pryszcze na plecach

Pryszcze na plecach – jak sobie z nimi poradzić?

Czy budzisz się z myślą „Jak się ubrać, żeby wystarczająco zasłonić plecy i ramiona?”, „Czemu te najfajniejsze sukienki mają albo odkryte ramiona, albo wycięcie na plecach?”, „Dlaczego to ja mam pryszcze na plecach?”itp. Jeśli te pytania brzmią znajomo tzn., że dobrze trafiłaś.

Pryszcze na plecach

Pryszcze na plecach to nic innego jak trądzik pospolity, taki sam jaki pojawia się chociażby na twarzy. Jednakże, wiele z nas myśli, że “to tylko ja mam ten problem”. Ale to nieprawda. Po prostu często nie mamy pojęcia, że nasza koleżanka też boryka się z tą przypadłością. Nikt nie będzie się chwalił, a gdy mowa o nas kobietach to zrobimy wszystko by to co „nieładne”, nieestetyczne –  zasłonić, zakamuflować. Ale warto jednak korzystać z dobroci medycyny jak i domowych sposobów, które w szybszym lub wolniejszym tempie, ale pomogą zawalczyć z trądzikiem na plecach. Krosty na plecach są o tyle trudnym tematem, że innym łatwiej je zobaczyć niż nam samym. Ale spokojnie pryszcze na plecach mogą stać się tylko wspomnieniem.

Czego się wystrzegać?

 • po pierwsze nie wyciskaj i nie rozdrapuj pryszczy na plecach (wiem, łatwo powiedzieć, ale wytrwałość i samozaparcie z pewnością pomogą – nie poddawaj się!)
 •  uważaj na słońce – wiem, że masz wrażenie, że jak się opalasz to krosty na plecach znikają, ale to tylko chwilowa poprawa, a potem pojawią się ze zdwojoną siłą
 • pot!!! – nie pozwalaj, by po wysiłku fizycznym pozostawać zbyt długo w przepoconym ubraniu, bierz od razu prysznic – nadmiar sebum to najlepsze pożywienie dla bakterii, co spowoduje kolejne pryszcze na plecach
 • słodycze, fast food-y, ostre jedzenie – wszystko to ci nie pomoże, a i przy okazji figurka będzie lepsza
 • sztuczne tkaniny, nie oddychające, to rewelacyjna pożywka dla trądziku na plecach, zainwestuj w naturalne materiały takie jak bawełna, dzięki której skóra oddycha i nie pocimy się
 • wystrzegaj się kosmetyków zawierających parabeny, zwróć uwagę na skład kosmetyków, które używasz do kąpieli, najlepsze będą te najbardziej naturalne, ziołowe, ale i specjalistyczne jak chociażby żel myjący ziaja med kuracja antybakteryjna, ale wiadomo, często trzeba wypróbować produkty wielu marek zanim znajdzie się ten kosmetyk, który poradzi sobie akurat z twoją cerą.
 • zapomnij o używkach, zwłaszcza o paleniu papierosów

Wiesz już czego się wystrzegać, ale warto też znać parę domowych sposobów na walkę z trądzikiem na plecach.

 1. Pozytywne nastawienie. Jeżeli będziesz się zadręczać, wiecznie myśleć o tym, że pojawił się kolejny pryszcz na plecach to spowoduje ciągły stres, który zdecydowanie nie pomaga w walce ze zmianami skórnymi. Stres nie jest sprzymierzeńcem, walcz z nim. Myśl pozytywnie!!!
 2. Stosuj peeling, oczywiście nie codziennie, ale tak jak dbasz o swoją twarz, tak samo zadbaj o plecy.
 3. Wypróbuj maść cynkową – jest tania, a potrafi zdziałać cuda. Stosuj ją punktowo, na każdą krostę na plecach.
 4. Odżywiaj się zdrowo,  zdrowa dieta to zdrowa cera.
 5. Korzystaj z dobroci ziół – mają one właściwości odkażające, chociażby kąpiel z rumianku czy szałwii. Są łatwo dostępne i tanie, a do tego naturalne.
 6. Pamiętaj, że są gotowe produkty wielu firm przeznaczone typowo do cery trądzikowej, ale nie będę owijać w bawełnę, że nie potrzeba czasu i wytrwałości by znaleźć ten, który akurat zadziała na twoją skórę. Jednakże pryszcze na plecach da się wyeliminować, ale niestety nie w pięć minut.

Nie zapominajmy również, że są także medyczne sposoby by pokonać pryszcze na plecach, o których najlepiej poinformuje nas dermatolog. Jeśli nic nie pomaga to warto się zgłosić po pomoc, by jeszcze pewniej zawalczyć od wewnątrz jakimiś antybiotykami, czy teraz modnymi laserami.

Trądzik na plecach to nie tylko problem nastolatków w okresie dojrzewania, ale również osób dorosłych. Walkę z krostami na plecach powinniśmy zacząć od znalezienia przyczyny powstawania zmian skórnych. Może się okazać, że to wina źle dobranej odzieży, stresu, złej diety, a i może być to powiązane z zaburzeniami hormonalnymi.

Pamiętaj, sposobów na walkę z pryszczami na plecach jest wiele, ale póki nie spróbujesz to się nie przekonasz co tobie pomoże. Myśl pozytywnie, a zobaczysz, że trądzik na plecach zacznie znikać. No stress!

 

Autor: Natalia Siwka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *