BLW – Bobas Lubi Wybór

Rozszerzanie diety niemowlęcia to emocjonujący moment. Dziecko, do tej pory karmione tylko mlekiem matki lub modyfikowanym, wkracza w całkiem nowy świat smaków. Dla maluszka to duża przygoda, sporo zabawy i wiele nauki. Zwłaszcza jeśli pokarmy stałe zostaną wprowadzone do diety według metody BLW. Na czym ona polega? O czym trzeba pamiętać przy jej stosowaniu?

Bobas Lubi Wybór – wstęp

Skrót BLW pochodzi od angielskiego sformułowania Baby-led weaning. Spolszczona nazwa powstała na potrzeby tłumaczenia książki Gill Rapley i Tracey Murkett, wydanej przez Wydawnictwo Mamania. Jej tytuł świetnie się przyjął i całkiem nieźle oddaje to, na czym BLW polega.

Ta metoda rozszerzania diety polega na tym, że niemowlę od razu zaczyna jeść samodzielnie. W BLW nie ma podawanych łyżeczką papek, kremów i musów. Produkty pozostają w swojej naturalnej konsystencji. Na początku zostają tylko ugotowane i podzielone fragmenty, które dziecko będzie mogło wziąć w rączkę i włożyć do buzi.

Rozszerzanie diety rozpoczyna się od warzyw. Maluch dostaje kawałki ugotowanej marchewki, różyczki kalafiora i brokuła, słupki batata itd. Gdy przychodzi kolej na owoce – wystarczy je odpowiednio pokroić. Jajka i mięso także podaje się w wygodnych do chwycenia kawałkach.

Po drugie cały sens BLW to zaufanie w możliwości dziecka i pozwolenie mu na podjęcie decyzji. Nie tylko o tym ile, ale też co zje. Albo czy w ogóle zje. Przed maluszkiem kładzie się kilka produktów i nie zmusza do jedzenia niczego.

BLW ma grono zwolenników, ale bywa często krytykowane. Dla rodziców wcale nie jest to wygodna forma żywienia. Zanim niemowlę nauczy się poprawnie jeść minie sporo czasu. Pierwsze posiłki to bardziej zabawa niż zaspokajanie głodu. BLW przez kilka miesiący będzie generowało spory bałagan i plamy z jedzenia nie tylko na podłodze. Po za tym wiele osób uważa, że takie podawanie jedzenia wiąże się z ryzykiem zakrztuszenia.

Zalety metody BLW dla rozwoju dziecka

BLW całkowicie zmienia podejście do rozszerzania diety. Maluch w ogóle nie jest karmiony łyżeczką. Od pierwszego posiłku sam decyduje co i ile zje, sam ustala tempo jedzenia i ma czas na zabawę. To ważne – niemowlęciu trzeba pozwolić poznawać nowości, także wtedy kiedy robi przy tym spory bałagan.

Bobas Lubi Wybór daje dziecku większą przyjemność z jedzenia. To możliwość nauki przez zabawę. Maluch poznaje świat wszystkimi zmysłami. Nowe jedzenie ma kolor, kształt, konsystencję, zapach i w końcu smak. Jedzenie rączkami to świetna okazja do trenowania małej motoryki oraz koordynacji ręka – oko. BLW rozwija umiejętność żucia i przełykania.

Samodzielne jedzenie buduje w dziecku poczucie pewności siebie. Daje mu szansę nauki radzenia sobie w nowej sytuacji. Trenuje wytrwałość i cierpliwość – nie każda konsystencja będzie prosta w jedzeniu. Rodzice z dumą obserwują niezmordowane próby zjedzenia kolejnych kawałeczków.

Jeszcze inna kwestia to nabywanie umiejętności kontrolowania łaknienia. Maluchy żywione BLW wiedzą, kiedy są najedzone i nie przejadają się. Złota zasada to pozwolić dziecku na uczestniczenie we wspólnym rodzinnym posiłku. To szansa, aby cała rodzina mogła być razem.

Chcesz rozpocząć BLW? O tym musisz pamiętać!

Zanim rozpocznie się rozszerzanie diety niemowlęcia metodą Baby-Led Weaning trzeba mieć pewność, że jest ono już na to gotowe. Decyduje o tym kilka czynników:

 • Wiek dziecka: 
  – lekarze zalecają rozpoczęcie rozszerzania diety nie wcześniej niż pod koniec czwartego miesiąca życia,
  – z drugiej strony WHO rekomenduje karmienie niemowląt wyłącznie mlekiem matki do ukończenia 6 miesięcy.
 • Stabilne siedzenie:
  – umiejętność siedzenia samemu lub z oparciem jest konieczna ze względów bezpieczeństwa,
  – dzieci potrafią siedzieć zanim uda im się samodzielnie usiąść – ale nie można nadużywać tej postawy zanim tego nie zrobią.
 • Chwytanie i wkładanie do buzi:
  – bobas musi być w stanie utrzymać coś w rączce i trafić samemu do ust,
  – wbrew pozorom nie wszystkie dzieci opanowują tą sztukę już w czwartym miesiącu.
 • Nie wypychanie jedzenia:
  – typowym mechanizmem obronnym niemowląt w pierwszych miesiącach jest wypychanie jedzenia z buzi językiem, ta cecha z czasem zanika.
 • Zainteresowanie jedzeniem:
  – wszystkie dzieci w pewnym momencie są ciekawe tego, co jedzą rodzice i zaczynają wyciągać rączki w kierunku jedzenia,
  samo zainteresowanie, bez pozostałych oznak, nie wystarczy, aby BLW było bezpieczne.

Podsumowanie

Bobas Lubi Wybór to ciekawa alternatywa dla bezkształtnych papek podawanych dziecku łyżeczką. Daje szansę wspierania rozwoju malucha na wielu płaszczyznach. Na dalszych etapach pozwala na eksperymentowanie z ciekawymi przepisami. Wiele dań BLW , nawet bez użycia soli i cukru, będzie smaczne i zdrowe także dla starszych dzieci i rodziców.

Przy pierwszych próbach jedzenia maleństwo nie może być głodne ani zmęczone. Trudności z nasyceniem głodu będą powodowały niepotrzebną frustracje. Pierwsze posiłki to głównie zabawa i nauka nowych umiejętności.

Pamiętaj: Dziecka nigdy nie można zostawiać samemu przy jedzeniu! Warto wiedzieć co robić w przypadku zakrztuszenia. Nie podajemy produktów przetworzonych, solonych, słodzonych i smażonych!

1 thought on “BLW – Bobas Lubi Wybór

 1. Właśnie w ten sposób rozpoczęliśmy dietę u naszego malucha, póki co jeden wielki bałagan dookoła, ale twardo się trzymam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *