jak być pewnym siebie

5 sposobów na to jak być pewnym siebie

Wyobraź sobie dwie osoby, które z pozoru wiodą podobne życie. Mają kochającą rodzinę, przyjaciół, wydawałoby się, że niczego im nie brakuje. Jedna jest zadowolona z siebie i chodzi z podniesioną głową, z dumą mówi o swoich dzieciach i dobrych relacjach z mężem. Druga natomiast — mimo że w takiej samej sytuacji życiowej — stale ma do siebie pretensje, jest niezadowolona ze swojego życia zawodowego i nie jest pewna czy dobrze postępuje. Prawda jest taka, że to w dużej mierze od nas samych zależy czy będziemy pewni siebie i w związku z tym mocno stąpać przez życie. Pomyślisz pewnie: Ale jak być pewnym siebie skoro tyle spraw idzie nie po mojej myśli? Już śpieszę z pomocą.

Pewność siebie – dlaczego nam jej brakuje?

Od razu zaznaczę, że nie chodzi o zbytnią pewność siebie i arogancję. Jak we wszystkim, chcemy unikać skrajności. Będę mówić jednak o tym, jak radzić sobie z zaniżonym poczuciem własnej wartości, z którym boryka się wiele osób. Przede wszystkim zastanówmy się, z czego wynika mój brak pewności siebie. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być nasze wychowanie. Brak dobrej wymiany myśli oraz szczerych pochwał w domu rodzinnym może skutkować brakiem pewności siebie w życiu dorosłym. Inni zaznali wielu niepowodzeń w pracy czy też w kontaktach międzyludzkich i to doprowadziło do niskiej samooceny. Może jesteśmy dla siebie zbyt krytyczni i mamy skłonność do perfekcjonizmu i porównywania się z innymi?

Dlaczego potrzebna jest pewność siebie?

  1. Jeśli uwierzysz w siebie, inni też zaczną to dostrzegać. Co ciekawe, ludzie często myślą o nas to, co samy sądzimy o sobie. Pewni siebie ludzie są inspiracją dla innych, ponieważ widać, że radzą sobie z własnymi słabościami i potrafią je pokonywać.
  2. Gdy brakuje nam wiary we własne siły, nie podejmujemy działania. Szukamy tylko wymówek i się usprawiedliwiamy, co tylko pogarsza sprawę.
  3. Pewność siebie pozwala ograniczyć stres, co prowadzi do poprawy naszego zdrowia i stanu psychicznego.

Jak nabrać pewności siebie?

  1. Wypisz sobie swoje wady i zalety. Jeśli tych pierwszych jest więcej, postaraj się obok dopisać, jak zamierzasz z nimi pracować.
  2. Jeśli czegoś nie możesz zmienić – zaakceptuj. Znajdź ludzi, którzy mieli podobne kompleksy do Twoich, ale sobie z nimi poradzili.
  3. Porozmawiaj z zaufanym przyjacielem o swoich obawach. Najprawdopodobniej sami jesteśmy dla siebie najbardziej surowi w ocenie.
  4. Staraj się nie porównywać z innymi. Często zestawiamy cudze mocne strony z własnymi słabymi. Jest to nielogiczne, ponieważ nikt nie jest dobry we wszystkim.
  5. Jeśli chcesz się porównywać, to bierz pod uwagę tylko samego siebie. Zwracaj uwagę na to, jaki byłeś kiedyś, jak Twoja sytuacja się zmieniła i jaki jesteś teraz. Dbaj o swój rozwój osobisty, ucz się nowych umiejętności. Rób to, co zawsze chciałeś, podejmuj próby, działaj. Jeśli Ci się uda, zyskasz ogromną pewność siebie. W przeciwnym razie też wyjdzie Ci to na dobre, bo nauczysz się okazywać wytrwałość.

Jak zyskać pewność siebie w stresujących sytuacjach?

Bardzo często podczas publicznych wystąpień czy też w trakcie pierwszego dnia w nowej pracy wydaje nam się, że jesteśmy oceniani i trudno nam zachować pewność siebie. Pamiętajmy jednak, że nikt nie jest dla nas tak surowym krytykiem, jak my sami. Bardzo często zastanawiamy się, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie, a tymczasem inni skupiają się na własnej osobie i analizują swoje postępowanie. Nawet jeśli zdarzy nam się jakaś wpadka, to połowa otoczenia tego nie zauważy, a druga zapomni o tym po upływie 5 minut. Możesz zapytać też osoby, które często mają różne wystąpienia publiczne, co im pomogło i jak zyskać pewność siebie. Zobaczysz, że są to ludzie tacy, jak  Ty i też musieli pokonać swoje obawy.

Mam nadzieję, że wiesz już jak być pewnym siebie. Jesteś zdecydowany się rozwijać i walczyć z niskim poczuciem własnej wartości, które Cię blokuje. Jest to proces długotrwały, musisz być cierpliwy. Świadomość tego, jak nabrać pewności siebie przydaje się w pracy i innych stresujących sytuacjach. Pomaga nam się rozwijać. Nie ma szybkich sposobów na to, jak zyskać pewność siebie, trzeba stale nad sobą pracować, ale z pewnością taki wysiłek się opłaca i może Ci się to udać!

Autor: Klaudia Pieczykolan

1 thought on “5 sposobów na to jak być pewnym siebie

  1. Teraz w obecnych czasach człowiek człowiekowi wilkiem, a tym bardziej kobieta kobiecie … wiec jak tu być pewnym siebie, a nawet koleżanki są w stanie podciąć skrzydła 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *