gry planszowe fantasy

Gry planszowe fantasy – jak wybrać? 10 typów.

Gry planszowe fantasy to bardzo liczna grupa gier planszowych. Można w nich odnaleźć gry strategiczne, logiczne, gry w klimacie horroru lub wręcz przeciwnie – komiczne gry pełne humoru. Jednak trzeba mieć na uwadze, że wiele z nich, nie tylko ze względu na skomplikowane zasady, bądź długi czas rozgrywki, ale i na fabułę czy ilustracje, nie nadaje się dla graczy poniżej 13. roku życia (ale znajdą się też takie, w które można zagrać już z 8- czy nawet 6-latkiem). Czas rozgrywki w zależności od gry jaką wybierzemy waha się od 15 minut do nawet 8 godzin. Większość z nich zawiera rozszerzenia i dodatki, które można stopniowo dokupować. Gry fantasy zazwyczaj nie są tanie, ale dają wiele godzin dobrej zabawy, warto więc przemyśleć taki zakup. Jeśli wybierzemy grę odpowiednią dla siebie/osoby obdarowywanej, to dobra zabawa na długi czas – gwarantowana, a dodatki i rozszerzenia mogą stać się rewelacyjnymi pomysłami na prezent.

 Gry planszowe fantasy – jak wybrać odpowiednią

Wybierając odpowiednią grę fantasy trzeba brać pod uwagę kilka czynników:

 • wiek graczy – większość gier ma na zaznaczone (trafnie) na opakowaniu od jakiego wieku jest polecana, jednak sami musimy zdecydować czy tematyka i poziom zaawansowania gry jest odpowiedni dla osoby, dla której ją kupujemy;
 • potencjalna liczba graczy – jeśli zazwyczaj gramy jedynie w parze, to zupełnie inne gry będą odpowiednie, niż wtedy, gdy preferujemy granie w większej grupie znajomych (taką informację również znajdziemy na opakowaniu);
 • czas jaki gracze mogą poświęcić na grę – gdy nie mamy zbyt wiele czasu na jedną rozgrywkę, znacznie zmniejsza się wybór, gdyż gry fantasy w większości wymagają co najmniej godziny na rozegranie jednej partii, jednak są też takie, na które potrzeba zaledwie 15 lub 30 minut;
 • poziom zaawansowania w graniu w gry planszowe fantasy – gdy ktoś często w nie grywa, łatwiej mu jest wdrożyć się w kolejną, bardziej skomplikowaną planszówkę. Gdy ma być to pierwsza gra fantasy, warto wybrać mniej rozbudowaną i z krótszym czasem rozgrywki;
 • tematyka/klimat gry – niektóre gry planszowe fantasy rozgrywane są w klimacie horroru, inne są bardzo humorystyczne, część z nich bazuje na konkretnych filmach czy książkach, inne natomiast mają swoją własną, oryginalną fabułę – dla każdego coś dobrego 😉 ;
 • cena – często gry fantasy nie należą do tanich, jednak można kupić gry w tej kategorii w różnych przedziałach cenowych. Przy ograniczonym budżecie może się to okazać istotnym kryterium wyboru.

To nasze indywidualne preferencje, a nie tylko opinie innych graczy, powinny decydować o tym, jakie gry planszowe będziemy brać pod uwagę przy zakupie. Jeśli trudno jest się nam zdecydować na konkretną, możemy (po wstępnej selekcji według wyżej wymienionych kryteriów) obejrzeć w Internecie filmiki przedstawiające przykładową rozgrywkę.

Gry planszowe – 10 propozycji gier fantasy

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem pierwszej lub kolejnej gry planszowej fantasy, warto zapoznać się z fabułą i przeznaczeniem (liczba i wiek graczy, czas rozgrywki) kilku gier. Poniżej przedstawiam propozycję 10 gier fantasy o zróżnicowanym czasie rozgrywki, poziomie trudności i możliwej liczbie graczy, uporządkowane według rosnącego czasu gry:

 1. Magic Maze: Weź i czmychaj

Magic Maze: Weź i czmychaj to gra planszowa, która wymaga współpracy bez słów i gestów. Wszyscy gracie razem i majcie wspólny cel – ukraść z pobliskiego Centrum Handlowego Magic Maze wyposażenie potrzebne wam do wyruszenia w przygodę i uciec podejrzliwym ochroniarzom. Każdy może poruszać dowolnym bohaterem i to w dowolnym momencie, jednak w ograniczony sposób. Gracze mają wyznaczone określone akcje, które mogą wykonywać, np. ruch na wschód, jazda ruchomymi schodami, itd. Określone ruchy może wykonywać tylko jeden gracz, więc kluczowe znaczenie ma tutaj współpraca.

Grę wyróżnia brak rywalizacji między graczami – gracze współpracują, by „pokonać grę”.

Czas rozgrywki: 15 minut

Liczba graczy: 1-8 osób

Wiek graczy: od 8 r.ż.

 1. Sztuka Wojny

Sztuka Wojny to gra, której akcja rozgrywa się w Chinach w roku 506 p.n.e. Jej gracze muszą zdobyć władzę nad Chinami wcielając się w Sun Tzu Wu i Shao Chu. W tym celu muszą mądrze wydawać rozkazy podwładnym. Robią to jednak w tajny sposób, więc przeciwnik nigdy nie wie, które tereny zostaną zaatakowane. Trzeba być w ciągłej gotowości, by wygrać.

Jest to gra dla dwóch graczy, która oprócz planszy, zawiera 40 kart akcji, 5 kart wydarzeń, 10 kart generałów oraz 42 znaczniki wojska.

Czas rozgrywki: 30 minut

Liczba graczy: 2 osoby

Wiek graczy: od 10r.ż.

 1. Carcassonne

Carcassonne to pozbawiona wrogości gra planszowa, w której budujesz swój mały świat – miasta, drogi, zamki, rzeki, łąki. Gracze kolejno losują elementy planszy i układają je tak, by stworzyć nowe obiekty. W momencie, gdy obiekt zostanie ukończony, osoba go kontrolująca otrzymuje punkty. W grze rywalizujesz z pozostałymi graczami o przejęcie kontroli nad atrakcyjnymi lokacjami i starasz się im przeszkodzić w ukończeniu ich przedsięwzięć, np. budowy ogromnego miasta. Musisz jednak uważać, aby nagle nie okazało się, że wszystkie twoje znaczniki kontroli są rozstawione w nieukończonych obiektach. Wtedy nie masz możliwości zdobycia kolejnych punktów. Gra kończy się, gdy zużyjecie wszystkie żetony, a zwycięzcą zostaje gracz z największą liczbą punktów.

Jest to jedna z nielicznych planszówek fantasy, która jest całkowicie pozbawiona wrogości, z jednoczesnym zachowaniem klimatu rywalizacji. Żetony do gry są sztywne i grube, a pionki wysokiej jakości. Dostępnych jest 12 dodatków. Obecnie gra zawiera już w sobie dwa mini rozszerzenia: Opat i Rzeka.

Czas rozgrywki: 30 – 45 minut

Liczba graczy: 2 – 5 osób

Wiek graczy: od 7r.ż.

 1. Dungeon Saga: The Dwarf King’s Quest

Dungeon Saga to gra planszowa pełna korytarzy, skarbów i potworów. Wcielasz się w niej we Władcę Lochów, władającego siłami zła i nieumartymi sługami, w Herosa, potężnego Barbarzyńcę, Krasnoluda, Elfa lub Czarodzieja. Zadaniem tych postaci jest obrona tajemnicy mocy Vaandora – najwspanialszego bohatera, jakiego ludzkość znała. W tym celu, gotowi na wszystko, schodzicie do głębokich jaskiń.

Ciekawym pomysłem są zasady do nauki w czasie rozgrywki, pomagające przyswoić sobie kolejne umiejętności postaci i interakcje z otoczeniem. Do gry można dokupić dodatki z wyzwaniami i kolejnymi przeciwnikami, dające możliwość gry w pojedynkę, bądź tworzenia od podstaw bohaterów i własnych jaskiń.

Czas rozgrywki: elastyczny – od 30 minut do wielu godzin

Liczba graczy: 1-5 osób

Wiek graczy: od 14r.ż.

 1. Munchkin

Munchkin to karciana gra fantasy, dorównująca fabułą planszówkom. Twoim zadaniem jest zejść do podziemii i pokonać wszystko, co spotkasz na swej drodze. W między czasie oszukujesz pozostałych graczy i kradniesz ich zdobycze. Zabierasz ze sobą tyle skarbów, ile się da i uciekasz.

Gra jest pełna humoru, a rozgrywkę umilają rewelacyjne grafiki Johna Kovalica. Wersja podstawowa to 165 ilustrowanych kart, do których można dokupić liczne dodatki – zestawy kart, a nawet planszę.

Czas rozgrywki: 45 minut (z większą liczbą graczy/dodatków ok. 2 godzin)

Liczba graczy: 3-6 osób

Wiek graczy: od  8r.ż (inne źródła: od 12r.ż.)

 1. Small World

Small World to gra, w której wcielasz się w jedną z 14 ras walczących o możliwość bytu w świecie zbyt małym dla nich wszystkich. Twoim zadaniem jest wybór jednej z 20 specjalnych zdolności i prowadzenie gry tak, aby twoja nacja mogła się rozwijać. Gdy będzie taka potrzeba, musisz zdecydować o połączeniu sił z inną rasą, by przetrwać i nie zostać zniszczonym.

Grę zdobią piękne ilustracje, plansze są dwustronne. Można dokupić kilkanaście dodatków.

Czas rozgrywki: 1-1,5 godziny

Liczba graczy: 2-6 osób

Wiek graczy: od 8 r.ż.

 1. Władca Pierścieni

Władca Pierścieni to gra oparta na powieści o tym samym tytule. W czasie rozgrywki wcielasz się rolę jednego z hobbistów, by razem z kompanami przeżyć niesamowitą przygodę, której celem jest zniszczenie Jedynego Pierścienia. Po drodze odnajdziecie legendarne przedmioty, spotkacie słynne postacie i wezwiecie na pomoc Gandalfa.

Gra dość szybka, jak na fantasy i utrzymana w klimacie powieści. Można zakupić różne jej części.

Czas rozgrywki: 1-2 godziny

Liczba graczy: 2-5 osób

Wiek graczy: od 13r.ż.

 1. Descent: Wędrówki w mroku edycja

W Descent: Wędrówki w mroku wcielasz się w bohatera, który wraz z kompanami obdarzonymi siłą i odwagą, próbuje ocalić świat przed mrocznym władcą Terrinoth. W tym celu musisz zapuścić się w podziemia, gdzie czekają magiczne relikty, niebezpieczne potwory i niesamowite, wciągające przygody. Po drodze zdobywasz doświadczenie i moc, aby mieć szansę w ostatecznym starciu z mrocznym władcą.

Gra zawiera prawie 50 kafelków planszy, ponad 200 kart i 39 plastikowych figurek. Czas rozgrywki jest bardziej elastyczny, gdyż można każdą ze znajdujących się tu przygód  rozegrać osobno.

Czas rozgrywki: elastyczny – 1-2 godzin lub dłużej

Liczba graczy: 2-5 osób

Wiek graczy: od 13 r.ż.

 1. Gra o Tron edycja

Gra to tron, to gra oparta na sadze Pieśń Lodu i Ognia. W czasie rozgrywki stajesz się przywódcą jednego z wielkich Rodów Westeros, by walczyć o Żelazny Tron. Na drodze są porty, garnizony, machiny oblężnicze, a ty musisz dobrze knuć plany, by zdobyć tron. Jest to gra pełna wielkich bitew, intryg i dyplomacji.

Do gry można dokupić dodatki i rozszerzenia – Matka Smoków (zwiększa możliwą liczbę graczy do ośmiu) i Taniec ze Smokami (zawiera scenariusz dla sześciu graczy).

Czas rozgrywki: powyżej 90 minut (zazwyczaj 3-5godzin)

Liczba graczy: 3-6 osób

Wiek graczy: od 14r.ż.

 1. Talisman: Magia i Miecz

Talisman to gra planszowa, w której wcielasz się w rolę bohatera posiadającego magiczne moce lub władającego mieczem. Możesz zostać, m.in. czarnoksiężnikiem, kapłanem czy wojownikiem. Celem gry jest zdobycie legendarnej Korony Władzy, co nie jest łatwe, gdyż znajduje się ona za Tajemnymi Wrotami, w krainie, w której ochronić cię może jedynie magiczny Talizman, a droga do jego zdobycia  jest pełna pułapek, potworów i złowrogiej magii. Poruszając się po tej pełnej niebezpieczeństw krainie, przeżywasz wiele przygód, rozwijasz umiejętności swojej postaci, kupujesz lub odnajdujesz przedmioty i zdobywasz doświadczenie. Dzięki temu masz szansę jako pierwszy odzyskać starożytny artefakt.

Gra zawiera bardzo barwne plansze, istnieje możliwość dokupienia do niej kilkunastu rozszerzeń.

Czas rozgrywki: W szybkiej wersji około 2 godziny, przy większej ilości osób i dodatkach to nawet 6-8 godz.

Liczba graczy: 2-6 osób

Wiek graczy: od 12 r.ż.

Wybierając gry planszowe, a szczególnie w kategorii fantasy, warto dobrze się do tego przygotować i zapoznać się z kilkoma propozycjami, by zapewnić sobie/osobie obdarowywanej  i wszystkim graczom wiele godzin wyśmienitej zabawy. Istotne znaczenie mają tu wiek graczy, potencjalna ich liczba, tematyka/klimat gry, a także czas, jaki gracze mogą poświęcić na grę oraz ich poziom zaawansowania w graniu w tego typu planszówki. A więc powodzenia i udanej zabawy!

Autor: Sandra Głowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *