dzieci w przedszkolu

Pierwsze dni dzieci w przedszkolu- porady mamy i nauczycielki przedszkola

Kiedy posyłamy dziecko do przedszkola, to niezależnie od tego czy jest to 3-latek, czy też 6-latek, w naszych sercach i głowach budzą się pewne obawy. Z jednej strony cieszymy się, że będzie mogło bawić się z rówieśnikami, zdobywać wiedzę i nowe umiejętności, a z drugiej martwimy się, jak sobie poradzi. W końcu pierwsze dni dzieci w przedszkolu bywają trudne.  Dlatego też warto znacznie wcześniej pomyśleć o tym, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola.

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Przygotowania dziecka do przedszkola dobrze zacząć znacznie wcześniej, jeszcze zanim zaczną się zapisy do przedszkola. I nie chodzi tu o informowanie dziecka o tym ze znacznym wyprzedzeniem, a o rozwijanie jego gotowości do rozłąki z rodzicami, jego samodzielności czy zainteresowania zabawą z rówieśnikami. Oto kilka praktycznych porad, co możemy robić jeszcze zanim rozpocznie się rekrutacja do przedszkoli:

 • Rozwijaj samodzielność dziecka – ćwiczcie samodzielne ubieranie i rozbieranie się, samodzielne spożywanie posiłków, korzystanie z toalety, mycie rąk, zębów. Oczywiście dziecko nie musi być w tym mistrzem, panie/ciocie w przedszkolu pomogą, ale im większy poziom samodzielności, tym dziecku jest łatwiej.
 • Kupując ubrania, zwróć uwagę, by były łatwe do zakładania i zdejmowania – buty na rzepy, spodnie/leginsy niezbyt obcisłe, bez guzików, wiązań, itp.
 • Trenujcie sygnalizowanie potrzeb i to nie tylko fizjologicznych. Warto, by dziecko samodzielnie korzystało z toalety, zgłaszało, gdy jest spragnione, ma katar, ale też by mówiło, gdy jest mu źle. Panie/ciocie są zazwyczaj wrażliwe na potrzeby dzieci w przedszkolu, jednak nie wszystko są w stanie zauważyć. Jeśli dziecko potrafi mówić o tym, czego potrzebuje, jak się czuje, czego chce, jego potrzeby z większym prawdopodobieństwem będą zaspakajane.
 • Co jakiś czas zostawiaj dziecko pod opieką innej osoby – babci, cioci, sąsiadki. Niech ma szansę przyzwyczaić się do funkcjonowania bez mamy. Stopniowo wydłużaj czas swojej nieobecności i zawsze wracaj po dziecko o wyznaczonej porze. Warto też wcześniej ustalić kto będzie zajmować się przedszkolakiem w razie choroby.
 • Umożliw dziecku przebywanie z rówieśnikami czy to u znajomych, na placu zabaw czy w sali zabaw. Nie przejmuj się, jeśli nie bawi się z nimi. Początkowo maluchy bawią się obok siebie, dopiero później uczą się wspólnej zabawy. Ważne by umiało przebywać wśród dzieci i było tym zainteresowane.
 • Czytaj dziecku książeczki, których bohaterowie uczęszczają do przedszkola. Dzięki temu będzie mogło dowiedzieć się co robią dzieci w przedszkolu, jaki jest tam rytm dnia, pozna zabawy dla przedszkolaków. W ten sposób będzie mogło sobie wyrobić pozytywne, ale realne myślenie o przedszkolu, gdyż bohaterowie ci przeżywają także trudne momenty, przy czym wszystko dobrze się kończy.

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola w ostatnich tygodniach wakacji?

Niezależnie od tego, kiedy zaczniemy wstępne przygotowania dziecka do pójścia do przedszkola, w końcu nadchodzi czas, kiedy rekrutacja do przedszkoli się zakończy i trzeba powiedzieć o tym dziecku, czyli przejść do fazy zasadniczej przygotowań 😉 O czym zatem powinniśmy pamiętać w ostatnich tygo(dniach) wakacji?

 • Najpierw przygotuj siebie, pomyśl ile pozytywnych zmian przed wami, jakie korzyści dla ciebie i dziecka płyną z jego pójścia do przedszkola. W końcu niezależnie od tego, jak bardzo zaangażowaną w wychowanie mamą jesteś, to nie zastąpisz dziecku kontaktu z rówieśnikami.
 • Poznaj zasady panujące w przedszkolu – łatwiej ci będzie przygotować dziecko, gdy będziesz wiedzieć czy przedszkolu dzieci używają zwrotu ciocia czy pani, w jakich godzinach są posiłki, czy jest leżakowanie i jeśli tak, to o której. Pozwoli ci to też na zaplanowanie godziny odbioru dziecka (czasem lepiej być 10 minut później, by spokojnie dokończyli posiłek)
 • Uprzedź, opowiedz – Nie informuj dziecka o pójściu do przedszkola zbyt wcześnie, wystarczy kilka dni przed zajęciami adaptacyjnymi/drzwiami otwartymi. Zrób to w sposób naturalny, np. podczas spaceru obok przedszkola czy przy czytaniu bajki o przedszkolu. Możesz opowiedzieć swoje wspomnienia z przedszkola, jeśli dziecko będzie tym zainteresowane, ale wszystko z umiarem. Nie przesadzaj z częstotliwością tych rozmów lub nadmiarem informacji.
 • Nie obiecuj złotych gór – nie mów dziecku, że w przedszkolu wszystko będzie cudowne, dzieci zawsze wesołe, jedzenie przepyszne, itp. Niech twój przekaz będzie pozytywny, ale realistyczny.
 • Wybierzcie się na spacer w okolice przedszkola, popatrzcie, jak dzieci bawią się na przedszkolnym placu zabaw.
 • Wspólnie z dzieckiem skompletujcie wyprawkę. Pozwól mu wybrać ręczniczek, wzór na opakowaniu kredek, kubeczek, bambosze, a może nawet jakieś wygodne ubrania. Nie dawaj jednak zbyt wielkiego wyboru, bo nawet dorosły gubi się w natłoku możliwości. Razem wybierajcie tylko to, na co, także wewnętrznie, godzisz się, by było takie, jak wybierze dziecko.
 • Jeśli w przedszkolu organizowany jest dzień otwarty lub dni adaptacyjne, skorzystajcie z tego, by dziecko mogło poznać sale, panie i dzieci ze swojej grupy. Zapewne zainteresują go proponowane tam zabawy dla przedszkolaków i kolorowy wystrój. Jeśli nic takiego nie organizują, po prostu umów się na jakiś dzień, żeby obejrzeć przedszkole i poznać wychowawcę grupy.
 • Jeśli do tej samej grupy będzie uczęszczać rówieśnik z okolicy, warto, by się wcześniej poznali i mieli okazję razem pobawić. Zawsze raźniej wybrać się w nowe miejsce z kimś znajomym.
 • Odpowiednio wcześniej zacznijcie dostosowywać rytm dnia do tego, który będzie obowiązywał po pójściu do przedszkola. Jeśli dziecko późno chodzi spać i późno wstaje, trzeba stopniowo przestawiać je na wcześniejszą porę snu. W sytuacji, gdy w przedszkolu będzie leżakowanie, warto w tym czasie zrobić w domu czas wyciszenia – drzemki lub odpoczynku przy słuchaniu bajek.

Pierwsze dni dzieci w przedszkolu – jak ułatwić im adaptację?

Jako nauczyciel wychowania przedszkolnego i jednocześnie mama przedszkolaka wiem, jak ważne dla adaptacji dzieci w przedszkolu jest podejście rodziców. Nie możemy sami być źle nastawieni czy przestraszeni, a od dziecka oczekiwać entuzjazmu z powodu zmian. A więc przygotujmy także siebie na te pierwsze dni (płacz, krzyk, złość, milczenie, obrażenie się naszego dziecka są normalną reakcją i z czasem miną), pamiętając że pójście do przedszkola to wiele korzyści dla dziecka i rodzica. Jak zatem pomóc dziecku w tych pierwszych (tygo)dniach w przedszkolu?

 • Pilnujcie pory spania i wyciszenia przed snem, aby dziecko mogło dobrze wypocząć przed kolejnym dniem pełnym wrażeń. Starajcie się, by było to spokojne zasypianie, a nie „padnięcie” ze zmęczenia. Istotne jest, aby dziecko nie miało trudności ze wstaniem rano.
 • Śniadanie w domu nie powinno być źródłem dodatkowych napięć. Pozwól więc dziecku wybrać, co by chciało zjeść i ile. W końcu w przedszkolu też dostanie posiłki.
 • Nie wychodźcie na ostatnią chwilę, by uniknąć nerwowej atmosfery idodatkowych stresorów. Popędzanie dziecka sprawi, że wyjście do przedszkola będzie mu się źle kojarzyć. Jeśli uda wam się wyjść wcześniej, możecie po drodze obejrzeć kwiatki, iść slalomem, itp.
 • Zaprowadzając dziecko do przedszkola, nie okazuj swojego zdenerwowania, gdyż mu się to udzieli. Kiedy maluch płacze i chce zostać z tobą, nie płacz razem z nim, bo wtedy pomyśli, że naprawdę ma ku temu powód i że pójście do przedszkola to coś strasznego. Jeśli nie potrafisz powstrzymać okazywania zdenerwowania, możesz pomyśleć nad tym, by w pierwszych dniach dziecko odprowadzał do przedszkola ktoś inny, np. tata albo babcia.
 • Nie odpuszczaj dziecku pójścia do przedszkola, dlatego że płacze. Będzie wtedy próbowało tego za każdym razem.
 • Dowiedz się czy dzieci mogą przynieść ze sobą swoją ulubioną zabawkę. Łatwiej dziecku odnaleźć się w nowym miejscu, gdy ma swoją maskotkę, lalkę lub samochodzik. Pamiętaj jednak, że musi być to bezpieczna zabawka – bez małych elementów, ostrych krawędzi, itp.
 • I chyba najważniejsze – rytuał pożegnania – przebieranie, buziak i informacja kiedy przyjdziesz (po obiedzie/leżakowaniu/podwieczorku) lub kto przyjdzie po malca. Bez przeciągania. Nie wymykaj się ukradkiem. Dziecko powinno wiedzieć, że wychodzisz i wrócisz po nie. Nawet jeśli płacze i krzyczy, szybko się uspokoi, widząc że odchodzisz pewna tego, że jest tam bezpieczne. Nie stój pod drzwiami lub pod oknem, bo dzieci to wyczuwają. (Mają chyba zainstalowane jakieś czujniki 😉 ). Jak już wyjdziesz z przedszkola, to możesz sobie popłakać, a jeśli bardzo się martwisz możesz zadzwonić po jakimś czasie i dopytać o swojego malucha.

Bądź konsekwentna w spokojnym zaprowadzaniu dziecka do przedszkola, a zapewne za jakiś czas usłyszysz w sobotę: Ja chcę iść do przedszkola. Albo: Mamo uwielbiam ciocię/panią z mojego przedszkola.

Zatem aby dziecko łatwo zaadaptowało się w przedszkolu warto zacząć przygotowania już wtedy, gdy rozpoczną się zapisy do przedszkola. Mamy wtedy wystarczająco czasu, by oswoić siebie z tą myślą, przygotować to przedsięwzięcie pod względem logistycznym, a także przygotować dziecko. POWODZENIA!

Autor: Sandra Głowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *