryty sierścią ani tez włosami. Jego ciało co prawda charakteryzuje się właściwościami ochronnymi, jednak nie uchroni go to przed wyziębieniem.

Rodzaje okrycia wierzchniego

Jak wspomniano, rynek psiej mody jest coraz większy. W ostatnim czasie marki, które sprzedają odzież dla ludzi, posiadają w swojej ofercie również ubrania dla zwierząt. Psy, które mają sierść, będą zadowolone z nieco cieńszej odzieży. One również, jeśli jest im za gorąco, nie czują się komfortowo. Wystarczy więc coś, co uchroni je przed wilgocią oraz silnymi podmuchami mroźnego wiatru. Pozostałe rasy-  z włosami lub nagie- zdecydowanie docenią okrycie podszyte cieplejszą tkaniną lub polarem. Dużym minusem będzie zapewne “dredzenie się” włosów w kontakcie z bardziej szorstkim materiałem, jednak może to być także idealna okazja do spędzenia czasu razem podczas wyczesywania czworonoga.

Należy zwrócić również uwagę na to, iż psy które mają stojące uszy powinny mieć je w znacznym stopniu osłonięte. Budowa oraz umiejscowienie węzłów chłonnych u nich jest zbliżona do ludzkiej anatomii. Dlatego one również mogą zachorować, kiedy ich uczy będą narażone na długotrwały wiatr i mroźne powietrze. Zwierzaki o oklapniętych uszach zdecydowanie w mniejszym stopniu odczują zimowe warunki, ale nie powinniśmy zapominać o kontrolowaniu ewentualnie rozwijającego się stanu zapalnego. Mając to na uwadze, warto wybrać ubranie z kapturem lub kupić psią czapkę.

Cztery łapy, psie łapy

Okres zimowy to czas kiedy na chodniki oraz ulice wysypywana jest mieszanka różnych substancji (sól, piasek itp.). Zdecydowanie ułatwia ona przemieszczanie się pieszych oraz pojazdów, ale dosłownie rani łapy naszych psich przyjaciół. Woda w połączeniu ze wspomnianą mieszanką, po dostaniu się w opuszki psich łap, może wywołać ból, a nawet stan zapalny uniemożliwiając dalszy ruch. Również niska temperatura podłoża nie jest przyjemna dla psa. Pomimo odpowiedniej grubości opuszków, może być mu zwyczajnie zimno. Przygotowując się do zimy warto więc pomyśleć o skarpetkach lub butach dla czworonoga. Zapewnią one osłonę termiczną, ochronę przed uszkodzeniem zanieczyszczeniami oraz ułatwią spacery po śliskiej powierzchni.

Inne ważne elementy psiego wyposażenia

Ubranie dla psa jest bardzo ważne w okresie zimowym, Obecnie w coraz mniejszym stopniu widok ubranego zwierzęcia budzi śmiech czy zaskoczenie. Poza stricte ubraniowymi akcesoriami należy pamiętać o wszechstronnym zabezpieczeniu psa przez mrozem. Nie ma on możliwości samodzielnego ubrania dodatkowej warstwy ubrania.

Bez wątpienia, bardzo ważne jest by zapewnić mu ciepłe posłanie. Psy mieszkające w domu w mniejszym stopniu czują zimno od podłoża, jednak czworonogi przebywające na zewnątrz muszą mieć ciepłe posłanie zapewniające ochronę przed temperaturą. Długotrwałe leżenie na zimnej podłodze, deskach czy ziemi może wywołać u nich nie tylko złe samopoczucie, ale również choroby organów wewnętrznych i odmrożenia.

Pamiętajmy także o nieco bardziej urozmaiconej diecie. W zimie, co prawda, metabolizm nieco zwalnia i skłania organizm do magazynowania, jednak potrzeby termiczne spalają zmagazynowane zapasy szybciej niż normalnie. Ciepły posiłek i zbilansowana dieta, a przede wszystkim zabranie psa do ciepłego domu oraz zapewnienie mu odpowiedniego ubrania uchronią go przed negatywnymi skutkami zimy, a nam zapewnią wdzięczność i oddanie z jego strony.

1 thought on “Ubranie dla psa na zimowe spacery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *