typy osobowości

Dowódca, Pośrednik, Protagonista – w czym mogą nam pomóc typy osobowości?

Nawet jeśli nie interesujesz się psychologią, powinieneś poznać swój typ osobowości. Istnieje ich aż 16 i do każdego przypisane są konkretne cechy charakteru. Ta wiedza może nam pomóc zrozumieć siebie, zachowania swoje i innych, a nawet ułatwić podejmowanie decyzji. W tym artykule dowiesz się, jakie są typy osobowości i jak możesz zrobić test psychologiczny.

Jak powstał test psychologiczny?

Początkowo grecki filozof i lekarz — Hipokrates wyodrębnił 4 typy osobowości: sangwinik, choleryk, melancholik i flegmatyk. Z czasem jednak Carl Gustav Jung — psychiatra, psycholog, naukowiec oraz malarz opisał 16 typów osobowości. Ten bardziej szczegółowy podział uwzględniał pojęcie ekstrawersji i introwersji. W ten sposób powstało 16 typów oznaczonych literkami zaczynającymi się od angielskich wyrazów daną opisujących osobowość. Tak oto zostały wyodrębnione typy osobowości, które pokrótce przedstawię.

 1. Architekt

To tak zwany „mól książkowy” lubi projektować, zdobywać dogłębną wiedzę. Ma zmysł logiki. Często działa samotnie.

 1. Logik

Ten typ osobowości pasuje do naukowca. Bardzo lubi schematy i odkrywanie sprzeczności w znanych twierdzeniach. Jest pomysłowy, oderwany od rzeczywistości, źle znosi krytykę.

 1. Dowódca

Jest liderem. Odznacza się charyzmą, pewnością siebie, determinacją. Jest przekonany o możliwości osiągnięcia celów. Często dowódcy zostają założycielami przedsiębiorstw i innych instytucji.

 1. Dyskutant

Przyjemność sprawia mu rozpatrywanie argumentów. Lubi wprowadzać rewolucje. Uwielbia „burze mózgów”. Może uchodzić za mało wrażliwego.

 1. Rzecznik

Ma poczucie idealizmu. Odznacza się determinacją i zdecydowaniem. Zdobywa się na działania, by osiągać cele. Jest tajemniczy i spokojny.

 1. Pośrednik

Dobro innych przedkłada ponad własne, jest zawsze chętny do pomocy.

 1. Protagonista

Jest bardzo charyzmatyczny i towarzyski. Lubi motywować innych. Wierzy w ludzi.

 1. Działacz

Cechuje go entuzjazm i empatia. Jest duszą towarzystwa. Ma wizjonerską naturę.

 1. Logistyk

To indywidualista. Skupia się na niepodważalnych faktach. Wywiązuje się z danego słowa. Nie rozumie lenistwa i braku uczciwości.

 1. Obrońca

Jest opiekunem. Zawsze gotowy do obrony bliskich sobie osób.

 1. Wykonawca

Bardzo dobrze sprawdza się w roli organizatora. Bardzo trzyma się swoich zasad.

 1. Doradca

Jest popularny, komunikatywny. Chętnie wspiera swoich przyjaciół.

 1. Wirtuoz

Kieruje się ciekawością i trzeźwym osądem. Jest dobrym mechanikiem i inżynierem.

 1. Poszukiwacz przygód

To artysta, który ma zmysł estetyczny. Lubi eksperymentować.

 1. Przedsiębiorca

Osoby o tym typie osobowości zawsze na spotkaniach towarzyskich są w centrum uwagi. Są odważni, mają poczucie humoru. Wywierają wpływ na grupę. Prowadzą inteligentne rozmowy.

 1. Animator

Takie osoby są znane ze spontaniczności i szalonych pomysłów.

Test osobowości możemy wykonać bezpłatnie online. Wykonanie go zajmuje kilkanaście minut. Bardzo ważne jest udzielanie szczerych, spontanicznych odpowiedzi. Na koniec możemy przeczytać długi opis swojej osobowości, który podzielony jest na różne dziedziny życia. Znajdziemy informacje na temat pracy, rodziny i kontaktów damsko-męskich.

Osobowość a praca

Test osobowości nie tylko zaspokaja naszą ciekawość, ale też może nam pomóc w wyborze odpowiedniej dla siebie pracy. Mając wiedzę na temat swoich cech charakteru, możemy określić jaką ścieżkę kariery wybrać. Na przykład, jeśli dobrze znasz język angielski, to twoja osobowość może wskazywać na to, że będziesz lepszym tłumaczem niż nauczycielem.

Jak widzisz, test osobowości jest bardzo pomocnym narzędziem. Lepiej zrozumiesz zachowanie swoje i innych. Możliwe, że będziesz zaskoczony faktami, których dowiesz się na swój temat. Zachęcam, byś dowiedział się jakim typem osobowości jesteś.

Autor: Klaudia Pieczykolan

3 thoughts on “Dowódca, Pośrednik, Protagonista – w czym mogą nam pomóc typy osobowości?

 1. Zdecydowanie jestem liderem, dowódcą… w sumie w pracy zawsze się to sprawdza, bo najlepiej odnajduję się na kierowniczych stanowiskach już od 10lat

 2. Wow, wonderful blog layout! How long have you ever been blogging for?

  you made blogging glance easy. The total glance of your website
  is excellent, let alone the content! You can see similar here
  <a href="[Link deleted]online

 3. Wow, marvelous weblog format! How lengthy have you ever been blogging for?
  you make blogging look easy. The full glance of your website is wonderful, let
  alone the content! You can see similar here <a href="[Link deleted]online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *