toksyczna miłość

Toksyczny związek- czy to mnie dotyczy?

Z założenia związek dwóch osób powinien być oparty na zaufaniu, partnerstwie i uczuciu. Co jednak w sytuacji, gdy nie możemy obdarzyć swojego partnera zaufaniem, a zamiast partnerstwa doświadczamy braku szacunku i nietolerancji?

Czym jest toksyczny związek?

Toksyczny związek to zaburzona relacja emocjonalna z drugą osobą, oparta na wielu niezdrowych zachowaniach. Przede wszystkim w przypadku takiej relacji nie możemy mówić o partnerstwie i szczerym zaufaniu. Związki tego typu charakteryzują się podziałem wśród partnerów. Mamy do czynienia tutaj z oprawcą i ofiarą. Toksyczny związek jest pełen skrajności, od wybuchów namiętności po agresję czy inne zachowania destrukcyjne. Zachowania destrukcyjne mogą mieć różną formę. Mogą to być:

 • Wybuchy zazdrości
 • Wybuchy gniewu
 • Nadmierne kontrolowanie partnera
 • Nadużywanie alkoholu lub narkotyków
 • Groźby
 • Przemoc fizyczna i psychiczna
 • Wywoływanie sztucznego poczucia winy u drugiej osoby

Toksyczny partner stara się przekonać nas do tego, że bez niego sobie nie poradzimy, uzależniamy się od niego.  Uzależnienie od partnera może być emocjonalne, ale również finansowe. Partner może pozbawić nas środków do życia, tak byśmy faktycznie nie mogli bez niego żyć.

Osobowość, a podatność na toksyczne relacje

W niezdrowe związki najczęściej angażują się Ci, którzy doświadczyli już wcześniej w swoim życiu zależności od innej osoby. Mogą to być dzieci apodyktycznych rodziców, ofiary przemocy domowej lub osoby, które doświadczyły przemocy na jakiś innych etapach swojego życia. Ofiary charakteryzują się zbyt dużą uległością. Często stwierdza się u nich typ osobowości zależnej. To zaburzenie osobowości, gdzie dana osoba nie umie samodzielnie podejmować decyzji, zrzuca odpowiedzialność na inne osoby, które stają się poniekąd jej opiekunami. Podobnie jest w przypadku oprawcy. Powodem niezdrowej postawy wobec partnera mogą być nieprawidłowe wzorce czerpane ze środowiska i doświadczenia, ale również mogą to być zaburzenia osobowości. Toksyczny partner może wykazywać zaburzenia typu borderline, może być typem osobowości narcystycznej, czy w skrajnych przypadkach paranoicznej. Aby to jednak stwierdzić, konieczna jest specjalistyczna diagnoza psychologiczna.

Dlaczego wchodzimy w toksyczne relacje?

Powody wchodzenia w toksyczne związki mogą być różne. Na początku oczywiście możemy nie wiedzieć, że nasz partner nie jest do końca dobrą osobą dla nas. Będąc zaślepionymi pierwszym uczuciem, nie zauważamy subtelnych znaków, że coś jest nie tak.

Dlaczego wybieramy toksycznych partnerów? Z początku taka osoba może nam się wydawać pociągająca. Kobiety szukają silnych partnerów. Mężczyzna toksyczny może sprawiać wrażenie silnego, twardo stąpającego po ziemi, opiekuńczego i władczego, należy jednak pamiętać, że to tylko pozory. Wynosimy też różne wzorce z domu i jeśli nasi rodzice nie byli wzorem związku do naśladowania, to będziemy powielać schemat wyniesiony z domu instynktownie.

Toksyczna miłość – pierwsze oznaki

Im szybciej rozpoznamy, że nasza relacja nie jest zdrowa, tym lepiej dla nas. Toksyczna miłość z początku może nie różnić się znacząco od normalnej relacji. Granica między wielką miłością, a niezdrowym uczuciem jest bardzo cienka. Oto pierwsze znaki, które powinny zapalić ci czerwoną lampkę w głowie:

 • Partner oczekuje od ciebie pełnego oddania i poświęcenia mu większości czasu
 • Z czasem rezygnujesz z hobby, znajomych, a nawet pracy na rzecz spotkania z sympatią
 • Obsypuje cię prezentami, wywierając tym samym na tobie presję, że teraz musisz mu się zrewanżować np. W sypialni, mimo że ty wcale tego nie chcesz.
 • Wywołuje u ciebie sztuczne poczucie winy z błahych powodów
 • Kontroluje to z kim i kiedy rozmawiasz
 • Zaczyna nadmiernie ingerować w twoją sferę prywatną (zwraca ci uwagę na to, co jesz lub w co się ubierasz).
 • Na wczesnym etapie związku snuje już wielkie plany na przyszłość

To oczywiście niektóre tylko sygnały, które mogą wzbudzić twoją podejrzliwość co do poprawności waszej relacji. Ważne jest, byś nie robiła niczego na co nie masz ochoty i co do ciebie nie przemawia. Potencjalnie to ma być osoba, z którą spędzisz resztę życia. Partner na całe życie powinien cię uzupełniać, a nie ograniczać.

Jak wyrwać się z toksycznego związku?

Najłatwiej jest powiedzieć, że aby wyrwać się z toksycznej relacji, należy ją przerwać. W praktyce jednak nie jest to takie proste. Często szczerze kochamy partnera, a on sam w prześwitach świadomości widzi problem i chce to szczerze zmienić. Jeśli chęci naszego partnera są podyktowanie nieudawaną potrzebą zmiany, a nie kolejną manipulacją, możecie spróbować terapii dla par z profesjonalnym psychoterapeutą. W przypadku gdy problem jest głębszy, toksyczny partner powinien równocześnie chodzić na indywidualną psychoterapię, być może okaże się, że jego problem jest związany z zaburzeniem i konieczne będzie specjalistyczne leczenie. Ty również powinnaś zainwestować w taką terapię. Ofiary przemocy psychicznej i fizycznej, podobnie jak żołnierze, doświadczają zespołu stresu pourazowego, gdy dojdzie do nich, co się stało. Jeśli jednak nie widzisz sensu ani możliwości naprawienia tego związku, lub jeśli grozi ci niebezpieczeństwo, uciekaj. Istnieje wiele instytucji pomagających kobietom takim jak ty –  non profit. Uzależnienie od partnera ciężko zwalczyć, często mamy z nim dzieci i gra już nie rozchodzi się tylko o nas. Jednak jakkolwiek wydawałoby ci się, że jest inaczej, pamiętaj, nigdy nie jesteś sama.

Do czego może doprowadzić toksyczna relacja?

Warto wspomnieć, że toksyczna miłość odbija się negatywnie na naszym stanie zdrowia. Będąc w toksycznej relacji przebywamy w ciągłym stresie. Przewlekły stres wpływa negatywnie na nasz organizm. Nawet jeśli nasz partner nie stosuje wobec nas przemocy fizycznej, jesteśmy narażone na szereg niebezpieczeństw.

Tkwienie w takim stanie może doprowadzić do chorób serca, układu nerwowego, problemów ze snem, zaburzeń odżywiania a nawet, do depresji czy wrzodów. Przebywanie bowiem w ciągłym stresie zmniejsza naszą odporność. Jeśli do tego dochodzi przemoc, to jest to realny stan zagrożenia życia i zdrowia.

Autor: Anna Maria

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *