Nie lubię swojej pracy – co zrobić, by to zmienić?
Budzisz się, otwierasz oczy, serce zaczyna bić mocniej, dociera do Ciebie, że pora iść do pracy. Parzysz kawę, albo bierzesz prysznic i pierwsza myśl jaka pojawia się w Twojej głowie to „nienawidzę swojej pracy”. Męczy Cię to każdego dnia i nie wiesz jak sobie z tym poradzić. Przecież spędzasz w pracy jedną trzecią dnia a Twoja frustracja przenosi się również na Twoje życie osobiste. Nie możesz też tak po prostu z dnia na dzień rzucić wszystkiego, bo masz zobowiązania finansowe. Nie lubię swojej pracy- ale mogę to zmienić! A jak? Już podpowiadam.
Nie lubię swojej pracy
Pierwsze co musisz zrobić to usiąść i na spokojnie pomyśleć co takiego przeszkadza Ci w Twojej pracy. Co takiego sprawiło, że jej nie lubisz. Czy od samego początku tak było, czy z czasem pojawiły się jakieś problemy. Bardzo ważne jest, aby znaleźć konkretny powód. Jeśli określisz co powoduje, że nie cierpisz swojej pracy, łatwiej będzie Ci określić, co z tym możesz zrobić. Może też zdarzyć się tak, że tych czynników jest tak wiele, że dojdziesz do wniosku, że nie możesz jednak dalej w tkwić w tym miejscu.
Najczęstsze przyczyny niezadowolenia z pracy
- Praca niezgodna z zainteresowaniami
- Zbyt niskie wynagrodzenie
- Konflikt ze współpracownikami
- Złe relacje z szefem
- Brak możliwości rozwoju
- Ciężkie warunki pracy
- Praca po godzinach
- Praca w trybie zmiennym
- Brak stabilizacji
- Brak satysfakcji
Po dokładnej analizie przyczyn niezadowolenia z pracy, jesteś już o krok dalej. Zdałaś sobie sprawę co wpływa na Twój negatywny stosunek do pracy. Pora teraz zastanowić się co jednak w swojej pracy lubisz
Bilans zysków i strat
Może okazać się, że na Twoje niezadowolenie z pracy wpływa na przykład konflikt z którymś z współpracowników albo zbyt duża ilość obowiązków. Jednak widzisz też plusy swojej pracy. Twoje wynagrodzenie jest zadowalające, czujesz że się rozwijasz i przynosi Ci to satysfakcję. Sporządź więc bilans zysków i strat. Zastanów się czy warto myśleć o zmianie pracy czy jednak spróbować zmienić coś w dotychczasowym położeniu. Pomyśl też o swoich mocnych stronach, umiejętnościach, które wykorzystujesz w swojej pracy, czy czujesz satysfakcję i rozwijasz skrzydła czy też nie wykorzystujesz swojego potencjału.
Zacznij działać!
Jeśli znasz już dobrze swoje kwalifikacje, wiesz co sprawia, że nienawidzisz swojej pracy i poznałeś także pewne zalety, które jednak przemawiają, za tym, aby pracy nie porzucać, musisz przejść do działania. Ważną kwestią jest szczerość i otwartość wobec pracodawcy, wobec współpracowników i wobec samego siebie. Warto porozmawiać z szefem o Twoich powodach niezadowolenia zależnych od niego. Można spróbować zmienić Twój grafik, godziny pracy, ilość obowiązków albo ich zakres albo uzasadnić chęć wyższych zarobków. Jeśli problem tkwi w relacjach, zastanów się czy nie warto poszukać źródła konfliktu i zmienić nastawienia. Możesz też pomyśleć nad poszerzeniem swoich kompetencji i obowiązków, jeśli praca nie działa na Ciebie motywująco i nie przynosi satysfakcji. Ważnym elementem jest też planowanie pracy i odpowiedni podział obowiązków. Może to brak organizacji sprawia, że pracujesz po godzinach i chodzisz sfrustrowana. Pomyśl co mogłabyś zmienić sama. Na poprawę komfortu pracy z pewnością wpłynie skupienie się jednak na pozytywach, a nie negatywnym nastawieniu.
Co może Ci pomóc?
Rozmowa z szefem, szczerość i otwartość wobec współpracowników, drobne zmiany w organizacji oraz zmiana nastawienia to podstawa. Co możesz jeszcze zrobić?
- Spraw abyś czuła się w Twoim miejscu pracy w miarę przytulnie. Zdjęcia bliskich, pocztówki z podróży, ulubiony kubek czy notatnik w ulubionym kolorze. Takie gadżety często sprawiają, że nasze miejsce pracy lepiej nam się kojarzy
- Znajdź swoją pasję, do której będziesz mogła wracać po pracy. Będziesz mogła w pewien sposób rozładować swoje frustracje albo naładować się pozytywną energią
- Pomyśl ogólnie o zmianach w swoim życiu. Często bywa tak, że brak zadowolenia z życia przekłada się na inne aspekty. Chociażby na życie zawodowe.
- Nie narzekaj wciąż na swoją pracę, zakres obowiązków czy wynagrodzenie, nie powtarzaj sobie w kółko „nienawidzę swojej pracy”, „nie lubię swojej pracy”, nie opowiadaj znajomym jak bardzo jesteś niezadowolona , bo to tylko pogłębia Twój negatywny stosunek. Szukaj pozytywów.
- Każdego dnia poszukaj jakiegoś plusa. Może w przerwie podczas pracy udało Ci się nawiązać z kimś miły kontakt. Może jesteś dziś dumna z efektów swojej pracy, może nadrobiłaś zaległości, a może zdobyłaś dodatkowa umiejętność.
- Nie martw się na zapas. Nie wybiegaj mocno w przyszłość. Skup się na najbliższym grafiku i postaraj się dobrze zaplanować swoje działania
- Nie trać czasu w pracy na inne czynności, takie jak przeglądanie Internetu, rozmowy przez telefon z koleżanką, może powodować to zaniedbanie obowiązków, a co za tym idzie niepotrzebny stres
- Pomyśl o poszerzeniu swoich kompetencji, o rozwijaniu się, zdobywaniu nowej wiedzy
- Dbaj o prawidłowe relacje, miła atmosfera znacznie podwyższa komfort pracy
- Pomyśl czy problemy z którymi się zmagasz mają na pewno swoje źródło z zewnątrz
Zmieniam pracę czy zmieniam to, co mogę w niej zmienić?
Jeśli pomimo Twoich starań i zmianie kilku zasad w Twojej pracy, czujesz wieczny stres, napięcie i ogólne niezadowolenie pomyśl o zmianie pracy i zadaj sobie pytanie „co robić w życiu, jaka praca da mi satysfakcję”?
- Jeśli masz na siebie jakiś pomysł, zacznij go realizować.
- Przemyśl jeszcze raz wszystkie za i przeciw.
- Musisz pamiętać, że w nowej pracy też mogą pojawić się podobne lub inne, dodatkowe problemy.
- Nie rzucaj dotychczasowej pracy dopóki nie poszukasz kolejnej. Może się bowiem okazać, że ciężko będzie od razu znaleźć pracę, która będzie spełniać Twoje oczekiwania w większym stopniu niż poprzednia.
- Postaraj się wyciągnąć wnioski na przyszłość, aby samemu nie powielać swoich błędów, jak również w porę reagować, kiedy zaczyna się pojawiać niezadowolenie z pracy.
- Zwróć uwagę na wszystkie aspekty nowej pracy
Praca, która nas satysfakcjonuje, otwiera nam horyzonty, wpływa na nasz rozwój osobisty i dostarcza nam miłej atmosfery, a w dodatku daje stabilizację, to marzenie każdej z nas. Niestety trudno znaleźć pracę, która spełni w 100% nasze oczekiwania. Zawsze w jakimś stopniu mogą pojawić się problemy, stres i niezadowolenie. Ważne, aby znaleźć źródło tego niezadowolenia i starać się szukać odpowiednich rozwiązań. Warto przyjrzeć się też samemu sobie i poziomie swojego zadowolenia w innych dziedzinach życia oraz zadbać o odpowiednie nastawienie. „Co robić w życiu, aby być zadowolonym i spełnionym”? Może pierwszej kolejności zadbać o siebie. Sprawić, aby nie tylko praca przynosiła nam satysfakcje, ale żeby ogólnie czerpać radość z życia.
Autor: Natalia Macioszek