kalendarz ciąży

Jestem w ciąży i co dalej? – Kalendarz ciąży: Trzeci trymestr

To już ostatnia prosta, dzieląca cię od spotkania z Twoim maluchem. Nie oznacza to jednak, że teraz będziesz czuła się lepiej. Trzeci trymestr to czas, kiedy dziecko intensywnie przybiera na masie, brzuch rośnie do sporych rozmiarów, a tobie jest coraz ciężej z powodu wysokiego położenia macicy. To też moment, w którym powinnaś mieć już wybrany szpital, spakowaną torbę do szpitala i przygotowane wszelkie rzeczy potrzebne do opieki nad dzieckiem. Kalendarz ciąży dobiega końca, czego możesz się spodziewać w ostatnim trymestrze ciąży?

Kalendarz ciąży, co czeka cię w trzecim trymestrze ciąży?

Na początku trzeciego trymestru lekarz skieruje cię na badanie krzywej cukrowej. Jest to badanie poziomu glukozy, polegające na wypiciu roztworu glukozy i wykonaniu trzech pomiarów, przed spożyciem, godzinę po i dwie godziny po wypiciu. Badanie to pozwala wykluczyć cukrzycę ciążową.

Ponadto, jeśli ty i twoje dziecko macie ryzyko konfliktu serologicznego, zostanie ci wykonany zastrzyk z immunoglobuliny, ma to na celu zabezpieczenie ciebie, a przede wszystkim dziecka, tak by w razie problemów twój układ odpornościowy nie potraktował dziecka jako wroga.

Duże stężenie hormonów we krwi może powodować u Ciebie obrzęki kończyn, w związku z czym pojawić się mogą również żylaki. Oczywiście każdy taki przypadek należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu lub położnej przy wizycie. W domu możesz sobie pomóc zimnymi okładami, piciem dużej ilości płynów, czy poduszką, którą powinnaś podkładać pod nogi podczas leżenia.

Siódmy miesiąc ciąży

Możesz już być nieco zmęczona ciążą. Uczucie zmęczenia będzie teraz silniejsze, ponieważ Twój maluch intensywnie się rozwija. Siódmy miesiąc ciąży to czas, kiedy płuca dziecka dalej nie są w pełni rozwinięte, jednak jego fale mózgowe przypominają już te, które ma w pełni rozwinięty człowiek.

Układ nerwowy jest już w pełni rozwinięty, dlatego nie powinno cię dziwić, że dziecko nerwowo reaguje na głośne dźwięki, czy intensywniej się rusza gdy czuje twój dotyk. Dziecko też rozpoznaje już kiedy jest jasno, a kiedy ciemno, słyszy dźwięki z zewnątrz i reaguje na twoje wszelkie ruchy.

Siódmy miesiąc ciąży obfituje w wielkie doznania dla małego człowieka. Zaczyna czuć smak. Częściej możesz odczuwać czkawki swojego maleństwa, to dlatego, że wody płodowe w zależności od tego co jemy mogą nieco zmieniać swój smak, a tym samym dziecko częściej je połyka i jest bogatsze o nowe doznania. Mimo to możesz czuć się nieco zaniepokojona, bo dziecko jakby mniej się wierci, ale to zupełnie normalne. W twojej macicy po prostu jest coraz mniej miejsca.

Ósmy miesiąc ciąży

Ósmy miesiąc ciąży powinien Cię jednak trochę uspokoić w kwestii ruchów maleństwa. Co prawda w macicy dalej miejsca ubywa, ale nie zwiększa się też ilość wód płodowych, które wcześniej amortyzowały kopniaki twojego dziecka. W tym miesiącu spodziewaj się pokopanych żeber i głowy w pęcherzu.

Ułożenie dziecka i mała ilość miejsca zdecydowanie będzie sprzyjać jeszcze częstszym wizytom w toalecie. Ósmy miesiąc ciąży to moment, w który kości twojego dziecka są już wystarczająco twarde, nie jest już wcale pokryte meszkiem płodowym.

Ponieważ maluch rozpoznaje już natężenie światła, to jego źrenice rozszerzają się. Na USG coraz częściej będzie go można przyłapać na ssaniu paluszków, co, jeśli twój maluch jest dość nisko, możesz odczuwać jako ,,gmeranie” w dole brzucha.

Obserwuj ruchy dziecka. Ósmy miesiąc ciąży to ten magiczny moment, gdy widoczne mogą być stopy malucha w momencie, gdy akurat postanawia się trochę porozciągać. Pod koniec ósmego miesiąca aktywność dziecka może jednak troszeczkę spaść, związane jest to z faktem, że teraz po prostu więcej śpi. Obrasta w tłuszczyk i przybiera na wadze. Dziecko powinno też już ułożyć się w pozycji właściwej do porodu, czyli główką w dół w kierunku kanału rodnego.

Dziewiąty miesiąc ciąży

Chociaż jeszcze kilka lat temu nie mówiło się o tym wcale, albo uważało się, że jest to zjawisko tak małe, że nie warto poświęcać mu zbyt wiele uwagi, to obecnie problem depresji poporodowej to palący temat. Depresja poporodowa może występować nawet u 25 % kobiet. Dlatego niech nie zdziwi cię fakt, jeśli na jednej z wizyt w dziewiątym miesiącu ciąży lekarz przeprowadzi test na prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Nie oznacza to, że choroba na pewno cię ominie lub spotka, jednak pozwala to na bycie bardziej czujnym w sytuacji, gdy objawy depresji wystąpią.

Dziewiąty miesiąc ciąży to jednak nie smutki, a same powody do radości. To już prawie koniec ciąży i początek świetnej przygody, jaką jest macierzyństwo. Meszek płodowy już całkiem zaniknął, dziecko połknęło go wraz z wodami płodowymi i po porodzie wydali go razem z resztkami naskórka, jest to tzw. smółka. Płuca w końcu są w pełni przygotowane do oddychania, dlatego od 37 tygodnia ciąży tak naprawdę nie mówimy o porodzie przedwczesnym i dziecko urodzone już w 37 tygodniu powinno być zdrowe i gotowe na funkcjonowanie.

Główka powinna już na dobre osiąść w kanale rodnym, jeśli jednak tak się nie stało i twój maluch postanowi do dnia rozwiązania pozostać w pozycji np. pośladkowej, to wówczas musisz się nastawić na cesarskie cięcie, zwłaszcza jeśli to twoja pierwsza ciąża. Dziewiąty miesiąc ciąży to taki czas dojrzewania do wyjścia. Dziecko już nie rośnie na długość, może mu jeszcze przybyć trochę gram. Teraz musisz już tylko czekać na sygnał, aż malec zechce wyjść.

Autor: Anna Maria

ZOBACZ TEŻ:

Kalendarz ciąży : Pierwszy trymestr

Kalendarz ciąży: Drugi trymestr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *