ortoreksja

Chcę żyć zdrowo – czy grozi mi ORTOREKSJA?

Wydaje się, że chęć poprawy naszego stanu zdrowia jest bardzo mądrym działaniem. Tyle się przecież mówi, że zdrowa dieta zaowocuje dłuższym i bardziej jakościowym życiem. Niestety, w przypadku wielu osób przesadnie restrykcyjne zasady dotyczące odżywiania spowodowały poważną chorobę, której często nie widać na pierwszy rzut oka. Czy wiesz, na czym polega ortoreksja? Jakie mogą być jej pierwsze objawy?

Czym jest ortoreksja?

Ortoreksja, to choroba mające podłoże psychiczne, która powoduje zaburzenia odżywiania. Została odkryta przez amerykańskiego lekarza, Stevena Bratmana, autora książki „W szponach zdrowej żywności”. W dzieciństwie zmagał się on z alergią. Rodzice pilnowali, by unikał mleka i glutenu. W celu leczenia poddał się radykalnej diecie. Skutkowało to przewrażliwieniem na punkcie jedzenia, ponieważ przeraźliwie bał się produktów, które mogłyby okazać się dla niego szkodliwe. Zdrowe odżywianie stało się obsesją. Później podjął też prace nad stworzeniem diety cud, która ma zapewnić ludziom młodość i brak chorób. Na szczęście zauważył, że jego problemy miały podłoże psychiczne i w ten sposób odkrył tę chorobę na własnym przykładzie.

Czym objawia się ortoreksja?

Objawy tej choroby trudno jest zauważyć. Łatwo można je uznać po prostu za zdrowe odżywianie i chęć poprawy naszego zdrowia. Warto jednak zwrócić uwagę na wymienione zachowania:

  1. Podział posiłków na dobre i złe. Z czasem zwiększa się ilość tych zabronionych.
  2. Zjedzenie czegoś spoza listy dozwolonej jest u takiej osoby nie do pomyślenia i powoduje ogromne wyrzuty sumienia. Zdarza się, że po takim posiłku też wymierza sobie karę w postaci głodzenia się.
  3. Unikanie spotkań z przyjaciółmi w celu wyeliminowania ryzyka zjedzenia czegoś niezdrowego.
  4. Nazbyt staranne planowanie posiłków. Podporządkowywanie życia to tego.
  5. Pomijanie przyjemności, jaką daje jedzenie. Skupianie się wyłącznie na wartościach, jakie zapewnia naszemu organizmowi.
  6. Skrupulatne wyliczanie kalorii.
  7. Wydawanie ogromnej ilości pieniędzy na żywność ekologiczną.
  8. Odczuwanie żalu podczas obserwowania ludzi, którzy źle się odżywiają.
  9. Uzależnianie swojej samooceny od tego, co jemy.

Dlaczego kobiety są szczególnie  narażone?

W pismach kobiecych, na blogach i portalach bardzo często poruszany jest temat naszej figury i samopoczucia. Ze wszystkich stron jesteśmy bombardowane doniesieniami o tym, co jest niezdrowe i szkodliwe. Skutkuje to przekonaniem, że zdrowa dieta jest dla nas najważniejsza. Poza tym kobiety często są wrażliwe na opinie innych i podatne na stres, co powoduje niekiedy zaburzenia odżywiania. Jak się chronić?

Co robić, by zdrowa dieta nie zamieniła się w obsesję?

Jak w każdej dziedzinie życia ważne jest tu zachowanie umiaru i unikanie skrajności. Nie możemy dopuścić do tego, by chęć dbania o zdrowie stała się ważniejsza niż relacje z rodziną i przyjaciółmi. Zdrowe odżywianie jest ważne i pomaga uniknąć wielu chorób, ale zjedzenie raz na jakiś czas czegoś niezdrowego może się okazać pożyteczne dla naszej psychiki.

Zdrowa dieta to dodatek do naszego życia. Zaburzenia odżywiania nie są łatwe do wyleczenia. Ortoreksja to poważna choroba, która nie jest łatwa też w rozpoznaniu. Wymaga pomocy specjalistów, psychologów i lekarzy. Pamiętajmy, że bardzo trudno uświadomić sobie pierwsze symptomy ortoreksji, dlatego bądźmy wyczulone na sygnały ostrzegawcze, o których pisałam. Dbajmy o siebie, ale zachowujmy w tym wszystkim umiar. Jeśli więc sporadycznie jedząc słodycze, masz wyrzuty sumienia, pomyśl, że to dla Twojego zdrowia!

Autor: Klaudia Pieczykolan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *