jak wzmocnić paznokcie

Jak wzmocnić paznokcie? Poznaj sprawdzone sposoby i przyczyny ich łamliwości

Mówi się, że ładne paznokcie i dłonie to wizytówka kobiety. Niestety chyba każdej z nas zdarzył się scenariusz, w którym tuż przed ważnym wyjściem złamałyśmy długo zapuszczane paznokcie. To bardzo powszechny problem. Wówczas pojawia się dylemat czy ściąć wszystkie, czy zostawić jeden krótki? Przede wszystkim warto już wcześniej się zastanowić nad tym, jak wzmocnić paznokcie? Z artykułu dowiesz się, jakie są skuteczne sposoby na łamliwe paznokcie.

Łamliwe paznokcie – przyczyny

Okazuje się, że częste łamanie paznokci nie jest jedynie problemem estetycznym. Może świadczyć o poważnych niedoborach oraz brakach witamin i minerałów w organizmie. Oto podstawowe przyczyny łamliwych paznokci. Zastanów się, czy problem Cię nie dotyczy.

 • Dieta uboga w białko.
 • Niedobór witamin: A, E, B i C.
 • Częste moczenie dłoń w wodzie.
 • Niedobór wapnia, cynku i krzemu.
 • Nieumiejętne zdejmowanie lakieru hybrydowego lub żelowego.
 • Stosowanie nieodpowiedniego pilnika lub nadmierne ścieranie płytki paznokcia.
 • Długotrwały stres.
 • Nadużywanie zmywacza do paznokci lub innych środków chemicznych.
 • Częsty kontakt paznokci z detergentami.
 • Nieodpowiednie zabezpieczenie skóry dłoni i paznokci przed mrozem.
 • Choroby wątroby.
 • Choroby skórne, np. grzybica, łuszczyca.

W celu zdiagnozowania przyczyny łamliwych paznokci najlepiej udać się do specjalisty. Dermatolog trafnie oceni, co powoduje kruchość paznokci.

Jak dbać o paznokcie?

 1. Dbaj o urozmaiconą i odpowiednio zbilansowaną dietę. Powinna być bogata w białko. Warto więc spożywać różne źródła tego makroskładnika. Mogą to być: sery, kefir, jogurt naturalny, rośliny strączkowe, mięso.
 2. Stosuj codzienną pielęgnację. Przed nałożeniem lakieru warto jako bazę stosować odżywkę. Ze względu na to, że pierwsza warstwa ma bezpośredni kontakt z paznokciem, odżywka sprawi, że nie będą tak narażone na czynniki zewnętrzne.
 3. Skróć paznokcie. Wszelkie zabiegi kosmetyczne mające na celu poprawę stanu paznokci nie naprawią tych, które już urosły. Mogą jedynie sprawić, że odrastające paznokcie będą silniejsze. Z tego względu najlepiej skrócić paznokcie i wtedy zacząć pielęgnację.
 4. Unikaj długiego moczenia paznokci w wodzie. Kiedy zmywasz naczynia lub robisz pranie ręczne, załóż rękawiczki. Płyn do naczyń i proszek do prania bardzo to silne środki chemiczne, które niekorzystnie wpływają na stan naszej skóry dłoni i paznokci.
 5. Co ciekawe domowymi sposobami możesz wzmocnić swoje paznokcie. Zaraz dowiesz się o kilku z nich.

Domowe sposoby na ładne paznokcie

Dalej zastanawiasz się jak wzmocnić paznokcie? Oto sprawdzone domowe metody.

 • Moczenie dłoni w oliwie i cytrynie.

Rozgrzej pół szklanki oliwy z oliwek. Dodaj kilka kropel soku z cytryny. Następnie mocz dłonie w tej mieszance przez kilka minut. Po zakończonej kuracji wytrzyj dłonie ręcznikiem papierowym i zastosuj krem do dłoni i paznokci. Taka kąpiel doskonale odżywia zniszczone paznokcie.

 • Maska z majonezu.

Do miseczki nakładamy 4-5 łyżek majonezu. Zanurzamy w nich dłonie na kilka minut. Następnie myjemy ciepłą wodą. Regularnie stosowana maseczka to ratunek dla paznokci skłonnych do łamania. Majonez dodatkowo nawilża skórkę wokół paznokcia. Poza tym ten produkt zwykle jest w naszej lodówce.

 • Kuracja z wykorzystaniem olejku rycynowego.

Olejek rycynowy doskonale nawilży nasze paznokcie i pomoże odzyskać im zdrowy wygląd. Należy dwa razy dziennie wcierać go w płytkę paznokcia. Efekty zauważymy już po kilku dniach stosowania.

Na ratunek złamanym paznokciom

Mimo stosowanych zabiegów może zdarzyć się sytuacja, w której złamiemy długo zapuszczany, piękny paznokieć. W takiej sytuacji można zastosować sprawdzony zabieg. Polega on na wycięciu małego kwadracika z torebki po herbacie i nałożeniu go na złamane miejsce. Następnie paznokieć malujemy jak zwykle. Jest to sposób, który uratował mi sytuację wielokrotnie.

Jak wzmocnić paznokcie? Mam nadzieję, że po zastosowaniu powyższych wskazówek nie będziesz miała już tego problemu. Oczywiście żadna kuracja nie przyniesie efektów, jeśli nie jest stosowana regularnie. Co ważniejsze warto dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, ponieważ zły stan paznokci może świadczyć o pewnych niedoborach, które mogą mieć poważniejsze konsekwencje dla naszego zdrowia.

Autor: Klaudia Pieczykolan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *