asertywność

Jak wzmocnić swoją asertywność? 8 skutecznych sposobów

Czy jedyne, o czym marzyłeś po pracy to odpocząć sobie w domu przy kawie, owinąć się w koc, oglądając ulubiony serial, ale koledzy namówili Cię na wspólne wyjście na miasto?  W głębi serca chciałeś im odmówić, ale nie potrafiłeś. Nie chciałeś sprawić im przykrości. A może na spotkaniu rodzinnym namawiano Cię do zjedzenia kolejnego kawałka ciasta i choć nie miałeś ochoty – zjadłeś. Czy zdarzyło Ci się zrobić coś tylko pod wpływem presji otoczenia? Jeśli tak to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Co oznacza prawdziwa asertywność?

Pojęcie to bardzo często jest mylone z arogancją. Jednak według definicji asertywność oznacza „posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw w granicach nienaruszających praw i psychicznego terytorium innych osób, oraz własnych, bez zachowań agresywnych, a także obronę własnych praw w sytuacjach społecznych”. Oczywiście przejawianie asertywności wymaga pewności siebie, ale w żadnym wypadku nie świadczy o braku szacunku do rozmówcy.

Jak być asertywnym?

Być może zazdrościsz ludziom, którzy potrafią robić to, na co mają ochotę i odpowiednio to wytłumaczyć tak, że nikt nie ma do nich pretensji. Możesz ćwiczyć swoją asertywność. Musisz tylko zastosować się do poniższych wskazówek.

  1. Pamiętaj, że wszystko można powiedzieć, ale w odpowiedni sposób. Jeśli mówiąc „nie”, zachowasz szacunek do drugiej osoby i nie przestaniesz okazywać jej życzliwości, pamiętając przy tym o uśmiechu nic złego się nie stanie.
  2. Możesz wytłumaczyć swoją decyzję o odmowie, ale zrób to w sposób krótki i rzeczowy. Masz prawo wyrażać własne myśli, nawet jeśli różnią się od opinii innych ludzi.
  3. Spróbuj na przykład opisać swoje uczucia, mówiąc: „Czuję, że dzisiaj muszę odpocząć. Nie będę w stanie wyjść z wami na miasto”. „Czuję, że zjedzenie tego kawałka ciasta przekracza moje możliwości, nie jestem już głodny, dziękuję”. „Szanuję Twoje zdanie, ale pozwól, że przedstawię swój pogląd na tę sprawę”.
  4. Ćwicz odmawianie przed lustrem. Mów spokojnym tonem, ale zdecydowanym. Zobaczysz, że jest to prostsze, niż Ci się wydawało i z czasem zacznie przychodzić Ci naturalnie.
  5. Asertywność to nie tylko mówienie „nie”, ale też „tak”. Informujmy innych o tym, czego chcemy i potrzebujemy. Nie jest to powód do wstydu.
  6. Gdy usłyszysz jakąś propozycję, która sprawia, że czujesz się nieswojo, daj sobie czas na zastanowienie. Odpowiedz sobie krótko na pytanie: Czy chcę tego? Musisz być w zgodzie z samym sobą, nie tylko z innymi ludźmi.
  7. Zasygnalizuj rozmówcy, żeby w przyszłości nie nalegał, ponieważ Twoja decyzja jest świadoma. Sam również nie zmieniaj zdania, ale obstawaj przy tym, co powiedziałeś.
  8. Wypisz sobie swoje mocne i słabe strony. Bądź ich świadomy. Wyrabiaj sobie zdrowe poczucie własnej wartości. To właśnie odpowiednie spojrzenie na siebie jest podstawą asertywności.

Asertywność w pracy

Być może wydaje Ci się, że przystając na propozycje kolegów w pracy, stajesz się lubiany i popularny. Nikt nie lubi przecież dziwaków, którzy ciągle odmawiają i nie przyjmują zaproszeń. Pamiętaj jednak, że zyskujesz szacunek w oczach innych, gdy potrafisz wyrazić własne zdanie. Co więcej, rozmowa z osobą, która potrafi przedstawić logiczne kontrargumenty, jest ciekawsza niż z kimś, kto tylko nam przytakuje. Asertywność w pracy jest niezwykle ważna. Świadczy o tym, że mamy swoje granice i zasady, których nie przekraczamy.

Rozwój osobisty

Ćwiczenie asertywności jest niezwykle ważnym procesem, który wpływa na nasz rozwój osobisty. Gdy jesteśmy świadomi swoich mocnych i słabych stron, wiemy, nad czym możemy pracować. Nie ulegamy na każdym kroku innym i nie uzależniamy swojego życia od otoczenia. Żyjemy w zgodzie ze sobą, ale też innymi.

Mam nadzieję, że wiesz już jak być asertywnym. Jest to niezwykle ważna cecha. Nawet jeśli twoje wychowanie i środowisko nie pomogło Ci jej przejawiać, możesz ją ćwiczyć i wzmacniać. Znam wiele przykładów osób, które wypracowały w sobie asertywność, choć wcześniej się nią nie odznaczały. Bądź świadomy swoich zalet, dbaj o rozwój osobisty i nie zapominaj o szacunku do innych a uda Ci się rozwijać asertywność.

Autor: Klaudia Pieczykolan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *