konstruktywna krytyka

Konstruktywna krytyka – jak ją wyrażać i przyjmować?

Z krytyką spotykamy się już od najwcześniejszego dzieciństwa. Wychowujący nas rodzice udzielają nam pochwał, ale nie szczędzą też krytyki, gdy jest ona potrzebna. Jej celem jest pomoc, ale też piętnowanie niewłaściwego zachowania. Z czasem, kiedy dorastamy, stykamy się z krytyką w szkole, pracy i wśród znajomych. Sami też nieraz jesteśmy zmuszeni ją wyrazić. Najlepsze efekty przynosi konstruktywna krytyka. Na czym polega? Jak ją przekazywać i przyjmować? Dowiesz się jak radzić sobie z krytyką.

Co to jest hejt?

Aby zrozumieć, czym jest konstruktywna krytyka, należy w pierwszej kolejności wyjaśnić, co to jest hejt. Właściwie to pojęcia przeciwstawne. Hejtem określa się działania w Internecie, które są przejawem nienawiści i agresji. Najczęściej słyszymy ten termin w kontekście blogerów czy youtuberów. Hejterów mają też dziennikarze, aktorzy, a nawet biznesmeni.  Wydaje się, że zjawisko to jest nierozerwalnie związane ze wzrostem popularności. Nie ma nic wspólnego z troską i wsparciem, chodzi jedynie o to, by poniżyć i urazić drugą osobę, a siebie być może postawić w korzystnym świetle.

Jak radzić sobie z krytyką?

Jeśli czyjeś się narażony na opinie innych i nie jest to konstruktywna krytyka, musisz uświadomić sobie poniższe fakty.

  1. Krytyka świadczy o tym, że się rozwijasz. Ktoś, kto nie podejmuje żadnych działań, jest osobą anonimową, nie rozwija się, raczej nie narazi się społeczeństwu i nie będzie tak narażony na ocenę. Głównie zawody, które wymagają kreatywności i twórczych działań narażają się na nieuzasadnioną krytykę.
  2. Nie da się uniknąć krytyki. Wyrażają ją ludzie, których o to nie prosimy i nie jest łatwo sobie z tym poradzić, ale jest to możliwe.
  3. Skupiaj się na tym, co zawsze chciałeś robić i rób to dobrze. Nie daj hejterom satysfakcji przez pokazanie jak Cię boli ich krytyka. Z pewnością są też tacy, którzy to doceniają i na tym się koncentruj.
  4. Za obraźliwymi komentarzami często kryją się ludzie sfrustrowani własnym życiem. Zastanów się – czy ktoś, kto jest szczęśliwy i czerpie satysfakcje ze swojego życia będzie miał czas i ochotę wylewać wiadro pomyj na kogoś obcego?
  5. O ile oczywiście to możliwe skupiaj się nie na formie wypowiedzi, ale na treści. Nawet z negatywnej opinii być może wyniesiesz coś wartościowego dla siebie. O ile oczywiście nie jest to „rada”, zachęcająca do samobójstwa a takie też niestety zdarzają się w Internecie. Te najlepiej od razu usunąć.

Jak wyrażać opinie?

Czy zatem nie możemy wyrażać własnych opinii, jeśli są sprzeczne ze zdaniem ogółu? W żadnym wypadku! Cieszymy się przecież wolnością słowa i każdy ma prawo wyrazić, co czuje. Jak to robić?

  1. Zastanów się nad celem swojej wypowiedzi. Czy druga osoba odniesie z niej jakąś korzyść?
  2. Zacznij od pochwały, za to, co Ci się podoba. W końcu w przeciwnym razie nie oglądałbyś danego kanału na Youtubie czy też nie czytał bloga.
  3. Na końcu przejdź do swoich uwag, ale zrób to w sposób taktowny i rzeczowy. Przedstaw konkretne argumenty i opieraj się na faktach.
  4. Nie zapominaj o szacunku. Pomyśl, jak Ty chciałbyś być potraktowany, będąc w sytuacji tej drugiej osoby.

Asertywność – klucz do odpowiedniej krytyki

Jeśli jesteś osobą asertywną, potrafisz szanować zarówno siebie, jak i innych ludzi. Trzymasz się swoich zasad, nie odstępujesz od nich i potrafisz ich bronić. Umiesz wyrazić własne zdanie i zrobić to w odpowiedni sposób. Asertywność świadczy o dojrzałości i jest niezwykle ważna, jeśli chodzi o wyrażanie opinii.

Konstruktywna krytyka jest sztuką. Nie ma na celu wytknięcia błędów, ale doprowadzenie do zmian. Staraj się motywować, a nie rujnować. Argumenty oparte na faktach są znacznie lepsze od emocjonalnych. Nie utrudniajmy sobie nawzajem rozwoju, ale pomagajmy i motywujmy. Słowa zachęty zdziałają więcej niż bezpodstawny hejt.

Autor: Klaudia Pieczykolan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *