stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny – jak sobie radzić? Skuteczne sposoby

Stres bywa mobilizujący, ale może też być bardzo szkodliwy. Pobudza do działania na przykład przed ważnym egzaminem, ale niekontrolowany potrafi paraliżować i powodować irracjonalne zachowanie. Czym jest stres oksydacyjny? Jak sobie z nim radzić? Ta wiedza pomoże Ci być bardziej świadomym i szczęśliwym w życiu.

Jak powstaje stres oksydacyjny?

Stres oksydacyjny to zaburzenie równowagi pomiędzy oksydantami, które powstają w trakcie oddechu a przeciwutleniaczami, czyli antyoksydantami, które zapobiegają szkodliwemu działaniu wolnych rodników. Problemy w prawidłowym stanie redukcji w komórkach wywołują toksyczne działanie i uszkodzenia białek, lipidów i DNA. Jeśli ten stan jest długotrwały, może poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.

Silny stres – przyczyny

Szczególnie niebezpieczne jest częste i długotrwałe narażenie na silny stres. Wiele osób przyznaje, że zmaga się ze szybkim tempem życia. Inne przyczyny stresu oksydacyjnego to:

 • Niezdrowy styl życia,
 • Niewłaściwa dieta,
 • Palenie papierosów,
 • Brak ruchu,
 • Zanieczyszczone powietrze,
 • Toksyny,
 • Nadmierne opalanie się,
 • Brak umiaru w wysiłku fizycznym,
 • Zażywanie leków antykoncepcyjnych.

Jak sobie radzić ze stresem w pracy?

O ile często mamy wpływ na wyżej wymienione czynniki takie jak nawyki żywieniowe czy ilość ruchu to niestety często rodzaj naszej pracy powoduje silny stres, a tego wydawałoby się, tak łatwo nie zmienimy. Jak radzić sobie ze stresem w miejscu pracy?

 1. Sen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Poza tym prawidłowe wysypianie się pomaga zwiększyć odporność na stresowe sytuacje.
 2. Planuj nie tylko pracę, ale też odpoczynek i relaks. Zastanów się, w jakiej sytuacji najlepiej się odprężasz i regularnie przeznaczaj na to czas.
 3. Przyczyną stresu w pracy często są złe relacje między pracownikami. Postaraj się, o ile to możliwe zachowywać przyjazne stosunki z innymi i odznaczać się pozytywnym nastawieniem i humorem, a z czasem wejdzie Ci to w nawyk.

Sposoby na stres

Oczywiście stres może dopaść cię nie tylko w pracy, na co dzień mamy wiele nieprzyjemnych sytuacji takich jak choroby, problemy rodzinne czy też zmiana warunków życiowych. Oto skuteczne sposoby na stres.

 • Głębokie oddychanie. Wyprostuj się, mocno wciągnij powietrze do płuc i powoli je wypuszczaj, licząc w myślach do 10. Czynność powtórz co najmniej 5 razy.
 • Korzystanie z sauny. To ciche miejsce zapewnia niezwykłe odprężenie i relaks. Dodatkowo sauna pomaga pozbyć się toksyn, które między innymi powodują stres oksydacyjny.
 • Muzyka, którą lubisz to najlepsze lekarstwo na stres. Staraj się wybierać pozytywne piosenki, które cię relaksują i poprawiają humor. Muzyka obniża ciśnienie tętnicze, uspokaja, a nawet łagodzi ból.
 • Masaż niweluje napięcie mięśni i poprawia przepływ krwi w organizmie. Wspomaga produkcję serotoniny, hormonu szczęścia.

Aktywność fizyczna a stres oksydacyjny

Wysiłek fizyczny nie tylko poprawia naszą kondycję, ale niezwykle pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia. Sport zapewnia odprężenie, dodaje energii i  poprawia nastrój. Świadomość, że aktywnie spędzamy czas, dodaje pewności siebie. Szczególnie osoby, które mają pracę siedzącą, powinny spędzać czas wolny aktywnie. Mamy do wyboru naprawdę szeroki zakres aktywności fizycznej. Wybierz ten, do którego nie będziesz musiał się zmuszać.

Stres oksydacyjny to choroba, która występuje dziś niepokojąco często. Narażone są szczególnie osoby prowadzące niezdrowy styl życia, unikające ruchu, żyjące w złych relacjach z innymi. Staraj się unikać tych czynników a pielęgnować dobre nawyki. Wtedy znacznie poprawi się jakość twojego życia i obniży ryzyko stresu.

Autor: Klaudia Pieczykolan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *