choroba hashimoto

Choroba Hashimoto to nie wyrok, można z nią żyć. Sprawdź jak!

W dzisiejszych czasach bardzo często słyszymy, że ktoś cierpi na choroby związane z tarczycą. Jedną z takich chorób jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy. Niedoczynność tarczycy najczęściej spowodowana jest właśnie tą chorobą. Schorzenie Hashimoto jest trudne do zdiagnozowania, a samo leczenie polega na usuwaniu skutków tej choroby, a nie przyczyny. Jednakże jak każda inna choroba tak i ta nie jest dla nikogo wyrokiem. Z każdą chorobą da się żyć, trzeba tylko wiedzieć jak i nie tracić nadziei.

Czym jest choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną wynikającą z zaburzeń funkcjonowania układu odpornościowego. W zdrowym organizmie układ immunologiczny zwalcza wirusy i bakterie, a w przypadku organizmu zmagającego się z chorobą Hashimoto układ immunologiczny jest rozregulowany i zaczyna atakować własne komórki. Jest to tak zwana autoagresja. Choroba Hashimoto to schorzenie bezbolesne i często postrzegane jest jako bezobjawowe. Nieleczona choroba może prowadzić do trwałego uszkodzenie tarczycy. Aby zdiagnozować niedoczynność tarczycy należy zbadać przede wszystkim poziom hormonów TSH, FT4 oraz FT3. W celu potwierdzenia lub wyeliminowania choroby Hashimoto należy także oznaczyć poziom przeciwciał tarczycowych. Nie zawsze jednak na podstawie tych wyników można jednoznacznie postawić diagnozę, dlatego wymagane jest także wykonanie USG tarczycy. Niedoczynność tarczycy może przejawiać się na różne sposoby, a brak leczenia może powodować poważne skutki w przyszłości.

Objawy niedoczynności tarczycy

Tak jak każda choroba niedoczynność tarczycy ma też swoje objawy, które nie zawsze są przez nas zauważalne i które nie zawsze właściwie interpretujemy. Objawy niedoczynności tarczycy to przede wszystkim:

 • uczucie ciągłego zimna;

 • zmęczenie i senność;

 • zaburzenia pamięci;

 • depresja;

 • przyrost masy ciała;

 • blada i łuszcząca się skóra;

 • suche i łamliwe włosy oraz paznokcie;

 • zaburzenia miesiączkowania, niepłodność;

 • rzadsze oddawanie stolca, zaparcia;

 • spowolnienie czynności serca, nadciśnienie tętnicze;

 • w badaniach laboratoryjnych można zaobserwować zwiększone stężenie cholesterolu oraz niedokrwistość.

Objawy niedoczynności tarczycy rozwijają się powoli na przestrzeni kilku lat i stopniowo niszczą gruczoł tarczycy. Mogą mieć różny stopień nasilenia, który zależy od czasu trwania niedoczynności czy stopnia niedoboru hormonów. Objawy niedoczynności tarczycy bywają jednak czasami niezauważalne, a chorobę można zdiagnozować jedynie na podstawie wykonanych badań.

Leczenie choroby Hashimoto

Niedoczynność tarczycy spowodowana chorobą Hashimoto jest chorobą przewlekła i nie ma skutecznej metody na pozbycie się jej. Terapia w przypadku tej choroby polega na leczeniu niedoczynności tarczycy, czyli na przyjmowaniu brakujących hormonów tarczycy. Regularne przyjmowanie leków pozwala na powrót do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W zależności od stopnia zaawansowania choroby lekarz ustala indywidualnie dawkę hormonów dla każdego z pacjentów. Jeśli choroba Hashimoto leczona jest prawidłowo i chory przyjmuje regularnie odpowiednie leki w odpowiednich dawkach to nie powoduje ona poważnych konsekwencji w organizmie.

Dieta a choroba Hashimoto

Pierwszym krokiem w leczeniu tego schorzenia jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Dieta w tej chorobie powinna być urozmaicona i bogata w składniki odżywcze: witaminy i składniki mineralne. Zalecenia jakie warto wziąć pod uwagę podczas terapii to przede wszystkim:

 • regularne spożywanie posiłków, 4-5 posiłków w ciągu dnia;

 • zastąpienie tłuszczów zwierzęcych tłuszczami roślinnymi;

 • unikanie cukrów prostych;

 • spożywanie świeżych owoców i warzyw w codziennej diecie;

 • rezygnacja z używek – nikotyna, alkohol mogą nasilić objawy niedoczynności tarczycy, a co za tym idzie nie pomagać w powrocie do prawidłowego funkcjonowania.

Objawy niedoczynności tarczycy nie zawsze są jednoznaczne. Warto kontrolować na bieżąco swój stan zdrowia, a gdy mamy jakieś wątpliwości udać się na badania oraz na wizytę lekarską. Choroba Hashimoto nie musi być dla nikogo wyrokiem, nie musisz rezygnować ze swoich marzeń czy planów. Pamiętaj, że odpowiednie dobrane leki oraz dieta w chorobie Hashimoto są niezwykle ważne, gdyż schorzenie to ma związek z jelitem, a także całym układem pokarmowym. Leczenie dietą jest najbardziej skutecznym w walce z tą chorobą. Każdy organizm inaczej reaguje na daną grupę produktów, dlatego pod okiem dietetyka należy próbować wyeliminować określone produkty i obserwować efekty.

Każdy musi indywidualnie dobrać dietę dla siebie i się jej trzymać. Konsekwencja i zapał są ważnymi cechami w walce z każdą chorobą. Niedoczynność tarczycy nie jest wyrokiem i da się z nią żyć. Poznaj swój organizm, dopasuj do siebie dietę i pamiętaj o regularnym przyjmowaniu leków oraz o kontrolowaniu wyników badań, a na pewno Twoje życie wróci do normy!

Autor : Ania Bartecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *