nie lubię swojej pracy

Nie lubię swojej pracy – co zrobić, by to zmienić?

Budzisz się, otwierasz oczy, serce zaczyna bić mocniej, dociera do Ciebie, że pora iść do pracy. Parzysz kawę, albo bierzesz prysznic i pierwsza myśl jaka pojawia się w Twojej głowie to „nienawidzę swojej pracy”. Męczy Cię to każdego dnia i nie wiesz jak sobie z tym poradzić. Przecież spędzasz w pracy jedną trzecią dnia a Twoja frustracja przenosi się również na Twoje życie osobiste. Nie możesz też tak po prostu z dnia na dzień rzucić wszystkiego, bo masz zobowiązania finansowe. Nie lubię swojej pracy- ale mogę to zmienić! A jak? Już podpowiadam.

Nie lubię swojej pracy

Pierwsze co musisz zrobić to usiąść i na spokojnie pomyśleć co takiego przeszkadza Ci w Twojej pracy. Co takiego sprawiło, że jej nie lubisz. Czy od samego początku tak było, czy z czasem pojawiły się jakieś problemy. Bardzo ważne jest, aby znaleźć konkretny powód. Jeśli określisz co powoduje, że nie cierpisz swojej pracy, łatwiej będzie Ci określić, co z tym  możesz zrobić. Może też zdarzyć się tak, że tych czynników jest tak wiele, że dojdziesz do wniosku, że nie możesz jednak dalej w tkwić w tym miejscu.

Najczęstsze przyczyny niezadowolenia z pracy

 • Praca niezgodna z zainteresowaniami
 • Zbyt niskie wynagrodzenie
 • Konflikt ze współpracownikami
 • Złe relacje z szefem
 • Brak możliwości rozwoju
 • Ciężkie warunki pracy
 • Praca po godzinach
 • Praca w trybie zmiennym
 • Brak stabilizacji
 • Brak satysfakcji

Po dokładnej analizie przyczyn niezadowolenia z pracy, jesteś już o krok dalej. Zdałaś sobie sprawę co wpływa na Twój negatywny stosunek do pracy. Pora teraz zastanowić się co jednak w swojej pracy lubisz

Bilans zysków i strat

Może okazać się, że na Twoje niezadowolenie z pracy wpływa na przykład konflikt z którymś z współpracowników albo zbyt duża ilość obowiązków. Jednak widzisz też plusy swojej pracy. Twoje wynagrodzenie jest zadowalające, czujesz że się rozwijasz i przynosi Ci to satysfakcję. Sporządź więc bilans zysków i strat. Zastanów się czy warto myśleć o zmianie pracy czy jednak spróbować zmienić coś w dotychczasowym położeniu. Pomyśl też o swoich mocnych stronach, umiejętnościach, które wykorzystujesz w swojej pracy, czy czujesz satysfakcję i rozwijasz skrzydła czy też nie wykorzystujesz swojego potencjału.

Zacznij działać!

Jeśli znasz już  dobrze swoje kwalifikacje, wiesz co sprawia, że nienawidzisz swojej pracy i poznałeś także pewne zalety, które jednak przemawiają, za tym, aby pracy nie porzucać, musisz przejść do działania. Ważną kwestią jest szczerość i otwartość wobec pracodawcy, wobec współpracowników i wobec samego siebie. Warto porozmawiać z szefem o Twoich powodach niezadowolenia zależnych od niego. Można spróbować zmienić Twój grafik, godziny pracy, ilość obowiązków albo ich zakres albo uzasadnić chęć wyższych zarobków. Jeśli problem tkwi w relacjach, zastanów się czy nie warto poszukać źródła konfliktu i zmienić nastawienia. Możesz też pomyśleć nad poszerzeniem swoich kompetencji i obowiązków, jeśli praca nie działa na Ciebie motywująco i nie przynosi satysfakcji. Ważnym elementem jest też planowanie pracy i odpowiedni podział obowiązków. Może to brak organizacji sprawia, że pracujesz po godzinach i chodzisz sfrustrowana. Pomyśl co mogłabyś zmienić sama. Na poprawę komfortu pracy z pewnością wpłynie skupienie się jednak na pozytywach, a nie negatywnym nastawieniu.

Co może Ci pomóc?

Rozmowa z szefem, szczerość i otwartość wobec współpracowników, drobne zmiany w organizacji oraz zmiana nastawienia to podstawa. Co możesz jeszcze zrobić?

 • Spraw abyś czuła się w Twoim miejscu pracy w miarę przytulnie. Zdjęcia bliskich, pocztówki z podróży, ulubiony kubek czy notatnik w ulubionym kolorze. Takie gadżety często sprawiają, że nasze miejsce pracy lepiej nam się kojarzy
 • Znajdź swoją pasję, do której będziesz mogła wracać po pracy. Będziesz mogła w pewien sposób rozładować swoje frustracje albo naładować się pozytywną energią
 • Pomyśl ogólnie o zmianach w swoim życiu. Często bywa tak, że brak zadowolenia z życia przekłada się na inne aspekty. Chociażby na życie zawodowe.
 • Nie narzekaj wciąż na swoją pracę, zakres obowiązków czy wynagrodzenie, nie powtarzaj sobie w kółko „nienawidzę swojej pracy”, „nie lubię swojej pracy”, nie opowiadaj znajomym jak bardzo jesteś niezadowolona , bo to tylko pogłębia Twój negatywny stosunek. Szukaj pozytywów.
 • Każdego dnia poszukaj jakiegoś plusa. Może w przerwie podczas pracy udało Ci się nawiązać z kimś miły kontakt. Może jesteś dziś dumna z efektów swojej pracy, może nadrobiłaś zaległości, a może zdobyłaś dodatkowa umiejętność.
 • Nie martw się na zapas. Nie wybiegaj mocno w przyszłość. Skup się na najbliższym grafiku i postaraj się dobrze zaplanować swoje działania
 • Nie trać czasu w pracy na inne czynności, takie jak przeglądanie Internetu, rozmowy przez telefon z koleżanką, może powodować to zaniedbanie obowiązków, a co za tym idzie niepotrzebny stres
 • Pomyśl o poszerzeniu swoich kompetencji, o rozwijaniu się, zdobywaniu nowej wiedzy
 • Dbaj o prawidłowe relacje, miła atmosfera znacznie podwyższa komfort pracy
 • Pomyśl czy problemy z którymi się zmagasz mają na pewno swoje źródło z zewnątrz

Zmieniam pracę czy zmieniam to, co mogę w niej zmienić?

Jeśli pomimo Twoich starań i zmianie kilku zasad w  Twojej pracy, czujesz wieczny stres, napięcie i ogólne niezadowolenie pomyśl o zmianie pracy i zadaj sobie pytanie „co robić w życiu, jaka praca da mi satysfakcję”?

 • Jeśli masz na siebie jakiś pomysł, zacznij go realizować.
 • Przemyśl jeszcze raz wszystkie za i przeciw.
 • Musisz pamiętać, że w nowej pracy też mogą pojawić się podobne lub inne, dodatkowe problemy.
 • Nie rzucaj dotychczasowej pracy dopóki nie poszukasz kolejnej. Może się bowiem okazać, że ciężko będzie od razu znaleźć pracę, która będzie spełniać Twoje oczekiwania w większym stopniu niż poprzednia.
 • Postaraj się wyciągnąć wnioski na przyszłość, aby samemu nie powielać swoich błędów, jak również w porę reagować, kiedy zaczyna się pojawiać niezadowolenie z pracy.
 • Zwróć uwagę na wszystkie aspekty nowej pracy

Praca, która nas satysfakcjonuje,  otwiera nam horyzonty, wpływa na nasz rozwój osobisty i dostarcza nam miłej atmosfery, a w dodatku daje stabilizację, to marzenie każdej z nas. Niestety trudno znaleźć pracę, która spełni w 100% nasze oczekiwania. Zawsze w jakimś stopniu mogą pojawić się problemy, stres i niezadowolenie. Ważne, aby znaleźć źródło tego niezadowolenia i starać się szukać odpowiednich rozwiązań. Warto przyjrzeć się też samemu sobie i poziomie swojego zadowolenia w innych dziedzinach życia oraz zadbać o odpowiednie nastawienie. „Co robić w życiu, aby być zadowolonym i spełnionym”? Może pierwszej kolejności zadbać o siebie. Sprawić, aby nie tylko praca przynosiła nam satysfakcje, ale żeby ogólnie czerpać radość z życia.

Autor: Natalia Macioszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *