rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe, które pokocha nawet kiepski ogrodnik

Lubisz kwiaty doniczkowe domowe i chciałabyś aby były ozdobą Twojego mieszkania, ale nie masz ręki do kwiatów? Nic straconego. Istnieją kwiaty doniczkowe domowe, które nie są zbyt wymagające, a z ich utrzymaniem poradzą sobie nawet osoby, które kompletnie nie znają się na roślinach. Weź się w garść, doczytaj do końca artykuł i ruszaj do sklepu ogrodniczego po kwiaty do domu!

 

Nawet osoby nie znające się na roślinach, nie będące doświadczonymi ogrodnikami mogą mieć kwiaty doniczkowe pokojowe, które będą pięknie zdobiły mieszkanie. I wcale nie potrzebujesz wiele czasu na ich pielęgnację czy stwarzania im specjalnych warunków do życia. Istnieją takie rośliny doniczkowe, które przetrwają w trudnych uwarunkowaniach, a nawet cierpliwie zniosą Twoje pomyłki czy zapominalstwo. Kwiaty do domu to piękna ozdoba, a dodatkowo istnieją takie rośliny doniczkowe, które wpływają pozytywnie na nasze życie, uzdatniają powietrze w pomieszczeniach domowych. Dlatego warto mieć kwiaty doniczkowe domowe nie tylko ze względów estetycznych i upiększających. Pamiętaj jednak, że nie ma roślin niezniszczalnych i każdej z nich musisz zapewnić chociażby minimalne warunki do rozwoju, a z pewnością odwdzięczą Ci się pięknymi liśćmi czy kwiatami.

Aloes (Aloe vera)

Jest to zielona roślina, wytrzymała i niekłopotliwa. Jeżeli sprzyjają jej warunki domowe to może rosnąć nawet przez wiele lat. Aloes najbardziej lubi stanowisko słoneczne i wtedy najszybciej się rozwija. Lubi umiarkowane podlewanie, dlatego nic się nie stanie jeżeli zdarzy Ci się zapomnieć. Istotną sprawą jest to, że nadmiar wody powoduje gnicie rośliny, dlatego ważne jest, aby przed kolejnym podlaniem aloesu praktycznie prawie że całkowicie przesuszyć jego podłoże.

rośliny doniczkowe

Grubosz drzewiasty (Crassula arborescens)

Te rośliny doniczkowe znane są przez nas jako drzewka szczęścia. Są one bardzo mało wymagające, nie trzeba ich przycinać czy zbyt często przesadzać, gdyż rosną bardzo powoli. Grubosz drzewiasty to wieloletnia roślina doniczkowa, a w warunkach domowych może dorosnąć nawet do 100 cm.  W trakcie wiosny i lata, gdy jest ciepło za oknem lubi obfite podlewanie, chociaż dobrze też znosi okresowe niedobory wody. Zimą przed kolejnym podlaniem rośliny warto poczekać, aż jej podłoże dosyć dobrze przeschnie. Te kwiaty doniczkowe pokojowe lubią bardzo nasłonecznione miejsca, a latem można je wystawić na balkon.

rośliny doniczkowe

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

Potocznie roślina ta nazywana jest „żelazną rośliną”. Zbyt częste podlewanie jej może powodować gnicie, dlatego lepiej zapomnieć o jej podlaniu niż spowodować zniszczenie naszej roślinki. Zamiokulkas magazynuje swoich grubych łodygach wodę. W miejscach jasnych, dobrze nasłonecznionych roślina ta rośnie bardzo szybko, a gdy przez większość dnia towarzyszy jej cień to wtedy wzrost jest zdecydowanie wolniejszy, a zielona barwa liści się pogłębia.

kwiaty do domu

Kaktusy (Cactaceae)

Te rośliny doniczkowe są idealnym rozwiązaniem dla każdego początkującego ogrodnika. Nie są drogie, bo już za kilka złotych możemy kupić piękne i wyjątkowe okazy, wybór gatunków jest ogromny i co rusz na rynku pojawiają się nowe odmiany, a wymagania przy pielęgnacji są praktycznie znikome. Kaktusy lubią miejsca nasłonecznione i umiarkowane podlewanie, dlatego nic się nie stanie jeżeli raz na jakiś czas sobie o nim przypomnisz.

kwiaty do domu

Kliwia (Clivia nobilis)

Jest to kolejna z roślin doniczkowych niewymagająca zbyt wiele jeżeli chodzi o uprawę. Ale jeżeli odpowiednio o nią zadbamy to odwdzięczy nam się raz w roku pięknymi łososiowymi kwiatkami. W ciepłe miesiące wystarczy ją podlewać 1-2 razy na tydzień, natomiast zimą należy to robić rzadziej. Roślina lubi miejsca słoneczne, ale z umiarem, nie należy jej przegrzewać. Warto raz na jakiś czas zmienić jej doniczkę na większą, jednak uważajmy podczas przesadzania gdyż ma bardzo kruche korzenie.

kwiaty doniczkowe pokojowe

Sansewieria gwinejska (Sansevierie)

Te rośliny doniczkowe idealnie przystosowują się do trudnych warunków. Niegroźne im suche powietrze, niedostatek wody czy światła. Są niezwykle pożytecznymi roślinami gdyż oczyszczają powietrze z toksyn i wytwarzają duże ilości tlenu, dlatego wybierając kwiaty do domu warto zwrócić uwagę właśnie na sansewierie.

kwiaty doniczkowe pokojowe

Echmea wstęgowata

Roślina ta jest epifitem, czyli pobiera pokarm nie z gleby, a z powietrza, w związku z tym nie wymaga jakiegoś szczególnego podłoża. Jednakże, aby umożliwić swobodny dostęp powietrza do jej korzeni, warto dorzucić do doniczki trochę torfu. Echmea nie wymaga obfitego podlewania, lubi wilgotną glebę, ale znosi dłuższe okresy przesuszenia. Od maja do września warto trzymać roślinę na zewnątrz w półcieniu, wtedy zakwitną jej rozety.

kwiaty doniczkowe

Aspidistria wyniosła

Te kwiaty doniczkowe pokojowe dzielnie znoszą zbyt suche lub wilgotne powietrze, wahania temperatury a także niewystarczającą ilość światła. Dodatkowo szybko się rozrastają. Jedynym wymaganie przy uprawie Aspidistrii jest niedopuszczanie do zbytniego przesuszania ziemi w doniczce. Wiosną oraz wczesnym latem warto dokarmiać tą roślinę nawozami do roślin doniczkowych. A w ciągu roku dobrze jest od czasu do czasu przetrzeć jej liście wilgotną szmatką. Roślinę należy przesadzić dopiero wtedy, kiedy jej korzenie nie mieszczą się w doniczce.

Anglonema zmienna

Roślina ta radzi sobie dobrze w większości warunków, znosi dzielnie niską wilgotność powietrza, jednak w zbyt przesuszonych pomieszczeniach należy ją okresowo zraszać. Większość jej odmian nadaje się do miejsc słabo oświetlonych, ale miejsca nasłonecznione także są dla niej odpowiednie. Anglomenę należy podlewać umiarkowanie, jednak starajmy się dbać o to aby zawsze miała lekko wilgotne podłoże w doniczce.

kwiaty doniczkowe

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

W ostatnich latach jest chyba jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych i jest też niezbyt wymagająca w hodowaniu. Monstera lubi miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. W cieniu także roślina przetrwa i będzie się rozwijała, jednak jej liście nie będą dziurawe. Podlewać ją wystarczy raz w tygodniu w okresie wiosenno-letnim, a w okresie jesienno-zimowym raz na dwa tygodnie. Jednak przed kolejnym podlaniem poczekajmy, aż ziemia przeschnie. Roślina ta wymaga dużo miejsca, gdyż po kilku latach może osiągnąć wysokość nawet dwóch metrów.

Pieniążek (Pilea peperomioides)

Pieniążek jest rośliną znaną już wiele lat, jednak dopiero od kilku lat jest rośliną popularną. Latem co prawda wymaga podlewania co 3 dni, jednak zimą możemy to robić raz na 1,5 tygodnia. Roślina znalazła się w zestawieniu z uwagi na to, że nie choruje, nie atakują ją żadne szkodniki i nie trzeba jej przesadzać.

kwiaty doniczkowe

Oplątwa (Tillandsia)

Te kwiaty do domu zdobyły ogromną popularność na przestrzeni ostatnich lat. Są niezwykłe, gdyż idealnie pasują do wnętrz minimalistycznych i są prawdopodobnie najprostszymi roślinami jeżeli chodzi o uprawę. Można je sadzić zarówno w ziemi jak i wykorzystać w technice „air plants”, czyli tak zwane sadzenie w powietrzu. Idealnie nadają się do kompozycji w szklanych kulach czy metalowych terrariach. Najważniejsze w ich pielęgnacji jest zapewnienie im wilgotności, dlatego należy zraszać roślinę wodą lub specjalną odżywką 2-3 razy w tygodniu.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Te kwiaty doniczkowe pokojowe lubią miejsca półcieniste oraz zacienione. Roślina ta pięknie prezentuje się nawet kiedy nie kwitnie, chociaż w odpowiednich warunkach posiada kwiaty od lata do jesieni, a bywa że nawet i zimą. Skrzydłokwiaty nie lubią bezpośredniego kontaktu ze słońcem i wymagają dosyć wysokiej wilgotności powietrza. Latem należy podlewać roślinę 203 razy w tygodniu, zimą rzadziej, ale pamiętajmy alby ziemia w doniczce była wilgotna.

kwiaty doniczkowe

Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe Blossfeldiana)

Jest to jedna z najpopularniejszych i najbardziej odpornych na warunki roślin domowych. Bez problemu przystosowuje się do nowych warunków i może rosnąć zarówno w miejscu nasłonecznionym jak i w cieniu. Jej kwitnienie rozpoczyna się w styczniu i potrafi kwitnąć nieprzerwanie do czerwca czy nawet lipca. Kalanchoe to sukulent, jej mięsiste liście magazynują wodę i dlatego nie potrzebuje częstego podlewania.

kwiaty doniczkowe

Istnieje mnóstwo rodzajów roślin, które w niezwykły sposób mogą wnieść życie do naszego mieszkania. Jeżeli jednak nie masz ręki do kwiatów lub jesteś początkującym ogrodnikiem postaw na kwiaty doniczkowe domowe opisane w tym artykule. Te rośliny doniczkowe są zazwyczaj łatwe w uprawie, nie wymagają skomplikowanych warunków do rozwoju, a często potrafią przetrwać Twoją kilkudniową nieobecność. Dostarcz swojemu domowi trochę naturalnego piękna i zdecyduj się na żywe rośliny, bo nic tak nie upiększa naszych czterech kątów jak kwiaty doniczkowe.

Autor: Ania Bartecka

1 thought on “Rośliny doniczkowe, które pokocha nawet kiepski ogrodnik

  1. Dziwię się, że w zestawieniu nie ma monstery i zamioculcas – kwiaty wprost idealne dla zapominalskich .. pięknie się prezentują i dodatkowo nie wymagają naszego nakładu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *