przebarwienia na skórze

Przebarwienia na skórze – skąd się biorą i jak im zapobiegać?

Często podczas pierwszego kontaktu podświadomie zwracamy uwagę na stan cery drugiej osoby. Przebarwienia na skórze są szczególnie widoczne na twarzy. Nie tylko prezentują się nieatrakcyjnie, ale też mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jeśli zauważasz u siebie albo kogoś bliskiego plamy na twarzy lub inne zmiany skórne koniecznie dowiedz się, czy nie jest to coś niebezpiecznego.

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia to różnej wielkości ciemniejsze lub jaśniejsze od skóry plamki. Niektóre z nich są genetyczne i dodają uroku. Piegi są piękną ozdobą twarzy i nie powinno się ich zakrywać ciężkim makijażem. Zdarza się jednak, że zmiany skórne nie wyglądają tak uroczo i stanowią źródło kompleksów. Skąd biorą się przebarwienia?

Przebarwienia skóry – przyczyny

Oto najczęstsze przyczyny powstawania zmian skórnych.

 • Przebarwienia na twarzy najczęściej powstają w wyniku zbyt małej ilości komórek wytwarzających melaninę, która jest barwnikiem skóry.
 • Długie wystawianie się na działanie promieni słonecznych często niekorzystnie wpływa na skórę i pogłębia widoczne zmiany.
 • Niektóre przebarwienia są wynikiem odstawienia środków antykoncepcyjnych czy też antybiotyków.
 • Plamy na skórze mogą świadczyć też o zmianach hormonalnych spowodowanych ciążą, nadczynnością tarczycy, niewydolnością nadnerczy czy też menopauzą.
 • Osoby, które w młodym wieku zmagały się z trądzikiem, nierzadko mają później widoczne zmiany pozapalne i widoczne ślady na skórze twarzy.
 • Czasami przebarwienia na skórze są spowodowane uczuleniem na pewne składniki perfum lub innych kosmetyków.
 • Zaawansowany wiek to czas, gdy często pojawiają się różnego rodzaju plamy na twarzy. 90 procent kobiet po 50 roku życia ma takie znaki szczególne. Dzieje się tak dlatego, że struktury wewnątrz naskórka u osób starszych funkcjonują wolniej i są bardziej nieszczelne niż u młodych.
 • Białe plamki powstają w wyniku otarć, urazów lub stanów zapalnych. W niektórych przepadkach może to być oznaką bielactwa nabytego. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u dermatologa.

Przebarwienia na twarzy – jak zapobiegać?

Już w młodych latach warto zadbać o odpowiednią profilaktykę i zapobiegać powstawaniu przebarwień. Odpowiednia pielęgnacja z pewnością zaowocuje lepszym stanem skóry. Oto kilka sposobów jak uniknąć plamek na skórze.

 1. Po intensywnych zabiegach kosmetycznych takich jak mikrodermabrazja nie powinno się wystawiać cery na niekorzystne działanie promieni UV, o ile to możliwe należy unikać słońca.
 2. Zawsze korzystaj z kremów z filtrem. Dostępne są również podkłady chroniące przed szkodliwych działaniem słońca. Stosuj te kosmetyki przez cały rok, nie tylko w sezonie letnim.
 3. Gdy tylko zauważysz niepokojące zmiany, udaj się do dermatologa. Wiele z nich w początkowym stadium można łatwo wyleczyć, natomiast później staje się to niemożliwe.
 4. Wybieraj też kremy rozjaśniające. W składach szukaj: witaminy C, kwasów owocowych, kwasu kojowego, arbutyny i umbeliferonu.

Plamy na skórze – skuteczne zabiegi

Dostępnych mamy wiele zabiegów, które profesjonalnie usuwają przebarwienia na skórze. Aby wybrać najlepszy dla siebie, należy skorzystać z pomocy kosmetologa lub dermatologa.

 • Peeling kawitacyjny – zabieg ten wykorzystuje warstwy wody na skórze, rozbija komórki i usuwa płytkie przebarwienia.
 • Peeling chemiczny – głęboko złuszcza za pomocą kwasów.
 • Usuwanie plamek za pomocą lasera.
 • Światło pulsacyjne IPL.

Zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż leczyć. Dbaj o codzienną pielęgnację, stosując kremy rozjaśniające z filtrem UV. Wiele zmian skórnych można ukryć makijażem. Inne należy zgłosić dermatologowi lub kosmetologowi. Pamiętaj też, że często to od nas samych zależy, jak jesteśmy postrzegani. Wiele znanych osób ma piegi oraz inne przebarwienia skóry, co stanowi to ich atut i znak szczególny.

Autor: Klaudia Pieczykolan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *