koszty wesela

Koszty wesela – ile tak naprawdę trzeba zapłacić za wesele?

Planujecie wesele? Zastanawiacie się ile kosztuje ślub, jaki jest koszt wesela na 100 osób? A może lepszą opcją jest mały i skromny ślub cywilny? Planowanie ślubu i wesela to często trudny temat, wielu z nas nie orientuje się na jakie koszty wesela jesteśmy narażeni organizując takie wydarzenie. Z roku na rok wymagania są większe, pojawiają się co rusz nowe atrakcje, a w związku z tym nasze koszty rosną. Warto zawczasu zasięgnąć porad i zorientować się ile kosztuje wesele, ślub cywilny i wszystko co związane z tymi wydarzeniami.

Ślub cywilny, kościelny czy może konkordatowy?

Zastanawiamy się często co wybrać – ślub cywilny czy kościelny, a może zdecydować się na ślub konkordatowy? Aby podjąć właściwą decyzję warto dowiedzieć się czym różnią się te wydarzenia. Dzięki temu bardziej świadomie podejmiemy tą ważną życiową decyzję.

Ślub kościelny jest wydarzeniem, które ma szczególnie duże znaczenie dla osób religijnych, jednakże nie jest on w Polsce ważny w znaczeniu prawnym. Jest to jedynie ceremonia kościelna. Dlatego właśnie wiele par decyduje się na ślub konkordatowy.

Ślub cywilny według naszego polskiego prawa ma skutki prawne, to znaczy, że jego zawarcie jest jednoznaczne z pozostawaniem w małżeństwie w rozumieniu prawnym.

Ślub konkordatowy w Polsce obowiązuje od 1998 roku. Jest to tak zwane „dwa w jednym” – ma on wymiar zarówno religijny jak i prawny. Ślub konkordatowy daje możliwość zawarcia związku małżeńskiego między wyznawcami różnych religii, które również uznają ustawę konkordatową. Ceremonia ta przypomina ślub kościelny, zawarcie związku następuje w trakcie Mszy Świętej, jednak Państwo Młodzi wraz ze świadkami podpisują dokument zawarcia małżeństwa tuż przed uroczystością co zdecydowanie oszczędza im czas spędzony na załatwianiu całej biurokracji związanej ze ślubem. Po ceremonii zaślubin to proboszcz parafii zobowiązany jest do dostarczenia dokumentów potwierdzających zawarcie związku małżeńskiego do Urzędu Stanu Cywilnego, a my po dwóch tygodniach możemy już odebrać akt małżeństwa.

Każdy z tych ślubów, bez względu czy to ślub cywilny, kościelny czy konkordatowy wymaga odpowiedniego przygotowania się przez małżonków. Decyzja o zawarciu małżeństwa jest decyzją na całe życie i warto o tym pamiętać chcąc wstąpić w związek małżeński.

Ile kosztuje ślub?

Sam ślub bez względu na jego formę wiąże się z kosztami, które należy uwzględnić już na etapie planowania. Warto więc zaczerpnąć wiedzy chociażby orientacyjnej ile będzie nas kosztować uprawomocnienie naszego związku. Często zastanawiamy się ile kosztuje ślub i nie ma na to konkretnej odpowiedzi, każda parafia ma swoje ustalone kwoty za odprawienie ceremonii, ja jednak postaram się Wam przybliżyć tę tematykę i przygotować Was na wstępną wycenę tej uroczystej chwili.

Zacznijmy od kosztów ślubu cywilnego, gdyż to on wymaga od nas mniej dokumentów, a co za tym idzie również mniej nakładów finansowych. Podstawową rzeczywistą opłatą za zawarcie ślubu cywilnego jest:

 • sporządzenie aktu małżeństwa – 85 zł

Opcjonalnie w zależności od sytuacji oraz naszych preferencji do opłaty podstawowej należy doliczyć opłaty dodatkowe, które przedstawiają się następująco:

 • dokument potwierdzający brak przeciwskazań do zawarcia małżeństwa (w przypadku kiedy minimum jedno z małżonków jest rozwodnikiem lub wdowcem) – 22 zł
 • dokument dający możliwość ślubu poza granicami kraju – 38 zł
 • opłata za decyzję przyspieszenia miesięcznego terminu oczekiwania na ślub cywilny (w uzasadnionych przypadkach ślub cywilny może odbyć się w trybie przyspieszonym) – 39 zł
 • muzyka w trakcie uroczystości – od 50 zł do 200 zł
 • wzięcie ślubu cywilnego w plenerze – 1000 zł

Podsumowując możemy określić, iż podstawowe koszty zawarcia ślubu cywilnego pod względem formalnym wynoszą nas 85 zł, a koszty dodatkowe mogą nam zwiększyć ten wydatek nawet o 1300 zł. Nie zapomnijmy jednak o wydatkach związanych z ubiorem małżonków, kwiatach dla Panny Młodej czy drobnych upominkach dla naszych gości.

Drugim z rozpatrywanych ślubów, który weźmiemy pod lupę pod względem finansowym jest ślub kościelny. Tutaj sprawa nie jest już tak prosta i oczywista jak w przypadku ślubu cywilnego i opłat jest znacznie więcej. Wydatki związane ze ślubem kościelnym nie są tak sztywne jak w cenniku Urzędu Stanu Cywilnego, część biur parafialnych ma określony cennik gdzie są podane konkretne kwoty jakie należy uiścić zawierając związek małżeński czy inny sakrament, ale są też sytuacje, że kwoty te nie są podane, a osoby zawierające sakrament składają ofiarę w wysokości określonej przez siebie.

Koszty ślubu kościelnego kształtują się następująco:

 • odpis aktu urodzenia – 22 zł akt skrócony, 33 zł akt całościowy
 • odpis aktu chrztu – dokument ten może nas kosztować nawet 50 zł za jeden
 • dokument potwierdzający ukończenie kursu przedmałżeńskiego – 50 zł
 • kurs przedmałżeński – zdarza się, że jest darmowy, jednakże często kosztuje nas 50 zł, a w trybie weekendowym nawet 200 zł
 • ślub konkordatowy, dokument z Urzędu Stanu Cywilnego – 100 zł
 • oprawa muzyczna i/lub organista – około 250-300 zł
 • ofiara za ślub – od 200 zł do 250 zł
 • ofiara dla księdza – około 200 zł
 • dekoracja kościoła – od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych, wszystko zależnie od naszych upodobań i preferencji
 • zapowiedzi przedślubne – od 100 zł do 200 zł

Tak jak widzimy w przypadku ślubu kościelnego koszty takiej ceremonii są znacznie wyższe niż w przypadku ślubu cywilnego. Nie da się sztywno określić kwoty jaka będzie nam potrzebna na ten cel, możemy jedynie wstępnie oszacować ile kosztuje ślub kościelny.

Koszt wesela na 100 osób

Planując swoje wesele musimy zacząć od uwzględnienia wszystkich kosztów jakie wyniesie to przedsięwzięcie. W obecnych czasach możliwości jest wiele, niektórzy decydują się na małe skromne, kameralne przyjęcie po ślubie, inni wolą zdecydowanie huczną, całonocną imprezę z mnóstwem atrakcji, których na dzisiejszym rynku nie brakuje. Abyście mogli wstępnie wycenić ile kosztuje wesele przedstawię Wam cennik poszczególnych elementów tego ważnego wydarzenia, są to zazwyczaj ceny orientacyjne, jednakże w granicach średniej półki cenowej. Dzięki temu będziemy w stanie wyliczyć jaki jest średni koszt wesela na 100 osób. Należy pamiętać, że to ile kosztuje wesele zależy w dużej mierze od małżonków czy też ich rodziców.

 

Element oprawy weselnej Cena Ilość Razem
Zaproszenia na ślub 5,00 zł 60 300,00 zł
Dokumenty niezbędne (akty chrztu, certyfikat ukończenia nauk przedmałżeńskich, zapowiedzi, Urząd Stanu Cywilnego) 300,00 zł
Oprawa Mszy Świętej (organista, ofiara na kościół, ofiara dla księdza) 800,00 zł
Przystrojenie kościoła 500,00 zł
Suknia Panny Młodej 1500,00 zł 1 1500,00 zł
Dodatki do sukni (buty, bielizna, welon, biżuteria) 500,00 zł
Garnitur Pana Młodego 1200,00 zł 1 1200,00 zł
Dodatki do garnituru (buty, koszula, bielizna, krawat, pasek do spodni, spinki do mankietów) 600,00 zł
Obrączki 500,00 zł 2 1000,00 zł
Bukiet ślubny 250,00 zł 1 250,00 zł
Makijaż i fryzjer Panny Młodej (w tym też próbny) 400,00 zł
Wynajęcie samochodu 1000,00 zł
Dekoracja samochodu 100,00 zł
Orkiestra 3-osobowa 3000,00 zł
Kamerzysta + fotograf 4500,00 zł
Alkohol 3500,00 zł
Tort 800,00 zł 1 800,00 zł
Sala weselna (4 ciepłe posiłki, napoje, przekąski, ciasta, dekoracja sali) 240,00 zł/os. 100 os. 24000,00 zł
Nauka pierwszego tańca – Kurs Pary Młodej 400,00 zł
Noclegi dla gości 75,00 zł/os. 20 os. 1500,00 zł
Podziękowania dla gości (drobny upominek) 4,00 zł 100 400,00 zł
Podziękowania dla rodziców, dziadków 800,00 zł
Winietki 150,00 zł

Razem: 48.300,00 zł

Koszt wesela na 100 osób w przybliżeniu powinien nas wynieść 48 tysięcy złotych. Koszty wesela podane powyżej są to tylko koszty orientacyjne i przeciętne. Każda z tych cen może ulec zmianie zgodnie z naszymi upodobaniami. Możemy przecież wybrać tańsze zaproszenia, a także zrezygnować z orkiestry na rzecz Dj’a, którego wynajęcie będzie rzecz jasna kosztowało mniej niż opłacenie całego zespołu muzycznego.

Dzisiejszy rynek oprawy weselnej jest bardzo bogaty, dlatego można także opcjonalnie zwiększyć koszty tej uroczystości i zagwarantować swoim gościom niezapomniane wrażenia w formie pokazów pirotechnicznych, modnej obecnie fotobudki czy zapewnić atrakcje dla naszych najmłodszych gości i zatrudnić na ten czas animatora dla dzieci. Możliwości jest wiele, wszystko jednak wiąże się z naszymi możliwościami finansowymi. Warto się dobrze nad tym zastanowić i podjąć świadomą, a także zgodną decyzję. Organizacja ślubu i wesela wymaga od przyszłych małżonków pójścia na kompromisy, a także wspólnego podejmowania decyzji. To jakie koszty wesela poniesiemy zależy tylko i wyłącznie od nas samych.

Ciekawostką jest, że istnieje sporo sposobów na to jak te koszty zmniejszyć. Wzięcie ślubu w miesiącach, które mają w swojej nazwie literkę „r” może koszty wesela zwiększyć nawet o 20%, dlatego może warto zdecydować się na ślub w miesiącu maju, lipcu czy styczniu? Wynajem sali weselnej w miesiącach letnich również jest droższy, a zespoły muzyczne czy fotografa, kamerzystę musimy zaklepać sobie z dużym wyprzedzeniem, gdyż terminy w okresie wakacyjnym są najczęściej wybierane przez przyszłych małżonków.

Koszty wesela z roku na rok są coraz większe. Co rusz pojawiają się nowe pomysły na uatrakcyjnienie tego dnia, a też my jako Państwo Młodzi chcemy aby ten dzień został przez wszystkich zapamiętany, dlatego szukamy czegoś wyjątkowego co zaskoczy naszych gości. To ile kosztuje ślub czy ile kosztuje wesele jest uzależnione od nas samych i od naszych możliwości finansowych. Czasami warto jednak zorganizować małe, kameralne przyjęcie dla najbliższych i to z nimi świętować ten ważny dla nas dzień, zamiast porywać się z motyką na księżyc i wszystkie nasze oszczędności przeznaczyć na huczne wesele, które niekoniecznie musi się okazać wspaniałym przyjęciem. Koszt wesela na 100 osób to ogromne przedsięwzięcie dla większości z nas, dlatego zastanówcie się porządnie czego tak naprawdę chcecie i czego oczekujecie w tym pierwszym oficjalnym dniu Waszego wspólnego życia.

Autor: Ania Bartecka

1 thought on “Koszty wesela – ile tak naprawdę trzeba zapłacić za wesele?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *