klasterowy ból głowy

Czy mam klasterowy ból głowy? Objawy, skuteczne domowe sposoby

Częste bóle głowy potrafią bardzo utrudnić życie. Sprawiają, że musimy nagle odwołać wszystkie plany, ważne wyjazdy, spotkania i udać się do lekarza lub próbować leczyć domowymi sposobami. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest klasterowy ból głowy. Właściwa diagnoza jest kluczem do odpowiedniego leczenia. Warto więc poznać, chociaż podstawowe informacje na temat tej choroby.

Czym jest klasterowy ból głowy?

Klasterowy ból głowy to rodzaj pierwotnego bólu występującego rzadziej niż migrena czy nerwobóle. Bardzo często pozostaje on nierozpoznany. Napady występują okresowo w różnych odstępach czasu, na przykład 1-2 razy w ciągu roku i trwają 4-16 tygodni. Powracają o tej samej porze roku, a nawet dnia. Ten rodzaj bólu często bywa mylony z migreną. Choroba może wystąpić w każdym wieku, jednak najczęściej przytrafia się w 20.-30. roku życia. Takie częste bóle głowy są niezwykle uciążliwe, dlatego należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Cechy charakterystyczne napadu to:

 • Bardzo silny, nagły ból. Zwykle zlokalizowany jest w okolicy oczodołu lub skroni. Napad trwa 15-180 minut.
 • Chory staje się pobudliwy, niespokojny, czasami nawet hałaśliwy i agresywny, zdolny do niekontrolowanych działań.
 • Pacjent łzawi, ma zaczerwienione spojówki, opuchnięte powieki, zwężone źrenice, poci się.

Przyczyny bólu głowy

Czynników powodujących ból głowy może być wiele. Nie w każdej sytuacji świadczy to o poważnej chorobie. Oto najczęściej występujące przyczyny bólu głowy.

 1. Ból może być skutkiem urazu, upadku z uderzeniem głowy.
 2. Inną często występującą przyczyną są problemy z kręgosłupem szyjnym.
 3. Problemy z oczami, pogorszenie widzenia, konieczność wysilania wzroku powoduje ból głowy.
 4. Nadciśnienie tętnicze.
 5. Niedoczynność tarczycy.
 6. Urazy i zmiany w okolicy szyi i karku.
 7. Osłabienie organizmu i zmęczenie.

Domowe sposoby na ból głowy

W przypadku uciążliwych, nasilających się dolegliwości, powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Jednak kiedy ból pojawia się nagle, pierwsze co przychodzi na myśl, to leczenie go znanymi, dostępnymi metodami. Poza tabletką przeciwbólową istnieją inne domowe sposoby na ból głowy, które mogą być bezpieczne i skuteczne. Oto niektóre z nich:

 • Masaż to bardzo skuteczny sposób na poprawę stanu zdrowia. Receptory w stopach odpowiadają różnym częściom ciała. Metoda ta wymaga trochę cierpliwości i powinna być stosowana regularnie. Możemy też masować głowę i bolące miejsca.
 • Picie wody. Nawadnianie organizmu sprawia, że ból ustępuje.
 • Głębokie wdechy i wydechy przy otwartym oknie. Przyczyną odczuwanego dyskomfortu może być zbyt wysoka temperatura w domu.
 • Napar z ziół. Na dolegliwości związane z głową polecana jest mięta i rumianek.
 • Imbir – jego skuteczność naukowcy porównują z działaniem silnych leków przeciwmigrenowych. Pół łyżeczki imbiru należy popić ciepłą herbatą.
 • Sen to podstawowa potrzeba ludzkiego organizmu. Niejednokrotnie to zmęczenie i brak odpowiedniej regeneracji powoduje ból głowy. Zacznij regularnie się wysypiać i zaobserwuj zmiany i poprawę swojego stanu zdrowia.
 • Kofeina zawarta w kawie zmniejsza światło naczyń krwionośnych w mózgu i może łagodzić dolegliwości migrenowe.

Klasterowy ból głowy może bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie. Częste bóle głowy to bardzo powszechny objaw chorobowy. W przypadku pomocy doraźnej warto sięgnąć po bezpieczne, domowe metody. Nie powinniśmy jednak lekceważyć poważnych, długotrwałych objawów i jak najszybciej udać się do lekarza w celu postawienia dokładnej diagnozy.

Autor: Klaudia Pieczykolan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *