Trening na siłowni

Trening na siłowni – jak się do niego przygotować i jak skutecznie ćwiczyć?

Obecnie coraz więcej mówi się na temat zdrowia i aktywności fizycznej. Nawet w małych miasteczkach nie dziwi nikogo widok biegaczy. Osoba, która ćwiczy, nie jest już uznawana za posiadającą nadmiar wolnego czasu, a wręcz przeciwnie za dobrze zorganizowaną. Pozytywną zmianą jest także fakt, iż wiele kobiet zaczął interesować trening na siłowni. Wbrew pozorom, nie zrobi on z nas napakowanych mężczyzn, ale pozwoli cieszyć się piękną damską figurą. Być może chciałabyś dołączyć do grona kobiet trenujących na siłowni, ale boisz się spojrzeń innych ludzi?

Jeśli borykasz się z nieśmiałością i nie chcesz czuć na sobie wzroku innych, spróbuj namówić do wyjścia na siłownię koleżankę. Nawet jeśli nikogo tam nie znasz, będziesz miała się do kogo odezwać i ewentualnie z kim pośmiać się z własnej niewiedzy. Tutaj jednak polecam zachowanie dystansu do siebie. Nie każdy musi być alfą i omegą. Jeżeli jednak nie mamy z kim się wybrać na siłownię, nie jest to powód do rezygnacji. Uwierz mi, wystawianie się na sytuacje, które początkowo wydają się krępujące, bardzo dodaje pewności siebie. Gdy idziesz sama, musisz odezwać się do obcych ludzi, dzięki czemu zyskujesz nowe znajomości. Wbrew pozorom inni są tam pozytywnie nastawieni i chętnie Ci pomogą!

Od czego zacząć?

Tutaj musimy wziąć pod uwagę różne czynniki takie jak:

 • Wiek,
 • Stan zdrowia,
 • Kondycję,
 • Ile czasu możemy przeznaczyć.

Aby dodać Ci otuchy, powiem, że w pierwszych tygodniach, miesiącach zmiany są najbardziej widoczne, a tym bardziej, jeśli mamy sporą nadwagę. Zależnie od ilości czasu, jakim dysponujemy, powinnyśmy zastanowić się, jak często możemy ćwiczyć na siłowni. Przykładowo może to być 3 razy w tygodniu. Między dniami treningowymi a wolnymi od ćwiczeń powinien być dzień przerwy. Jeśli czujemy tak zwane zakwasy, lepiej dać sobie czas na regenerację. W takie dni lepszym rozwiązaniem od siedzenia na kanapie będzie jednak wyjście na spacer z mężem.

Jak ćwiczyć na siłowni?

Nieoceniona jest oczywiście pomoc trenera. Na początku polecam wykupić sobie trening personalny, ponieważ tylko pod okiem specjalisty jesteśmy w stanie nauczyć się prawidłowej techniki, a co za tym idzie uniknąć kontuzji. Początkowo każdy trening może skupiać się na trenowaniu całego ciała. Jest to tak zwany trening FBW, czyli Full Body Workout. Ma za zadanie przyzwyczaić nas do aktywności fizycznej i wzmocnić mięśnie, które do tej pory nie pracowały w taki sposób. Już w tym czasie możemy zyskać ogromną motywację, ponieważ jak wspomniałam, efekty na początku następują szybciej. Nigdy nie zapominajmy, że pierwszym elementem zawsze jest rozgrzewka na bieżni lub orbitreku.

Co jeść?

Nie bez znaczenia jest nasza dieta. To właśnie połączenie jej z ćwiczeniem da najlepszy efekt. Tutaj też możemy skorzystać z pomocy profesjonalisty. Dietetyk ułoży nam dietę dostosowaną do naszych potrzeb. Jeśli jednak sami chcemy zadbać o swój sposób odżywiania, powinniśmy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • Białko buduje nasze mięśnie, warto by było ono dostarczane w odpowiedniej ilości dostosowanej do naszej masy ciała.
 • Warzywa to podstawa! Zawierają niewielką ilość kalorii, a tymczasem są bombą witaminową!
 • Nie możemy unikać całkowicie tłuszczy i węglowodanów. Takie diety od razu możemy odrzucić.
 • Możemy jeść wszystko, ale w odpowiednich ilościach! Tyjemy od nadwyżki kalorycznej, a nie od konkretnego produktu.

Pamiętajmy, że ćwiczenia na siłowni to dodatek do naszego życia. Nie dajmy się zwariować restrykcyjnym dietom i innym mitom. Podchodźmy to tematu z rozsądkiem. Dajmy sobie czas, nawet jeśli początkowo nie widzimy zmian. Nie porównujmy się z koleżanką, która być może szybciej traci tkankę tłuszczową – każda z nas jest inna.

Strój na siłownię

Być może pomyślisz, że nie ma to najmniejszego znaczenia, co na siebie włożę, przecież chodzi o to, jak będę ćwiczyć a siłownia to nie pokaz mody. Masz rację, Twój ubiór to sprawa drugoplanowa, ale jeżeli źle się w nim czujesz, to będziesz chciała jak najszybciej stamtąd uciec. Strój powinien przede wszystkim być:

 • Wygodny,
 • Zapewnić swobodę ruchów,
 • Czysty,
 • Przepuszczający powietrze, (oddychający materiał).

Dla nas, kobiet, nieodzownym elementem jest też biustonosz sportowy. Nie widać go, ale to dzięki niemu nie będziemy się tak pocić i będziemy czuły się komfortowo podczas podskoków i  biegu na bieżni. Buty powinny zapewniać dobrą przyczepność do podłoża. Dobrze, gdy ich spód jest elastyczny. Różnią się od butów do biegania. Mają być elastyczne. Pamiętaj, że jeśli czujesz, że wyglądasz dobrze, będziesz też pewniejsza siebie i łatwiej przyjdzie Ci proszenie kogoś o pomoc.

          Czas, gdy siłownia kojarzyła się tylko z napakowanymi mężczyznami, już minął. Na szczęście kobiety coraz częściej decydują się na trening siłowy, a to z kolei daje wspaniałe efekty w postaci pięknych, damskich kształtów. Nie ma czego się krępować, każdy kiedyś zaczynał. Warto pokonywać swoje obawy i osiągać to, czego zawsze chciałyśmy!

Autor: Klaudia Pieczykolan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *