zarządzanie czasem

Zarządzanie czasem – skuteczne metody i techniki dla każdego

„Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić”. Słowa te wypowiedział Albert Einstein. Z badań wynika, że mimo iż każdy z nas ma do dyspozycji taką samą liczbę godzin w ciągu dnia, coraz więcej osób ma problem z właściwą organizacją. „Gdybym tylko miała więcej czasu to…” Jak często wypowiadasz na głos lub w myślach te słowa? Jeśli zarządzanie czasem nie jest Twoją mocną stroną i czujesz, że życie ucieka Ci przez palce, koniecznie musisz poznać metody jak sobie z tym poradzić. Najpierw jednak powinnaś uświadomić sobie powagę sytuacji, biorąc pod uwagę różne dziedziny życia.

 1. Brak czasu dla dzieci

Skutkiem braku czasu są osłabione więzi rodzinne. Dzieci, których rodzice nie mają dla nich czasu, czują deficyt emocjonalny rzutujący na całe ich życie. Ograbia to je z poczucia bezpieczeństwa i przynależności. W to miejsce pojawia się niepewność, zaniżona samoocena i osamotnienie. Liczy się nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakość czasu. Regularna konstruktywna rozmowa pomoże nam zrozumieć uczucia dziecka.

 1. Brak czasu w związku

Niewłaściwe zarządzanie czasem może zepsuć też relacje w związku. Początkowo, gdy zabiegamy o czyjeś względy, spędzanie razem czasu przychodzi nam naturalnie. Z czasem należy dołożyć starań, by umacniać łączące więzi, a do tego niezbędne jest spędzanie czasu we dwoje.

 1. Brak czasu na odpoczynek

Bardzo wielu zapracowanych ludzi skarży się na brak czasu na odpoczynek. Z drugiej strony odpoczywając, wciąż myślą o tym, co jeszcze mają do zrobienia. Pracują do całkowitego wyczerpania. Takie postępowanie na dłuższą metę powoduje wypalenie i utratę sił.

Ustal, jaki jest Twój złodziej czasu

Musisz uczciwie zidentyfikować, czym jest Twój złodziej czasu. Dzięki temu uda Ci się go pokonać. Oto kilka rad jak rozpoznać pożeracza czasu.

 • Rozrywka – portale społecznościowe, telewizja, przeglądanie stron internetowych. Co prawda, mogą być bardzo pożyteczne, ale należy korzystać z nich w odpowiedni sposób, kontrolując czas.
 • Być może poświęcasz swoje cenne godziny na dojazd do pracy oraz powrót.
 • Brak zorganizowania. Możliwe, że wiele czasu zajmuje Ci zastanawianie się, co powinnaś kupić, zrobić i o czym zapomniałaś.
 • On również może utrudniać Ci życie. Jeżeli jesteś nadmiernie dokładna, będziesz ciągle niezadowolona ze swojej pracy. Zamiast przejść do kolejnego zadania będziesz wciąż poprawiać pierwsze.
 • Brak jasno określonych priorytetów.

Jak mieć więcej czasu?

 1. Rób listę planowanych obowiązków na dany dzień.
 2. Relaks wpisz w plan dnia. Wyznacz sobie czas na odpoczynek. Niech będzie on kontrolowany.
 3. Wybieraj formę rozrywki, która sprawia, że faktycznie czujesz się wypoczęta.
 4. Odpoczynek to nie tylko bezczynne siedzenie przed telewizorem. Możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i w ramach relaksu pójść z mężem na spacer. Dotlenisz się, a jednocześnie wzmocnisz swój związek.
 5. Wysypiaj się. Ustal jaka ilość snu w ciągu doby sprawia, że czujesz się wypoczęta i staraj się tego trzymać. Zbyt długa drzemka nie daje dobrego samopoczucia.
 6. Zaplanuj aktywną rozrywkę. Jeśli Twoja praca jest siedząca, dobrym sposobem na odpoczynek będzie wyjście na siłownie czy bieganie.
 7. Spędzaj czas z bliskimi. Postaw sobie za cel zjedzenie choć jednego posiłku dziennie w gronie rodziny. Wyłącz w tym czasie telewizor i nie zaglądaj do telefonu.
 8. Dobrze wykorzystuj każdą chwilę. Jeśli musisz daleko dojeżdżać do pracy, w drodze słuchaj podcastów, poświęć ten czas na planowanie, robienie list zakupów i obowiązków.

Myślę, że każdy z nas czasem zastanawia się, jak mieć więcej czasu, na to, co ważne. Warto podejmować działania, planować mądre zarządzanie czasem. Przyczyni się to do odczuwania większej satysfakcji z życia, a także poprawi nasze relacje z innymi. Mam nadzieję, że dzięki powyższym radom uda Ci się lepiej wykorzystywać swój czas i nie będziesz musiała martwić się „jak go wskrzesić”.

Autor: Klaudia Pieczykolan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *