jak być szczęśliwym

Jak być szczęśliwym? To łatwiejsze niż Ci się wydaje!

Codziennie dociera do nas mnóstwo informacji. Próbuje się nam wmówić, co jest dla nas najlepsze. Rodzina, znajomi, telewizja, Internet – każdy uważa się za najlepszego doradcę. Wiele osób dochodzi do wniosku, że będą naprawdę szczęśliwi, gdy w końcu kupią wymarzony samochód, duży dom, zdobędą prestiżowy zawód, najnowsze gadżety elektroniczne lub wysportowane ciało. Czy w ten sposób naprawdę możemy być szczęśliwi?

Czym jest szczęście?

Być może pomyślisz, że nie ma definicji, która by precyzyjnie  wyjaśniała to pojęcie. Jest to uczucie zadowolenia, satysfakcji i spełnienia. Z pewnością nie chodzi o zwykły śmiech czy rozbawienie. Niekiedy zdarza się, że ktoś pod uśmiechem skrywa cierpienie. Szczęście to z pewnością autentyczne uczucie wypływające z serca. Nie jest ono chwiejne, zależne od opinii innych ludzi. To trwały, pozytywny stan psychiczny, który chcemy utrzymać jak najdłużej to możliwe.

Co nie daje szczęścia?

Aby stać się człowiekiem szczęśliwym, przede wszystkim warto uświadomić sobie, co nie powoduje szczęścia. Wymienię kilka popularnych mitów na ten temat i krótko je omówię.

  1. Oczywiście brak środków materialnych również może być przyczyną złego samopoczucia, a nawet depresji. Nie ulegajmy jednak powszechnemu dziś poglądowi, że szczęśliwi możemy być, tylko posiadając wielkie dochody. Często jest to chwyt reklamowy, ponieważ próbuje się nam wmówić, jak wielu rzeczy potrzebujemy i musimy je kupić. Niestety, wielu bogatych, sławnych, młodych ludzi, chociażby ze świata show-biznesu zdecydowało się na popełnienie samobójstwa, co dowodzi, że nie byli naprawdę szczęśliwi. Również badania dowodzą, że przekonanie, iż pieniądze dają szczęście może tylko pogorszyć nasz stan psychiczny i prowadzić do depresji.
  2. Porównywanie się z innymi. Tutaj również warto zachować rozsądek, ponieważ z jednej strony warto mieć określone cele, a kontakt z ludźmi może pomagać nam je sobie stawiać. To od innych często czerpiemy wzorce, dzięki czemu stajemy się lepszą wersją siebie. Z drugiej strony nie możemy jednak popadać w skrajność i dochodzić do wniosku, że inni pod każdym względem są lepsi od nas. Najczęściej dzieje się tak, gdy zestawiamy ich dobre cechy z naszymi słabymi punktami. Pamiętajmy jednak, że to nierozsądne, ponieważ każdy ma słabe i mocne strony.
  3. Związek. Niestety, wiele osób dochodzi do wniosku, że szczęśliwi mogą być tylko, mając obok swoją „drugą połówkę”. To smutne, ponieważ traktują drugą osobę jako środek do celu, jakim jest ich szczęście. Przyznamy, że to bardzo samolubne podejście. Jeśli nie nauczymy się być szczęśliwi sami ze sobą, nie osiągniemy tego, wchodząc w związek. Co więcej, szukając kogoś na siłę, możemy trafić na nieodpowiednią osobę i to z pewnością nie przyczyni się do naszego szczęścia.

Jak stać się szczęśliwym?

Nie uzależniaj szczęścia od drugiej osoby. Staraj się realizować swoje pasje, rozwijać się w każdej dziedzinie życia. Pamiętaj, że człowiek jest istotą rozumną i w przeciwieństwie do zwierząt ma też potrzeby wyższe, duchowe. Staraj się nie wieść zbyt skomplikowanego życia. Ciesz się z małych rzeczy, poświęcaj czas na ich dostrzeganie i rozwijaj wdzięczność.

Szczęśliwi ludzie są bardziej kreatywni, pewni siebie i pozytywni. Jeśli otaczamy się takimi osobami łatwiej nam osiągnąć szczęście. Staraj się więc dobrze dobierać sobie przyjaciół.

Jak się zmotywować?

Nikt nie zrobi tego za Ciebie. Im prędzej zrozumiesz, że Twoje szczęście zależy od Ciebie, tym więcej będziesz w stanie osiągnąć. Stawiaj sobie realne cele. Weź kartkę i spróbuj je wypisać. Dostrzegaj to, co udało Ci się wypracować i ciesz się z tego. Zapisuj swoje postępy i dobrze wykorzystuj każdy dzień!

 

Autor: Klaudia Pieczykolan

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *