kalendarz ciąży

Jestem w ciąży i co dalej? – Kalendarz ciąży: Pierwszy trymestr

Jeszcze nie widać, że jesteś w ciąży, a już chcesz wykrzyczeć całemu światu jak wielkie szczęście cię spotkało. Warto jednak jeszcze wstrzymać się z nowinami, ponieważ pierwszy trymestr ciąży, czyli okres od pierwszego do czternastego tygodnia ciąży to czas, kiedy rosnące pod Twoim sercem dziecko dopiero rozpoczyna swój rozwój i podczas tych trzech miesięcy może się wiele wydarzyć. Jednak nie ma co snuć czarnych myśli, chociaż pierwsze ciążowe dolegliwości nie sprzyjają dobremu samopoczuciu.

Kalendarz ciąży w skrócie – objawy, które mogą ci towarzyszyć

Szczegółowe zmiany, które będą zachodzić u płodu, przedstawimy poniżej. Kalendarz ciąży w pierwszym trymestrze możemy podzielić na pierwszy, drugi oraz trzeci miesiąc ciąży. Zanim jednak skupimy się na tym co dzieje się z małym człowiekiem w waszym ciele, warto poruszyć temat dotyczący tego, co będzie działo się z wami.

W pierwszym miesiącu ciąży mogą już pojawić się pierwsze migreny, zmęczenie i brak apetytu. Niechęć do jedzenia wywołana może być mdłościami lub tym, że twój węch nagle zaczyna się wyostrzać i to, co wcześniej pięknie pachniało i było twoim ulubionym przysmakiem, nagle staje się sennym koszmarem, do tego niezbyt ładnie pachnącym.

W drugim miesiącu ciąży, niestety, ale objawy te będą się wzmagać. Pojawia się też słynna, częstsza potrzeba oddawania moczu. Wiąże się to z tym, że twoja macica rośnie i uciska na pęcherz. Ponadto, twoje nerki również pracują intensywniej.

Pod koniec trzeciego miesiąca ciąży będziesz się lekko zaokrąglać, od tego momentu możesz też zacząć nieznacznie przybierać na wadze. Ważne jest jednak też to, co czujesz, a z pewnością możesz spodziewać się wielu skrajnych emocji. To normalne, że się boisz, szczególnie jeśli to twoje pierwsze dziecko, tak naprawdę nie wiesz czego się spodziewać. Nie obwiniaj się też, jeśli w pierwszych miesiącach ciąży nie będziesz miała ochoty na jedzenie i nawet troszkę schudniesz. To zupełnie normalne, nie jest prawdą, że masz jeść za dwoje, a dla dwojga. Dbaj by twoje posiłki były po prostu pełnowartościowe i w miarę regularne, pij dużo i nie rezygnuj z ruchu pod warunkiem, że lekarz nie zaleci inaczej.

Pierwszy miesiąc ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży to czas, kiedy zarodek początkowo jeszcze nie zagnieżdża się w ścianie macicy. Dopiero pod koniec, dokładnie w czwartym tygodniu ciąży na dobre przytwierdzi się do endometrium.

Pierwszy miesiąc ciąży to czas, kiedy zwykle nie wiemy jeszcze, że jesteśmy w ciąży. Większość kobiet dowiaduje się o swoim stanie w okolicach czwartego, piątego tygodnia ciąży, kiedy to nagle orientują się, że wyczekiwania miesiączka nie pojawiła się. Wtedy też dopiero domowe testy ciążowe są w stanie pokazać nam, czy jesteśmy w ciąży.

Czasem jednak bywa tak, że test wychodzi negatywny, a my mimo to podejrzewamy, że możemy być w ciąży. W takiej sytuacji najlepiej będzie zrobić test z krwi beta-HCG, to badanie poziomu hormonu, który gwałtownie rośnie w pierwszej fazie ciąży. Jeśli test z krwi wychodzi pozytywny, wówczas należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza ginekologa.

Może też być tak, że nie zrobimy testu, bo krwawienie pojawi się, mniej obfite, ale jednak skojarzymy je z miesiączką. To może być błąd, ponieważ podczas implantacji zarodka, czyli w momencie gdy zarodek zagnieżdża się w macicy, występuje tzw. krwawienie implantacyjne, które często jest mylone przez większość kobiet z mniej obfitą, dziwną miesiączką.

Drugi miesiąc ciąży

Jeśli to twoja pierwsza ciąża może cię zdziwić, w jak szybkim tempie rozwija się twoje dziecko. Drugi miesiąc ciąży rozpoczyna czas intensywnego rozwoju płodu. Z tygodnia na tydzień twoje dziecko rośnie średnio o 2-3 g.

Już w ósmym tygodniu ciąży rozwija się przewód słuchowy zewnętrzny, a ucho wewnętrzne malucha jest już w pełni rozwinięte. Oznacza to, że płód reaguje na twój ruch, szczególnie nagły, który może wywoływać u niego pierwszy niepokój.

Powieki maluszka kształtują się, a pod nimi są już zawiązane oczy. Drugi miesiąc ciąży to też czas, w którym zaczynają się kształtować nerki, dłonie i stopy mają widoczne już paluszki.  Na badaniu USG może być już widać kręgosłup. Istotne dla Ciebie jest to, że aby Twój maluch mógł się prawidłowo rozwijać, Ty wytwarzasz teraz naprawdę sporą ilość hormonów. Oznacza to, że możesz czuć się gorzej.

W drugim miesiącu ciąży możesz spodziewać się porannych mdłości, które mogą się nie skończyć wraz z nadejściem dalszej części dnia, powszechne są też bóle głowy, senność i zmęczenie. To wszystko normalne, “produkujesz” małego człowieka.

Trzeci miesiąc ciąży

Intensywnego rozwoju ciąg dalszy! Trzeci miesiąc ciąży to czas, kiedy rysy twarzy twojego malucha mogą już być rozpoznawalne co oznacza, że można już przypuszczać jak będzie wyglądać.

W brzuchu płodu rozwijają się gonady, oczywiście na tym etapie jeszcze nie wiadomo jakiej płci będzie twoje dziecko. Na badaniu USG może ci się wydawać, że twoja fasola ma niebotycznie wielką głowę, ale spokojnie, to zupełnie normalne.

Na tym etapie głowa może stanowić nawet połowę masy zarodka. Wszystko to dlatego, że kształtuje się mózg dziecka. Skórę dziecka pokrywa lanugo, czyli meszek płodowy, który chroni jego jeszcze bardzo cienką skórę.

Trzeci miesiąc ciąży to ten moment, kiedy twój maluch staje się bardzo aktywny, wymachuje nogami, rączkami, odchyla nawet głowę, chociaż jeszcze tego nie czujesz. Nie wygląda już jak każdy inny ssak na wczesnym etapie rozwoju, to ewidentnie mały człowiek!

Pod koniec trzeciego miesiąca zewnętrzne narządy płciowe malucha już powoli się zaczynają kształtować, jednak to dalej za wcześnie na decyzję jaki kolor pokoju przygotować. Trzeci miesiąc ciąży to moment, w którym powinnaś poszukać poradni, która przeprowadza badania prenatalne. Co ważne, wiele poradni korzysta z programu Świadoma matka, który gwarantuje kobietom do 35 r.ż. (dla kobiet po 35 r.ż. badania są zawsze refundowane z NFZ) w ramach funduszy Unijnych, bezpłatne dwa (z trzech) badania prenatalne.

Pierwsze badanie prenatalne wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży. Badania te pozwalają wyłapać we wczesnym rozwoju płodowym ewentualne choroby genetyczne i wady płodu, lub też je wykluczyć. Podstawowe badanie obejmuje specjalistyczne badanie USG oraz badania krwi matki. Ponadto, po każdym badaniu dostaniecie, zupełnie w cenie, piękną sesję zdjęciową waszego rozwijającego się malucha. Podczas badania, może wam towarzyszyć partner lub inna bliska osoba. To świetna okazja by poznać się bliżej z rozwijającym się nowym członkiem rodziny.

Autor: Anna Maria

 

ZOBACZ TEŻ:

Kalendarz ciąży: drugi trymestr

Kalendarz ciąży: trzeci trymestr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *