zabawy dla dzieci w domu

Pomysły na zabawy dla dzieci w domu – jak zabić nudę, gdy pada?

Nie zawsze pogoda pozwala nam na wyjście z dziećmi na dwór. Czasem bywa też tak, że nasze dziecko jest chore i zwyczajnie musi pozostać w domu przez jakiś czas. Każdy rodzic jednak wie, że takiemu małemu człowiekowi trzeba zorganizować jakoś czas, w przeciwnym razie zacznie się nudzić, a to może się odbić na nas i na naszym zdrowiu psychicznym. Dzisiaj podpowiemy, jak zorganizować czas dziecku i przedstawimy pomysły na fajne i ciekawe zabawy dla dzieci w domu.

W co bawić się w domu?

Wybór rodzaju zabawy zależy od preferencji naszego dziecka, ale i możliwości, które mamy. Zabawy w domu mogą mieć charakter kreatywny, więc mogą skupiać się wokół prac plastycznych, ale jeśli nasze dziecko jest typem kinestetyka i woli zajęcia ruchowe, to zabawy muszą być skupione wokół bardziej aktywnych form rozrywki.

Ponadto świetnym rozwiązaniem będzie wplecenie elementów edukacyjnych i rozwojowych do zabawy, tak by rozrywka wnosiła coś w życie naszego dziecka. Warto też, by i dla ciebie ta wybrana forma zabawy była atrakcyjna. Zabawy dla dzieci w domu powinny być rozrywką dla dziecka i rodzica, tak byście razem czerpali radość ze spędzonego wspólnie czasu.

Pomysły na zabawy ruchowe

Jeśli nie wiecie w co się bawić z dzieckiem, to postaramy się wam przybliżyć kilka świetnie znanych i atrakcyjnych form rozrywki dla dzieci. Zabawy ruchowe dla dzieci poza świetnym wpływem na kondycję waszych pociech mają jeszcze jedną zaletę, męczą dzieci, w związku z czy, jeśli macie często problem z położeniem spać swojej pociechy, pod dniu pełnym zabawy powinny bez problemu zasnąć. Pamiętaj, że w zależności od możliwości i zainteresowań swojego dziecka możesz je dowolnie modyfikować, tak by były bardziej atrakcyjne. W takim razie, w co się bawić?

  • Ciepło/zimno– z pewnością pamiętasz tę zabawę ze swoich lat dziecięcych. Schowaj zabawkę lub jakiś słodycz w domu i poproś dziecko by to znalazło. Im bliżej będzie danej rzeczy temperatura rośnie, gdy się oddala maleje. Mów na przemian” ciepło, ciepło.. zimno…”
  • Tor przeszkód– świetne ćwiczenie na koordynację ruchową, praktykowane często przez terapeutów integracji sensorycznej. Poproś dziecko by wzięło do ust łyżeczkę z jajkiem lub połóż mu na głowie małego pluszaka, natomiast w domu ułóż z poduszek, podestów i innych rzeczy tor przeszkód. Bawcie się w to razem! Wygrywa ten, któremu uda się przejść tor przeszkód bez szwanku z jajkiem lub z zabawką na głowie.
  • Poszukiwanie skarbów z przewodnikiem– Podobnie jak w przypadku ciepło/zimno schowajcie gdzieś skarb, jeden niech schowa twoje dziecko, dla ciebie, drugi skarb schowaj ty, dla niego. Następnie jedno z was musi zawiązać oczy opaską, a drugie przeprowadzić go po domu/ogrodzie, tak by doszedł do skarbu. Jednak to nie wszystko, zanim odsłonicie oczy, musicie na bazie dotyku i węchu zgadnąć, co to za rzecz!

Zabawy dla dzieci w domu- kreatywne i umysłowe

Zabawy w domu nie zawsze muszą wiązać się z przestawianiem całego mieszkania do góry nogami. Zabawy ruchowe dla dzieci, również nie zawsze są odpowiednim rozwiązaniem, szczególnie gdy nasz maluch jest chory i nie bardzo ma siłę na wygibasy.

Czasem wystarczy pograć z dzieckiem w gry planszowe, albo wspólnie upiec smakowite babeczki, z założeniem, że pieczemy, bawimy się, a co z tego wyjdzie, zobaczymy!

Świetną zabawą będzie też malowanie ustami, pewnie nie unikniecie bałaganu, ale z pewnością będziecie się doskonale bawić. Wspólne tworzenie mas sensorycznych to też forma zabawy dla malucha w domu.

A jeśli lubicie zgadywanki, przygotujcie kartki i zorganizujcie sobie kalambury. Wygrywa ten, który odgadnie najwięcej haseł. Możecie też wzbogacić grę o tworzenie rebusów, tak by było trudniej! Zabawy w skojarzenia z małym utrudnieniem również powinny dostarczyć wam sporo uśmiechu. Zagrajcie w klasyczne skojarzenia, ale pamiętajcie o jednej zasadzie, kolejne skojarzenie musi zaczynać się na tę literkę, na którą kończyło się poprzednie (np. PomidoR-Rolnik).

Autor: Anna Maria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *