zabawy oczepinowe

24 pomysły na najfajniejsze zabawy oczepinowe

Organizując wesele nie możemy zapomnieć o elementach rozrywki dla naszych gości. Bo któż z nas nie czeka z niecierpliwością na zabawy weselne? Jesteśmy społeczeństwem, które lubi zabawy weselne i różne zabawy na oczepiny wywołujące uśmiech na naszych twarzach. Przedstawię Wam listę, w której z pewnością znajdziecie pomysły na konkursy weselne, które z chęcią wdrożycie w plan swojego najważniejszego dnia w życiu.

 1. Welon i mucha

Jest to podstawowa zabawa na każdym weselu i chyba nie ma osoby, która by jej nie znała. Do zabawy zapraszamy wszystkie panny i kawalerów znajdujących się na przyjęciu weselnym.

W pierwszym etapie Pani Młoda zdejmuje welon i staje na środku parkietu (najlepiej z zawiązanymi oczami), dookoła niej stają wszystkie panny, które kręcą się w kółko w rytm muzyki. Kiedy muzyka ucichnie Pani Młoda rzuca swój welon. Panienka która go złapie jest tak zwaną nową Panną Młodą.

Drugi etap przebiega bardzo podobnie, z tym, że Panią Młodą zastępuje Pan Młody ze swoją muchą, a dookoła niego ustawiają się kawalerowie. Przebieg zabawy wygląda tak samo jak w przypadku etapu dla kobiet, a kawaler, który złapie muchę jest tak zwanym nowym Panem Młodym.

Zabawy oczepinowe z wykorzystaniem welonu i muchy jest to raczej obowiązkowy numer każdego wesela i bez tego oczepiny nie miałyby sensu.

 1. Fanty

Na środku parkietu ustawiamy krzesła w kółku (oparciami do środka kółka), krzeseł musi być o jedno mniej niż uczestników zabawy. Uczestnicy chodzą dookoła krzeseł w rytm muzyki, a gdy muzyka ucichnie wodzirej mówi co należy przynieść lub zrobić. Po wykonaniu zadania uczestnicy siadają na krzesłach. Ostatnia osoba dla której zabraknie miejsca siedzącego odpada z gry. Zadania mogą być różne, o różnym stopniu trudności, np. wypicie kieliszka wódki, ubranie spodni męskich czy koszuli, przyniesienie rolki papieru toaletowego. Liczy się kreatywność i zabawa. Tego typu konkursy weselne są zazwyczaj idealne dla osób przebojowych, potrafiących się śmiać z samych siebie, mających do siebie dystans.

 1. Sznur ubrań

Zabawy na oczepiny mają to do siebie, że zazwyczaj wywołują wiele emocji i ogromne napady śmiechu. Z pewnością ta zabawa też będzie jedną z tych najbardziej zapamiętanych. Może ona przybrać dwie formy – gdy indywidualnej bądź grupowej. Od razu przyznam, że zabawa w grupach jest zdecydowanie lepszą opcją.

Tworzymy 2 lub 3 drużyny 4-osobowe. Zadanie każdego z zespołów polega na spleceniu jak najdłuższego sznurka z własnych ubrań. Wygrywa drużyna, która ułoży jak najdłuższy ciąg ubrań weselnych.

 1. Trening nalewania

Zabawy na wesele mają to do siebie, że muszą sprawdzić sprawność zarówno kobiet jak i mężczyzn. W tej konkurencji udział bierze kilka par i zabawa podzielona jest na dwa etapy.

W pierwszym etapie mężczyźni umieszczają sobie w spodniach puste butelki po piwie, w taki sposób aby wystawały tylko szyjki od butelek. Panie z kolei dostają pełne szklanki wody. Zadaniem kobiet jest przelanie jak największej ilości wody ze szklanki prosto do butelki. W zadaniu tym ważny jest czas i dokładność.

Drugi etap rozpoczyna się ustawieniem tych pustych szklanek na podłodze, a panowie bez użycia rąk muszę przelać z powrotem zawartość butelek do szklanek. Wygrywa para u której w szklance znajdzie się najwięcej wody.

 1. Zjedz ciasteczko

W popularnej wersji tej zabawy biorą udział 3 pary – Para Młoda, Świadkowie oraz nowa Para Młoda wyłoniona w trakcie oczepin. Na środku parkietu ustawiamy trzy rzędy krzeseł, tak aby na każdym rzędzie mogła się położyć jedna z partnerek. Na dekoltach lub brzuchach pań kładziemy po 2 duże ciastka. Zadanie panów polega na jak najszybszym zjedzeniu ciastek bez użycia rąk. Zabawy oczepinowe w tym stylu mogą nieco pobrudzić kreacje pań, dlatego warto się przed rozpoczęciem zabawy odpowiednio zabezpieczyć.

 1. Do bramki!

W konkursie udział bierze kilka par. Mężczyźni stają w jednym rzędzie obok siebie, a ich partnerki w drugim rzędzie – naprzeciwko swoich mężczyzn. Pary stoją twarzami do siebie oddaleni od siebie o kilka metrów. Zadanie pań polega na staniu w rozkroku. Panowie mają przymocowane do pasków od spodni sznurki z ciężarkami na końcu, a pomiędzy nogami każdy z nich ma pudełko. Zadanie polega na tym, aby panowie ruchem bioder przesunęli pudełka, każdy do swojej bramki. Zwycięża para, która zrobi to najszybciej. Te zabawy na wesele mają za zadanie sprawdzić jak to jest z trafianiem do celu u panów.

 1. Parkiet – gazeta

Do zabawy zapraszamy kilka par. Każda z nich otrzymuje duży format rozłożonej gazety tej samej wielkości. Gazeta służy każdej z par za parkiet i nie mogą z niej spaść. Pary muszą tańczyć do różnych melodii, a co jakiś czas prowadzący informuje, że czas złożyć gazetę na pół, podnosząc w ten sposób poziom trudności. Taniec odbywa się do momentu aż zostanie jedna z par.

 1. Jezioro Łabędzie

Konkurencja ta przeznaczona jest tylko dla Panów. Idealnym dodatkiem do tej zabawy są różowe spódniczki tiulowe dla każdego z uczestników. Dla większej swobody warto aby panowie biorący udział w zabawie ściągnęli marynarki i podwinęli spodnie do kolan. Cała zabawa polega na zatańczeniu przez uczestników Jeziora Łabędzi przy odpowiednim akompaniamencie. Wygrywa pan, który zdobędzie największe uznanie publiczności lub jury. Takie zabawy na wesele wywołują jeszcze więcej emocji i śmiechu jeżeli wybierzemy do udziału w nich mężczyzn postawnych, dobrze zbudowanych czy też grubszych.

 1. Taniec w kółeczku

Wszyscy goście ustawiają się w dużym kółku na przemian – mężczyzna, kobieta. Wszyscy kręcimy się w kółko w rytm muzyki, a gdy muzyka ucichnie wodzirej mówi „Za rączki się trzymaliśmy?” i wszyscy łapią się za rączki i kręcą się dalej. Za każdym razem jak muzyka ucichnie prowadzący wymienia inne części ciała. Takie zabawy na wesele są często wykorzystywane na początku przyjęcia, aby goście jednej i drugiej strony się nawzajem lepiej poznali.

 1. Podaj wałek

Goście weselni stają w kółku, podobnie jak w przypadku poprzedniej zabawy – naprzemiennie. Prowadzący podaje jednej z osób wałek do ciasta i informuje w jaki sposób wałek ma okrążyć całe kółko. Sposobów jest kilka, może to być pod brodą, pod pachą lub między kolanami, ważne jest, aby podczas zabawy nie używać rąk.

 1. Ale się zakręciłem!

Do zabawy prosimy kilku odważnych panów. Potrzebujemy tyle kijków ile jest uczestników oraz tyle samo kieliszków wódki. Na znak dany przez prowadzącego uczestnicy wypijają kieliszek wódki, stawiają kijek na parkiecie, a na drugim jego końcu opierają swoje czoło i kręcą się dookoła kijka dziesięć razy. Po wykonaniu tego zadania biegną ile sił do Panny Młodej, która stoi na drugim końcu parkietu i trzyma nagrodę.

 1. Baloniki z wróżbą

W napompowanych balonikach ukrywamy karteczki z różnymi poleceniami. Para Młoda siada na środku parkietu na krzesłach i na zmianę przebijają po jednym baloniku i czytają na głos komendy jakie się w nich znajdują.

Mogą to być zadania takie jak:

Śmieci wynosił/a będę zawsze ja.

Do dziecka będę wstawał/a ja.

Śniadanie do łóżka będę przynosił/a ja.

Masaż Tobie będę robił/a ja.

Oddawać pensję Tobie będę ja.

Zabawy na oczepiny związane z balonikami są różne, pomysłów nie brakuje. Ta jednak jest jedną z najwyżej ocenianych i najbardziej przystępnych w ocenie gości weselnych.

 1. Wyprawa do ZOO

Zapraszamy do gry 9 osób różnej płci. Wszyscy siadają obok siebie w rzędzie na krzesłach. Każda z osób wciela się w jakąś rolę o której zostaje poinformowana przez prowadzącego zabawę. Zabawa polega na szybkim reagowaniu – uczestnik który usłyszy nazwę swojego bohatera musi szybko wstać z krzesła i obiec cały rząd krzeseł uczestników dookoła, po czym usiąść na swoim miejscu. Za niewykonanie zadania lub duże opóźnienia są kary w formie wypicia kieliszka wódki bez popitki.

Uczestnicy: tata, mama, dzieci (Witek, Jacek, Zosia), piesek Azor i słoń.

Tekst, który jest czytany przez prowadzącego:

Był piękny dzień, więc TATO postanowił zabrać DZIECI do zoo, by mogły zobaczyć SŁONIA. Poszedł więc do MAMY żeby obwieścić jej tę wiadomość. DZIECI bardzo się ucieszyły, a najbardziej ZOSIA. WITEK powiedział: zabierzmy też AZORA. AZOR, jak to AZOR, ucieszył się jak przystało na PSA – radośnie zamerdał ogonem. JACEK i WITEK bardzo chcieli zobaczyć SŁONIA. DZIECI zapiszczały radośnie. RODZICE (czyli mama i tata biegną) przygotowywali się do wyjazdu, a AZOR biegał miedzy nogami swoich PANÓW. Pogoda dopisywała, ZOSIA postanowiła zabrać AZORA na spacer przed wyjściem do zoo, ale WITEK ubiegł ZOSIĘ, i AZOR od dawna był na spacerze. W końcu późnym popołudniem cała RODZINA zapakowała się w trabanta i ruszyła w kierunku zoo. W zoo stał dumnie SŁOŃ. Rany jaka wielka trąba, wykrzyczały DZIECI. MAMA uciszała radosne piski swoich POCIECH. TATA, głowa RODZINY opowiadał o tym czym żywi się SŁOŃ. DZIECI słuchały zainteresowane. Tylko AZOR, jak to nasz kochany AZOR, merdał ogonem zainteresowany bardziej motylem niż SŁONIEM. ZWIERZĘTA (tu biegnie słoń i pies) chyba nie przypadły sobie do gustu. Po wszystkich piskach i wrzaskach radości, RODZINA pojechała do domu, tylko SŁOŃ został tam gdzie stał. Tak, to był piękny rodzinny dzień dla wszystkich TATY, MAMY, WITKA, JACKA, ZOSI I AZORA.

Takie zabawy weselne od lat cieszą się niegasnącą popularnością i za każdym razem cieszą w równym stopniu.

 1. Gdzie jest spinacz?

W zabawie udział biorą dwie pary. Panom należy zawiązać opaski na oczach, a na każdej z pań zawieszamy po 10 spinaczy. Podmieniamy partnerki i każemy panom zdjąć jak najszybciej wszystkie spinacze z nowych partnerek. Tego rodzaju zabawy oczepinowe wymagają udziału par, które raczej mają dosyć spore poczucie humoru.

 1. Strong Man

Do zabawy prosimy dwóch najsilniejszych mężczyzn na przyjęciu, z czego jeden musi być ze strony Pani Młodej, a drugi ze strony Pana Młodego. Panowie mają za zadanie przynieść na parkiet jak najwięcej kobiet. Za każdą z nich otrzymują określoną ilość punktów:

 • Pani Młoda – 10 punktów
 • Świadkowa – 5 punktów
 • Mężatka – 3 punkty
 • Panna – 1 punkt

Wygrywa ten, który zdobędzie większą ilość punktów.

 1. Ręce i nogi

Zabawy oczepinowe tego typu przeznaczone są głównie dla osób wygimnastykowanych. Wybieramy kilka par, które będą brały udział w konkurencji. Zadanie polega na tańczeniu w rytm muzyki. W momencie kiedy muzyka cichnie, wodzirej mówi ile rąk i nóg u każdej pary ma się znaleźć na podłodze. Polecenia są wydawane w następującej kolejności:

 • 4 ręce 4 nogi
 • 2 ręce 4 nogi
 • 2 nogi 3 ręce
 • 2 ręce 2 nogi
 • 2 nogi 1 ręka
 • 3 nogi 1 ręka
 • 1 ręka 1 noga

Po każdej rundzie odpada jedna para, która wykona polecenie jako ostatnia.

 1. Test zgodności

Para Młoda siada na środku parkietu na krzesłach, plecami do siebie. Każde z nich zdejmuje buty i wzajemnie się jednym wymieniają – każde z nich musi mieć jednego buta swojego, a drugiego partnera czy partnerki. Wodzirej zadaje pytania, na które Para Młoda musi odpowiadać poprzez podniesienie właściwego buta – swojego lub partnera.

Przykładowe pytania:

 • Kto pierwszy powiedział „Kocham Cię”?
 • Kto lepiej prowadzi samochód?
 • Kto będzie rządził w sypialni?
 • Kto pierwszy zasypia w łóżku?
 • Kto będzie trzymał kasę?

 1. Sport to zdrowie

W konkurencji udział bierze kilka par. Każda z nich losuje karteczkę z nazwą dyscypliny, którą będą musieli zaprezentować publiczności podczas tańca. Rola gości polega na odgadnięciu dyscypliny. Zabawy oczepinowe a stylu sportowym są w szczególności przeznaczone do osób na co dzień obcujących ze sportami, ale pary które ze sportem nie są za pan brat też z pewnością sobie świetnie w tych zadaniach poradzą.

 1. Sztafeta

Naprzeciwko siebie ustawiamy dwa rzędy krzeseł, w każdym rzędzie po 5 krzeseł. Wybieramy 5 osób z rodziny Pana Młodego i 5 osób z rodziny Pani Młodej i sadzamy ich na krzesełkach – każda rodzina w swoim rzędzie. Osoby na pierwszych krzesłach muszą jak najszybciej zjeść po bananie i klepnąć kolejną osobę w ramię. Drugi uczestnik musi nadmuchać balon tak, żeby pękł. Po wykonaniu tego zadania osoba na trzecim krześle wypija szklankę wody najszybciej jak może, a osoba czwarta śpiewa piosenkę. Na koniec zostaje najśmieszniejsze zadanie i lepiej, aby na tych krzesłach siedzieli panowie. Piąty uczestnik musi zjeść pół szklanki bułki tartej i zagwizdać. Cała zabawa polega na tym, że bułka tarta strasznie wysusza ślinę i przez to przez kilka minut nie ma możliwości, żeby zagwizdać. Wodzirej może jeszcze podkręcić zabawę kierując do mężczyzn śmieszne teksty w stylu „Taki chłop, a gwizdać nie potrafi” itp.

 1. Tajemnicza przesyłka

Prowadzący zabawę wręcza Parze Młodej magiczne pudełku, a następnie czyta instrukcję do kogo ta przesyłka ma w następnym ruchu trafić, np. a teraz paczka wędruje do pana z największym brzuchem”, „do pani w różowej sukience”, „do pani z największym biustem”, „do pana z wąsem” itp. Na koniec pudełko wraca do Pary Młodej i może w nim być np. red bull na noc poślubną. Polecenia powinny być dostosowane pod konkretnych gości.

 1. Daj mi usta!

Potrzebujemy do tej zabawy 5 białych t-shirtów i 5 mocno czerwonych pomadek do ust. Wybieramy pięciu mężczyzn, którzy ubierają na siebie białe koszulki, dostają pomadki i muszą zebrać jak najwięcej śladów kobiecych ust na swoim t-shircie. Dodatkową radość wywołuje fakt, że to mężczyźni sami malują usta kobietom…i chyba możemy się domyślić jak panie później wyglądają. Wygrywa pan, który w określonym czasie zbierze najwięcej odcisków kobiecych ust na swojej koszulce. Takie konkursy weselne są doskonałym pomysłem, gdyż mężczyźni uwielbiają rywalizację i mogą się w tym zadaniu wykazać.

 1. Gdzie jesteś, kotku?

Panna Młoda siada na krześle pomiędzy innymi paniami zaproszonymi na wesele. Prowadzący zabawę zawiązuje oczy Panu Młodemu, a ten po dotyku konkretnych części ciała, np. kolana musi odgadnąć która to jego partnerka. Zabawy na oczepiny w tym stylu możemy dowolnie modyfikować, możemy np. wybrać inną część ciała, a także zamienić Parę Młodą – Pan Młody będzie siedział na krześle wśród innych panów, a Pani Młoda z zawiązanymi oczami będzie musiała odnaleźć swojego męża.

 1. Test sprawnościowy

Ta zabawa przeznaczona jest dla Pary Młodej. Są w niej dwa etapy – sprawdzenie sprawności żony oraz sprawdzenie sprawności męża.

W pierwszym etapie Pan Młody staje na krześle. Zadanie Panny Młodej polega na przełożeniu surowego jajka przez nogawki spodni Pana Młodego – musi zacząć od dołu pierwszej nogawki i iść do góry, a następnie na górze skręcić do drugiej nogawki i sprowadzić bezpiecznie jajko w nienaruszonym stanie na dół drugiej nogawki. Liczy się czas i styl.

Podczas drugiego etapu Pani Młoda staje na krześle. Pan Młody zdejmuje swój krawat (jeżeli nie ma to pożycza od kogoś z gości). Świadkowa zawiązuje krawat wysoko na udzie Pani Młodej. Następnie Panu Młodemu należy zawiązać z tyłu ręce i zadanie jego polega na rozwiązaniu krawatu z uda żony. Tutaj też oceniamy szybkość i styl.

 1. Gdzie moje ciuchy?

Do zabawy wybieramy pięciu panów, których sadzamy na krzesłach obok siebie w rzędzie. Muzyka gra, a panowie się w tym czasie przesiadają o jedno miejsce do przodu i czekają na komendy prowadzącego. Gdy muzyka cichnie za każdym razem wodzirej prosi o pozostawienie panów jakiejś części swojej garderoby przy obecnym krześle – marynarki, buta, krawata, koszuli, skarpet. Gdy panowie zostaną w samych spodniach prowadzący ogłasza, że uczestnik, który najszybciej ubierze się we własne rzeczy zostanie zwycięzcą.

Zabawy oczepinowe to nieodłączny element każdego wesela. Większość gości z utęsknieniem czeka kiedy nadejdzie czas na zabawy weselne. Pomysłów na zabawy na oczepiny jest mnóstwo i co chwilę pojawiają się kolejne. Konkursy weselne mogą mieć charakter bardganizując wesele dobrali odpowiednie zabawy na wesele, które nie urażą naszych gości. Nie wszyscy bowiem są na tyle otwartymi osobami, aby takie w pewien sposób wulgarne konkursy weselne móc oglądać lub w nich uczestniczyć. Pamiętajmy też, że takie zabawy oczepinowe służą temu, aby rozbawić zarówno gości jak i Parę Młodą, dlatego nie róbmy scen, że ktoś oszukiwał czy, że ktoś był niesprawiedliwy. Konkursy weselne mają nam urozmaicić czas i nas rozbawić, a nie poróżnić, dlatego nie spinajmy się za bardzo podczas tych zabaw!

Autor: Ania Bartecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *