seks w ciąży

Seks w ciąży – czy to przyjemność, z której można korzystać?

Burza hormonów, rosnący brzuch, swędzenie skóry, a w dodatku jeszcze trzeba uprawiać seks. A przecież po co to robić, skoro jesteś już w ciąży? W dodatku Jemu zebrało się na amory, właśnie wtedy, kiedy Wasz Jaś akurat zasnął. Udawać, że też zasnęłaś? Ból głowy jest już przecież trochę oklepany. To jaką dziś przyjąć strategie? Może po prostu pokołysać Jasia we śnie i sprawić, żeby seks w ciąży był przyjemny.

Przyjemność i korzyści płynące z seksu w ciąży

Nie od dziś wiadomo, że seks kojarzy się z przyjemnością. Ten w ciąży też powinien się tak kojarzyć, a niekiedy bywa niestety tak, że budzi on wiele wątpliwości. Właśnie teraz kiedy nie musisz się martwić o antykoncepcję i możesz go uprawiać bez żadnych ograniczeń, powinien on sprawiać Ci niezwykłą radość. Oczywiście w pierwszej kolejności należy upewnić się czy nie ma żadnych przeciwwskazań, ale naprawdę w większości przypadków okazuje się, że seks w ciąży jest jak najbardziej dozwolony. Nie dość, że dozwolony to niesie ze sobą jeszcze wiele korzyści i przyjemności. Jeśli oczami wyobraźni widzisz tylko siebie i swój wielki brzuch w dziwacznej pozycji, słyszysz podświadomie swoje sapanie, jakbyś przebiegła maraton i czujesz, że matka, nie może być jednocześnie kochanką, to możesz się naprawdę mylić. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań to po prostu korzystaj!

Korzyści płynące z seksu w ciąży:

 • Lepsze doznania. Może się okazać, że podczas ciąży będziesz odczuwać większa ochotę na współżycie niż zwykle i obudzi się w Tobie to, co do tej pory w Tobie drzemało. Lepsze ukrwienie narządów może sprawić, że będziesz odczuwać większą przyjemność z pieszczot, a nawet zaczniesz osiągać orgazm, jeśli do tej pory go nie osiągałaś. Najlepszym okresem dla kobiety jest II trymestr, kiedy pierwsze dolegliwości, troszkę ustąpią, a brzuch nie jest jeszcze duży. Aczkolwiek odpowiednie pozycje w ciąży umożliwiają cieszenie się seksem aż do samego porodu. Niech to będzie Twój, Wasz czas!
 • Endorfiny i oksytocyna. To hormony szczęścia i miłości. I to właśnie one wydzielają się podczas seksu. Wasz maluszek będzie Tobie za nie z pewnością wdzięczny. Do dzieła!
 • Dobry sen jest bardzo ważny w życiu i często od niego zależy nasze samopoczucie. Seks wpływa z pewnością na nasz lepszy i głębszy sen. A więc najpierw seks, potem sen, a może na odwrót?
 • Dobra relacja z partnerem. Wiadomo, ze seks zbliża. Wspólne chwile w łóżku, dotyk, pieszczoty, czułe słowa, to wszystko wzmacnia i pogłębia nasze relacje.
 • Spalanie kalorii. Pomyśl sobie o kostce (albo i 5 kostkach) czekolady, którą przed chwilą zjadłaś i która za nic nie wejdzie Ci w boczki, bo zaraz ją namiętnie spalisz. To jest chyba najlepsze połączenie przyjemnego z pożytecznym.
 • Zmniejszenie bólu. Dobry seks potrafi naprawdę zadziałać jako lekarstwo na ból.

Seks w ciąży a obawy

Bardzo dużo w naszym życiu zależy od naszego nastawienia. Seks w ciąży to naturalna sprawa, a jednak wiele z Nas nastawia się, że może on w ciąży szkodzić. Jeśli chcemy, żeby nasze współżycie w ciąży, przynosiło nam przyjemność, musimy się tych obaw pozbyć. Panuje wiele mitów dotyczących seksu w ciąży i choć czasami zdajemy sobie sprawę z tego, że to tylko mit, to potrafi on zasiać w nas ziarno niepewności. Najczęstsze obawy, które towarzyszą kobietom to:

 • Strach przed tym, że zrobimy dziecku krzywdę
 • Strach przed poronieniem
 • Strach przed krwawieniem
 • Strach przed przedwczesnym porodem

Powyższe wątpliwości i obawy najczęściej znikają po konsultacji z ginekologiem. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo to nie ma takiej możliwości, że podczas seksu, dziecku stanie się krzywda. Dziecko chronią mięśnie macicy i płyn owodniowy. I nawet jeśli nasz partner cieszyłby się super przyrodzeniem, to nie ma takiej opcji, żeby puknąć „tym czymś dziecko w czoło”, a to przecież powszechnie panujący mit. To samo dotyczy poronienia, krwawienia, czy przedwczesnego porodu. Jeśli nie ma przeciwwskazań od naszego ginekologa, zapomnijmy po prostu o takich obawach i cieszmy się seksem. Czujność należy zachować zawsze, ale nie może być tak, że seks będzie nam kojarzył się z niepokojem. Jeśli jednak czujemy taki niepokój najlepiej udać się do ginekologa, nie szukajmy porad u mamy, cioci czy koleżanki, ponieważ każda ciąża przebiega inaczej. Jeśli mamy jednak zielone światło warto zadbać o odpowiednie warunki, aby czerpać przyjemność z takiej bliskości.

Co zrobić, żeby nam się chciało, jeśli nam nie chce?

Ciąża to w mniejszym lub większym stopniu trudny okres dla każdej kobiety. Każda z nas odczuwa ją inaczej i każda z nas ma też swoją listę dolegliwości. Poranne mdłości i permanentne zmęczenie na początku ciąży po żylaki, rozstępy i dodatkowe kilogramy na sam jej koniec. Bywa tak, że bardziej marzymy o zetknięciu ze słoikiem kiszonych ogórków niż o zetknięciu z naszym partnerem. Często narasta wśród par wtedy konflikt. A to jest ostatnia rzecz, której potrzebujecie teraz i wy i wasze maleństwo. Nie warto też godzić się na seks tylko ze względu na to, aby tego konfliktu uniknąć. Najlepiej jeśli zdasz sobie sprawę, że współżycie w ciąży, to nie tylko przyjemność dla Twojego partnera, ale i dla Ciebie. Czasami wystarczy nieco zmienić nastawienie i zadbać o odpowiednie warunki.

Przede wszystkim :

 • Wysypiaj się w miarę możliwości. Jeśli masz taką możliwość, zdrzemnij się w dzień. Zmęczenie nie jest dobrym kompanem jeśli chodzi o sprawy łóżkowe
 • Zadbaj o atmosferę, która zbliży Was do siebie. Nie musi być to typowo zapalona świeczka, kiedy siedzicie na kanapie, bo przecież w tym przypadku i wina nie można się napić, ale może wspólny spacer albo kąpiel, masaż jak najbardziej by też się przydał, bo jest taka część ciała, która Cie teraz nie boli?
 • Wspólna rozmowa o Waszych obawach i potrzebach, często bardzo potrafi zbliżyć i sprawić, że również podczas seksu będziecie się bardziej rozumieć i lepiej komunikować.
 • Dobry humor potrafi też wiele zdziałać. Zamiast przejmować się niektórymi sprawami, możemy spróbować obrócić je w jakiś żart.
 • Nie wstydź się swojego ciała, pomimo, że zmieni się ono diametralnie. My, kobiety potrafimy naprawdę zrobić wiele hałasu o kolejna fałdkę, podczas gdy nasz mężczyzna, nie dość, że nawet jej nie zauważy, to jeszcze zakocha się w naszych większych, pełniejszych piersiach
 • Poszukaj wraz z partnerem dogodnych pozycji. Pozycje w ciąży uzależnione są najczęściej od danego trymestru ciąży. Wiadomo, że pod koniec ciąży, nasz brzuszek może nam już bardzo komplikować co nieco, możemy więc wystawić swoją kreatywność na próbę. A wierzę w to, że jak komuś się naprawdę chce, to sposób się znajdzie, nawet jeśli brzuch miałybyśmy też na plecach.

Niebawem pojawi się na świecie Wasz Jasiu. Swoją drogą ciekawe czy będzie lubił kołysanie? Wykorzystaj czas ciąży jak najlepiej. Dbaj o swoja dietę, o ruch, o swój wygląd, dbaj też o dobry seks. Bo te wszystkie elementy wpływają na Twoje samopoczucie i na samopoczucie Twojego maleństwa. To jaka dziś pozycję przyjmujemy?

Autor: Natalia Macioszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *