jak oduczyć dziecko spania z rodzicami

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? 10 skutecznych sposobów

Wyspana? Czy niekoniecznie? Przyznaj gdzie dziś dostałaś kopniaka z małej nóżki? W czoło czy w kolano? Ja chyba najczęściej dostawałam w czoło, albo w brodę? No już pewna nie jestem na sto procent. I o ile uwielbiałam zasypiać przy moich małych, słodko pochrapujących istotkach, tak spanie w poprzek, na krawędzi łóżka, z jedną nogą na podłodze, bo na drugą już nie było miejsca, cieszyło już nieco mniej. Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? Dla niejednych rodziców to duże wyzwanie, inni rodzice praktykują odstawienie dziecka do własnego łóżeczka od samego początku. Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? Postaram się tobie pomóc!

           Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Jeśli jesteś jednym  z tych rodziców, którzy postanowili od samego początku przygarnąć swoją pociechę do łóżka, to pewnie masz teraz problem żeby pozbyć się z sypialni współlokatora. I o ile z początku było to wygodne rozwiązanie, na przykład przy karmieniu piersią, tak teraz gdy maluszek jest już troszkę większy, Twoje łóżko jest już za małe na 3 osoby (no chyba, że wykurzyłaś już dawno temu partnera z sypialni, albo sam wpadł na to, żeby się wyprowadzić). W każdym razie jest Wam wszystkim źle, ciasno i niewygodnie. Masz już dość tego, że wyglądasz jak zombie?

 1. Podejmij decyzje

         Musisz być pewna swojej decyzji. Nie możesz się zawahać, a nawet jeśli w trakcie pojawią się wątpliwości, musisz jak najszybciej się ich pozbyć. Zmiany zawsze są trudne. Nie tylko dla dzieci, ale dla nas dorosłych również. Jednak dobrze wiemy, że zmiany są potrzebne. Chociażby po to, żebyś zaczęła się wysypiać. Nie myśl w ten sposób, że Twojemu dziecku stanie się krzywda. Prędzej czy później przecież musisz „wyrzucić” je ze swojego łóżka. A im prędzej to się stanie, tym szybciej będzie Wam wszystkim wygodnie.

 1. Bądź konsekwentna

Jeśli decyzja zapadła, to pora na konsekwencje. Bez tego ani rusz. I choć może być ciężko, choć też niepowiedziane, to musisz wytrwać do samego końca. Aż Twój maluszek będzie zasypiał spokojnie w swoim łóżeczku,tak jak kiedyś przy Tobie.  Jeśli nie będziesz zdeterminowana, to dziecko szybko wykorzysta okazję, aby znowu bez żadnych wyrzutów kopać Cię w kolano, czoło, czy prawe żebro. Bądź konsekwentna! Bo jeśli zwątpisz w połowie drogi za pierwszym razem, za drugim może być już tylko trudniej.

 1. Porozmawiaj z dzieckiem

Jeśli dziecko jest już na tyle „duże”, że można z nim porozmawiać , to oczywiście nie może zabraknąć rozmowy o tym, co ma się wydarzyć. Dzieci, które nie potrafią jeszcze mówić, są w stanie dużo zrozumieć i należy im zakomunikować, że od dziś będą spały bez Ciebie, w swoim pokoju czy w swoim łóżeczku.

 1. Stwórzcie kącik dla maluszka

I tu może być bardzo różnie. Musisz pomyśleć czy chcesz pozbyć się maluszka tylko ze swojego łóżka czy też zupełnie ze swojej sypialni. W każdym z tych przypadków dziecko trafi jednak do swojego łóżka. Warto więc zadbać o to, aby było ono przytulne. Nie może tam zabraknąć ulubionej poduszki, kocyka czy przytulanki. Można również wybrać się z dzieckiem na zakupy w poszukiwaniu nowych gadżetów do pokoiku, związanych też bezpośrednio ze snem. Decyzje o  wyniesieniu się dziecka z Twojej sypialni można rozpocząć też od wspólnego urządzania pokoiku dla niego. Można też oczywiście razem z dzieckiem podjąć decyzje o zakupie konkretnego łóżeczka czy nowej pościeli. Jeśli dziecko ma swój pokoik, zostawiaj otwarte drzwi od jego pokoju i od swojej sypialni, dziecko będzie czuło się wtedy pewniej.

 1. Gadżety

U nas bardzo sprawdziły się naklejki na sufit czy na ścianę w kształcie gwiazdek i księżyca, które świecą w ciemności, tzw. naklejki fluorescencyjne. Najczęściej dzieci boją się ciemności ( ja do dzisiaj zresztą ), tak więc warto zadbać o małą lampkę nocną. Można też pokusić się o nową pościel z ulubioną postacią z bajek albo misia, który będzie jakby Ciebie zastępował.

 1. Zapewnij poczucie bezpieczeństwa

Tak jak wspomniałam wcześniej zmiany są trudne. Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? Przede wszystkim zapewnij mu poczucie bezpieczeństwa. Nie wprowadzaj równocześnie innych zmian, na przykład nie odstawiaj go jednocześnie od piersi, albo nie zabieraj smoczka. Dopilnuj też, aby Wasze dni miały pewien rytm, aby dziecko wiedziało czego może się spodziewać. Porządek dnia daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Przytulanie, wspólna zabawa, rozmowa. Tego wszystkiego nie może zabraknąć. Dziecko, które ma poczucie bezpieczeństwa łatwiej zniesie rozłąkę

 1. Jak oduczyć dziecko spania  z rodzicami? Pozbądź się złych myśli

Wiem, że serce się kroi i pierwsza myśl to, że może jednak wytrzymasz te wszystkie niewygodne pozycje. Odpowiedz sobie jednak na pytanie czy za miesiąc, dwa czy pół roku będzie łatwiej się rozstać? Pozbądź się wyrzutów sumienia i złych myśli. Nie robisz dziecku krzywdy! Musisz to zrozumieć. To tylko jedna z pierwszych zmian w waszym życiu, a z czasem będzie ich coraz więcej. I z pewnością jeśli odniesiecie teraz sukces, z każda kolejną zmianą będzie już łatwiej. Jesteś dobrą mamą.

 1. Pora na sen

Dlaczego niemowlę nie chce spać w łóżeczku? Dlaczego kilkuletnie dziecko woli Twoje łóżko od swojego? Bo czuje się tam bezpieczne i zobaczysz że za kilka dni będzie się tak czuło również w swoim pokoiku. Przed pójściem spać, wycisz swoje dziecko. Zrezygnuj z energicznej zabawy, oglądania bajek czy wygłupów. Wyciszająca kąpiel, czytanie bajek, masaż, słuchanie kołysanek to z pewnością lepsza alternatywa. Kiedy dziecko będzie już senne, zaprowadź je do jego łóżeczka. Weźcie ulubioną przytulankę, kocyk i poduszkę. Jeśli dziecko będzie tego potrzebowało, pobądź z nim jeszcze chwilę w pokoju lub poczytaj do snu. Większość dzieci na tym etapie zacznie swój bunt. I tak może być naprawdę przez kilka dobrych dni. Liczy się jednak to o czym wcześniej pisałam – konsekwencja.

 1. Ja oduczyć dziecko spania z rodzicami? Metoda małych kroków

Na samym początku jeśli dziecko płacze, nie zostawaj go samego, pobądź z nim dopóki nie zaśnie, potrzymaj za rączkę, poczytaj. Musisz mieć w sobie przekonanie, że nie robisz nic złego, a dziecku nie dzieje się krzywda. Z czasem możesz wprowadzić metodę małych kroków. Jeśli dziecko płacze po wyjściu z pokoju, odczekaj chwilę, wróć, przytul je, uspokój i wyjdź ponownie. Stopniowo zwiększaj czas po którym będziesz wracać do pokoiku. Na początku niech będzie to minuta, potem dwie, pięć. Po jakimś czasie dziecko zrozumie, że płacz i bunt, nie zmienią Twojej decyzji.

10.Bądź cierpliwa

Nawet jeśli dziecko płacze kilka dni, po odłożeniu go do łóżeczka albo przychodzi w nocy do Twojej sypialni, cierpliwie odkładaj maluszka z powrotem. Może to skutkować totalnym niewyspaniem, rozdrażnieniem i chęcią odpuszczenia, ale Twoja cierpliwość i determinacja muszą zwyciężyć. Pamiętaj o tym.

Kiedy najlepiej i jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Obok pytań dlaczego niemowlę nie chce spać w swoim łóżeczku, jak oduczyć dziecko spania z rodzicami, często pojawia się pytanie: kiedy to zrobić?  Rozwój dziecka jest bardzo dynamiczny, a wszelkie zmiany mają charakter rozwojowy. Jeśli śpisz z dzieckiem od jego urodzenia, to najlepszym momentem, aby oduczyć je spania razem jest okres pomiędzy 10. a 16. miesiącem życia, ponieważ kształtuje się wtedy u dziecka poczucie niezależności. Dziecko jest wtedy bardzo ciekawe świata i chętnie się uczy. Zaczyna rozumieć, że jest osoba niezależną od mamy i może wiele rzeczy robić samemu. Jest to idealny moment, aby nauczyło się spać samo. Im dłużej będziesz zwlekać, tym może być coraz trudniej.

Ile powinno spać roczne dziecko?

Jeśli zastanawiasz się czy zmiana miejsca do spania źle wpływa na Twoje dziecko i czy dlatego nie śpi ono wystarczająco długo, to  trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: Ile powinno spać roczne dziecko? A ile powinien spać przykładowo trzylatek.

 • Niemowlę -12- 15 godzin na dobę
 • Roczne dziecko- od 12-14 godzin na dobę
 • 2 -3 letnie dziecko- 10-12 godzin na dobę
 • 4-6-letnie dziecko- 11-13 godzin

Trzeba jednak uwzględnić, że dziecku zdarzają się również drzemki w ciągu dnia i że każde dziecko ma inne potrzeby. Jednemu dziecku w zupełności wystarczy 10 godzin snu, inne będzie potrzebowało tego snu o wiele więcej.

W praktyce

Należę do tego typu mam, które spały ze swoimi dziećmi od początku narodzin. Było mi tak wygodnie, ponieważ karmiłam piersią. Jestem totalnym śpiochem i nie wyobrażałam sobie sytuacji, w której wstaję do płaczącego dziecka, biorę je na fotel, karmie i odstawiam. Ja karmiłam niemal lunatykując. Niekiedy nie pamiętałam nawet, że dostawiłam dziecko do piersi, ale poznawałam, że coś takiego musiało się wydarzyć. Czasami myślę, że moje dziewczynki same znajdywały pierś i działało to prawie jak samoobsługa.

U nas super sprawdziło się połączenie łóżeczka z łóżkiem sypialnianym. Starsza córeczka wywędrowała do swojego pokoiku około 1 roku. Ale co 2-3 noc przychodziła do nas i spaliśmy w 3, a w sumie w 4.  Młodsza spała w dostawce ok. 2 lat. Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? Wyjedź z dziećmi na wakacje. U nas taka właśnie  metoda zadziała. Dziewczynki były zachwycone nowym pokoikiem na wakacjach i tym, że będą spały razem, bez rodziców. No  bingo. Po powrocie do domu już tak zostało. Dziewczynkom złączyliśmy ich łóżeczka i śpią do dziś razem. Ta zmiana chyba najbardziej dotknęła mnie, a nie moje dzieci, a więc czasami nie taki diabeł straszny.

Autor: Natalia Macioszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *