badania przed ciążą

Jakie badania przed ciążą powinna wykonać każda kobieta?

Kiedy na każdym spacerze podążasz wzrokiem za matką z wózkiem,  patrzysz ze wzruszeniem na kobiety w ciąży i chwytasz się za swój brzuch przeglądając się w lustrze, to pewnie nadszedł ten czas. Chcesz zostać mamą. Jeśli nawet się wahasz, to masz jeszcze trochę czasu na przemyślenia. Bo właśnie 6 miesięcy przed zajściem w ciążę powinnaś zacząć już się do niej przygotowywać. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było zdrowe, warto zadbać o swój stan zdrowia. Jak przygotować się do ciąży?  Jakie badania przed ciążą powinnaś wykonać?

Zacznij od wizyty u ginekologa

Poinformuj swojego lekarza o planowanej ciąży. Ginekolog przeprowadzi z Tobą wywiad na temat Twojej płodności i wskaże jakie badania powinnaś wykonać w najbliższym czasie. Z pewnością pobierze też profilaktycznie cytologię (w celu wykluczenia raka szyjki macicy i nadżerki), sprawdzi czystość pochwy (wyeliminowanie sanów zapalnych) i zrobi USG macicy, aby ocenić budowę Twoich narządów rodnych i upewni się, że nie ma żadnych przeciwwskazań, abyś mogła zajść w ciąże.

Jakie badania przed ciążą powinnaś wykonać?

Jeśli masz już za sobą  przeprowadzone badanie ginekologiczne, to czeka Cię teraz szereg innych badań, które pozwolą zdiagnozować Twój stan zdrowia.

 • Morfologia krwi – jest to jedno z podstawowych badań, określające parametry krwi.

Jeśli okaże się, że masz niedokrwistość lub niski poziom żelaza, będziesz musiała uzupełnić niedobór, poprzez odpowiednią dietę i suplementy, ponieważ ciąża z reguły pogłębia te problemy

 • Badanie moczu – to obok morfologii, jedno z podstawowych badań, które określa Twój ogólny stan zdrowia. Pozwala wykluczyć choroby układu moczowego, nerek, wątroby oraz pozwala zdiagnozować cukrzycę i zapalenie trzustki
 • Badanie ciśnienia tętniczego – w celu wykluczenia nadciśnienia
 • Test obciążenia glukozą – określa poziom glukozy we krwi, pomaga wykryć cukrzycę, która mogła nie dawać do tej pory żadnych objawów, a podczas ciąży niesie ogromne zagrożenia dla matki i dziecka.
 • Grup krwi i czynnik Rh – oznaczenie czynnika Rh jest bardzo ważne w celu wykluczenia lub stwierdzenia tzw. konfliktu serologicznego. Badanie to powinien więc wykonać również ojciec dziecka.
 • Badanie hormonów tarczycy – hormony tarczycy są niezwykle ważne w funkcjonowaniu całego naszego organizmu, w tym również mają ogromny wpływ na płodność. Zbyt niski poziom hormonów może utrudnić zajście w ciąże, a zbyt wysoki przyczynić się do przedwczesnego porodu lub poronienia
 • Warto również wykonać test przeciwko WZW B (wirusowe zapalenie wątroby), HIV, toksoplazmozie oraz cytomegalii

Na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagę?

 • Zadbaj o dietę – w okresie planowania ciąży i podczas ciąży powinnaś zadbać szczególnie o swoją dietę. Aby pozbyć się toksycznych substancji organizm potrzebuje około 3 miesięcy, podobnie jak po to, aby zgromadzić odpowiednią ilość składników mineralnych i witamin. Jeśli chodzi o suplementy, to każda przyszła mama powinna przyjmować kwas foliowy, który ma ogromny wpływ na rozwijający się płód. Inne ważne  składniki, które muszą znaleźć się w Twojej diecie to wapń, białko i żelazo oraz cała masa witamin.
 • Nadwaga – jeśli cierpisz na otyłość lub nadwagę, postaraj się schudnąć. Kobiety  z dodatkowymi kilogramami są w trakcie ciąży bardziej narażone na cukrzycę i nadciśnienie. Unikaj jednak restrykcyjnych diet, ponieważ mogą one zaburzyć Twoją gospodarkę hormonalną. Zrezygnuj jednak ze złych nawyków żywieniowych i zadbaj o ruch
 • Ruch i aktywność fizyczna- wskazane są nie tylko, po to aby ewentualnie schudnąć, ale również aby Twoja kondycja była jak najlepsza. Codzienne spacery oraz ćwiczenia wzmacniające mięsnie, na pewno pomogą przejść Ci przez etap ciąży.
 • Wzmocnij mięśnie Kegla- są to mięśnie okolic krocza i pochwy, możesz je wzmocnić poprzez ich naprzemienne napinanie i rozluźnianie przez ok. 5-10 minut, 3 razy dziennie. Odpowiednio silne i wzmocnione mięśnie Kegla znacznie ułatwiają poród, pomagają w dolegliwościach związanych z nietrzymaniem moczu.
 • Zadbaj o swoje zęby – wszelkie stany zapalne jamy ustnej oraz niewyleczone zęby mogą utrudnić zajście w ciąże a podczas ciąży będą miały negatywny wpływ dla Ciebie, jak również dla dziecka. W ciąży nie wolno leczyć zębów na przykład kanałowo, więc powinnaś zadbać o to już teraz. Często przez zmiany hormonalne możesz skarżyć się w ciąży na stan swoich dziąseł.
 • Obserwuj swój cykl- planowanie ciąży zacznij od obserwacji swojego cyklu miesiączkowego, choć z pewnością znasz go już dobrze. Przypatrz się wszelkim nieprawidłowościom. Poprzez tradycyjne metody oraz dzięki testom owulacyjnym, które możesz zakupić w aptece, wyznaczaj swoje dni płodne.
 • Odstaw tabletki i przez okres 6 miesięcy, korzystaj z innych metod antykoncepcji, które nie zaburzają gospodarki hormonalnej
 • Rzuć palenie i odstaw lub ogranicz wszelkie używki
 • Zadbaj o siebie – wysypiaj się, relaksuj, unikaj stresu i utrzymuj dobre relacje z partnerem
 • Zadbaj również o partnera – jego zdrowie i samopoczucie jest również bardzo ważnym elementem. Stan zdrowia mężczyzny wpływa na jakość jego nasienia.

A co dalej?

Po wykonaniu niezbędnych badań, wizycie u ginekologa i wdrożeniu zdrowych nawyków i wszystkiego o czym była mowa, powinnaś już wiedzieć co robić. Uprawiać seks bez zabezpieczeń, najlepiej z potencjalnym kandydatem na ojca. Przeciętna para podczas jednego cyklu miesiączkowego ma tylko ok. 20-25% szans na zajście w ciążę, o ile oczywiście regularnie spotyka się w sypialni, kuchni czy łazience, to już chyba mało istotne, ważne, że w konkretnym celu.  Odsetek płodności znacząco spada  z wiekiem. Wiele par ma problem z zajściem w ciążę, a powodów może być naprawdę wiele. Czasami za rzadko się spotykają, czasami nie maja szczęścia w tej loterii, a czasami po prostu ich planowanie ciąży było nieodpowiednie, albo nie było go wcale. Spontaniczność w tej dziedzinie też może się zdarzyć i pewnie często się zdarza, inaczej pewnie by mnie tu nie było, i nie pisałabym dla Was. Ale moi rodzice się o to spontanicznie postarali, czego wam jednak nie polecam.

Wszystkie kwestie dotyczące tego, jak przygotować się do ciąży, które poruszyłam są niezwykle ważne. Odpowiednie przygotowanie pozwoli być może uniknąć Wam problemów z zajściem w ciąże, niepotrzebnego stresu i obaw przed niepłodnością oraz przyczyni się do dobrego stanu zdrowia, zarówno Twojego i dziecka, a przy okazji może i partnera. Jeśli jesteś teraz na spacerze, to podążaj wzrokiem nie tylko za wózkiem, ale i też za przychodnią ginekologiczną, ewentualnie za apteką, w celu zakupienia testu owulacyjnego. Powodzenia i do dzieła!

Autor: Natalia Macioszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *