kalendarz ciąży

Jestem w ciąży i co dalej? – Kalendarz ciąży: Drugi trymestr

Najgorszy okres ciąży teoretycznie za tobą. Wiele kobiet mówi, że w drugim trymestrze ciąży miało dwa razy więcej energii niż przed ciążą. Radość i przypływ energii pozytywnie wpływają na ciebie i dziecko. Teraz możesz skupić się na swoim zdrowiu i przygotowaniach do przyjścia na świat małego człowieka. A mały obywatel rozwija się dalej w niezwykle szybkim tempie i to właśnie w drugim trymestrze, poczujesz pierwsze kopniaki. Drugi trymestr to też czas kolejnych badań i moment, kiedy warto rozważyć pójście na zwolnienie lekarskie, o ile jeszcze tego nie zrobiłaś.

Kalendarz ciąży, czego możesz się spodziewać?

Kalendarz ciąży obejmuje wiele spektakularnych zwrotów akcji. Dla ciebie taką miłą odmianą prawdopodobnie jest to, że już nie czujesz mdłości. Mogą się jednak pojawić inne, równie uciążliwe objawy, takie jak bóle miednicy, czy bóle kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym. To zupełnie normalne, mówiąc kolokwialnie, twój organizm robi miejsce dla maluszka i przygotowuje się do dnia, w którym ten wyjdzie na świat.

Nie wolno ci jednak brać żadnych leków przeciwbólowych, a nawet smarować się maściami przeciwbólowymi, jak i przeciwzapalnymi. Zawarte w nich substancje czynne mogą być szkodliwe dla płodu. Jeśli jednak nie ma przeciwskazań, powinnaś rozważyć ćwiczenia rozciągające dla kobiet w ciąży czy wizyty na basenie.

Pojawić się mogą również zaparcia i wzdęcia, staraj się spożywać dużo błonnika, np. w owocach czy warzywach. Z przyjemnych spraw, drugi trymestr to też czas, kiedy twój brzuch zaczyna się uwidaczniać. A kiedy ubrania przestają pasować, czas na zakupy! Na dzień dzisiejszy sklepy oferują naprawdę piękne ubrania ciążowe, pamiętaj jednak by przede wszystkim były wygodne.

Czwarty miesiąc ciąży

Czwarty miesiąc ciąży to ciąg dalszy wielkich zmian w ciele twoim i twojego dziecka. Nie przybiera jeszcze sporo na wadze, ale bardzo szybko rośnie wzdłuż. Maluch już wytwarza insulinę i tyroksynę, a ciało jest już całe pokryte meszkiem.

Czwarty miesiąc ciąży to czas, kiedy powinnaś zacząć mówić do brzuszka, ponieważ, twój maluch już słyszy tembr twojego głosu. Takie mówienie do dziecka buduje więź, ale również uspokaja płód i oswaja z twoim głosem, co będzie bardzo ważne, gdy będzie trzeba go trochę uspokoić po pierwszym szoku związanym z porodem. Płód czuje też wibracje spowodowane przez dźwięki, jest to dla niego pierwszy trening reagowania na bodźce. Pod koniec czwartego miesiąca ciąży, wątroba maluszka już pracuje, a serce jest ukształtowane.

Piąty miesiąc ciąży

Piąty miesiąc ciąży to wielki moment. Czas na drugie badania prenatalne, które wykluczą wady serca płodu, ale również jednoznacznie powiedzą ci, czy dziecko będzie obarczone jakimiś wadami genetycznymi.

Ponadto piąty miesiąc ciąży to też czas, kiedy twojemu maluchowi rosną paznokcie. Oczywiście bez obaw, są bardzo miękkie, więc maluszek nie może cię podrapać. Czujesz już też z pewnością jego ruchy, z początku mogły wydawać się balonikami powietrza w brzuchu, ale to właśnie pierwsze kopniaki.

Możesz też zauważyć, że twoje dziecko wykształciło coś na wzór rytmu dnia. Najczęściej dzieci w ciągu dnia dużo się nie ruszają, za to wieczorem, gdy kładziesz się do łóżka, nagle okazuje się, że twój brzuch podskakuje, to może być czkawka, lub wielkie wędrówki małego człowieka po macicy. Układ odpornościowy płodu w tym okresie również intensywnie się rozwija, powstają pierwsze ciałka białe krwi, które w przyszłości będą zwalczać infekcje atakujące twoje dziecko.

Szósty miesiąc ciąży

Zauważyłaś, że twój brzuch czasem śmiesznie podskakuje, jakby ktoś puszczał w nim głośnik z basem? To czkawka! Bez obaw, szósty miesiąc ciąży, to moment, w którym twoje dziecko, w ramach ćwiczeń układu oddechowego połyka spore ilości wód płodowych, stąd ta czkawka. Rozwijają się dalej narządy wzroku i słuchu, oznacza to, że twoje dziecko coraz lepiej słyszy ciebie i odgłosy środowiska. Szósty miesiąc ciąży obfituje też w wiele okazji do nawiązania kontaktu! W związku z intensywnym rozwojem zmysłów, twoje dziecko coraz bardziej reaguje na wiele bodźców, a ponadto przez to, że są pory dnia w których jest bardziej ruchliwe, macie więcej okazji do pierwszych kontaktów.

Istnieją badania mówiące o tym, że głaskanie i mówienie do brzucha obojga rodziców wzmacnia więź z dzieckiem, a jednocześnie poprzez wczesną stymulację, jego późniejszy rozwój już po porodzie, zwłaszcza ten sensoryczny, jest po prostu lepszy i intensywniejszy. Nie jest to jednak jeszcze właściwy moment na poród. Płuca dziecka są ciągle zbyt słabo rozwinięte, a pęcherzyki wypełnia płyn, oznacza to, że gdybyśmy urodziły dziecko np. w 26 tygodniu ciąży, nie byłoby ono zdolne do samodzielnego oddychania.  Z pozytywnych rzeczy, twój maluch poza czkawką potrafi już ziewać, obracać się i wkładać paluszki do buzi.

Autor: Anna Maria

ZOBACZ TEŻ:

Kalendarz ciąży: pierwszy trymestr

Kalendarz ciąży: trzeci trymestr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *