jak zrobić test ciążowy

Jak zrobić test ciążowy, kiedy i który wybrać?

Ludzie z natury są ciekawi, a w tak ważnej kwestii jak ciąża, wręcz bardzo ciekawi. Dlatego niektóre kobiety sięgają po testy ciążowe już kilka dni po stosunku, a przy wyborze testu kierują się nie tyle jego rzetelnością, co  najkrótszym czasem w którym można go wykonać. Test ciążowy można zrobić zawsze, o każdej porze, nawet zaraz po stosunku, ale kiedy zrobić test ciążowy, aby jego wynik był wiarygodny?

  Kiedy zrobić test ciążowy

Test ciążowy wykrywa poziom hormonu ciążowego – gonadotropinę kosmówkową – hCG. Hormon ten jest wytwarzany przez organizm kobiety ok. 8 dni po zapłodnieniu. Wytwarzany jest przez łożysko oraz komórkę jajową, która została zapłodniona. Stężenie hormonu hCG gwałtownie wzrasta przez ok. 3 miesiące od zapłodnienia. Można go wykryć we krwi oraz w moczu.  Najczęstsze pytanie, dotyczące testów ciążowych jakie zadają kobiety brzmi „ po ilu dniach można zrobić test ciążowy”. W większości przypadków na testach ciążowych podaje się, że wynik testu jest wiarygodny już po 6 dniach od zapłodnienia. Pamiętajmy jednak, że dzień stosunku nie zawsze jest dniem, w którym doszło do zapłodnienia . Plemniki potrafią przeżyć w ciele kobiety przez kilka dni, a więc jeśli chcesz mieć pewność, że wynik testu jest  prawdziwy, wykonaj go w dniu spodziewanej miesiączki, w innym razie i tak nie będziesz miała pewności.

Jak zrobić test ciążowy i który wybrać?

         Test ciążowy domowy można kupić w każdej aptece czy nawet drogerii, a za niedługo pewnie i na stacji benzynowej. Testy ciążowe można podzielić na:

  • Testy krwi laboratoryjne – wykrywają ciąże tydzień po zapłodnieniu, dają 100% pewności, wykonywane przez specjalistę
  • Testy moczu laboratoryjne – wykrywają ciąże po 10 dniach od zapłodnienia, wykonywane przez specjalistę
  • Domowe testy ciążowe – najczęściej wybierane przez kobiety, pomimo że nie dają one stuprocentowej pewności, są bardzo powszechne i stosunkowo tanie. Wykrywają ciąże po 7 – 10 dni od zapłodnienia. Możemy wykonać je samodzielnie.

Domowe testy różnią się także między sobą ceną, sposobem w jaki można je wykonać  oraz tym po ilu dniach można wykonać test ciążowy. Spośród  nich wyróżniamy:

  • Test ciążowy płytkowy – najczęściej wybierany, składa się z plastikowego prostokąta, w którym są dwa okienka. Jedno służy do wkropienia próbki moczu, w drugim odczytujemy wyniki testu. Jak zrobić test ciążowy? Mocz pobieramy do pojemnika, który najczęściej, choć nie zawsze, jest dołączony do testu. Z pojemnika pobieramy mocz pipetą i wkrapiamy do odpowiedniego okienka. Wynik powinien pojawić się po kilku minutach
  • Test ciążowy paskowy- podobnie jak w przypadku testu płytkowego, zbieramy mocz do pojemnika, zanurzamy w pojemniku test paskowy na kilka sekund i odstawiamy na kilka minut. Wynik testu ukaże się na pasku.
  • Test ciążowy strumieniowy- końcówkę testu ustawiamy pod strumień moczu, trzymamy kilka sekund i odkładamy na kilka minut. W okienku pojawi się wynik.

Jak odczytać wynik z testu

Wynik testu pozytywny, oznacza ciążę. Na teście pojawiają się wtedy 2 kreski. Wynik negatywny, oznacza brak ciąży, test pokazuje 1 kreskę. Musimy jednak pamiętać, że wynik testu nie jest w 100% prawdziwy, może być zafałszowany, jeśli test wykonamy za szybko i stężenie hormonu hCG będzie zbyt niskie. Warto więc doczytać albo zapytać farmaceutę  i wybrać testy, które są czułe i wykrywają niższe stężenie hCG. Jeśli wynik testu jest pozytywny, warto powtórzyć test na drugi dzień i wybrać się do ginekologa w celu potwierdzenia ciąży.

Podsumowując, kiedy można zrobić test ciążowy, powinnaś kierować się przede wszystkim tym, że cierpliwość w tej kwestii popłaca. Jeśli oczekujesz na dziecko i wypatrujesz z upragnieniem drugiej kreski, możesz się niepotrzebnie rozczarować. Podobnie w sytuacji kiedy nie chciałabyś tej dodatkowej kreski na teście, Twój entuzjazm, może być przedwczesny. Test najlepiej zrobić z rana, wtedy poziom hormonu może być nieco wyższy i łatwiej go wykryć. Jeśli chodzi o wybór testu, to czasami lepiej dopłacić kilka złotych i wybrać ten bardziej czuły. Pomyśl również w jaki sposób będzie Ci go łatwiej wykonać. Nie we wszystkich testach, dołączony jest pojemnik na mocz, jeśli go nie ma, najlepiej zakupić w aptece  plastikowy pojemnik do analizy moczu.

Pozostaje mi życzyć Tobie cierpliwości i wyniku testu, który będzie Cię satysfakcjonował.  Koniecznie odczekaj również te kilka minut na wynik. Ja naprawdę się zdziwiłam kiedy ujrzałam drugą kreskę, dopiero wtedy, kiedy test miał wylądować już w koszu. Za drugim razem, rok później, druga kreska pojawiła się automatycznie, a mój mąż usłyszał z łazienki głośne „ ŁOOOOOO, muszę iść na spacer” i odparł tylko w moim kierunku „a nie mówiłem”. To on mi kupił i kazał zrobić test, bo spałam na siedząco, ale jeszcze wtedy myślałam, że zajście w ciąże, kiedy karmi się piersią 4 miesięczne dziecko, jest mało prawdopodobne. Wszystko jest możliwe. Czasem jedna kreska na teście nie wyklucza ciąży, a czasem dwie, mogą być tylko wskaźnikiem zaburzonej gospodarki hormonalnej. Najpewniejsza w obu przypadkach, jeśli mamy podejrzenie ciąży, będzie wizyta u ginekologa.

Autor: Natalia Macioszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *