jak się nie stresować

Jak się nie stresować? Pokonaj swoje lęki

W jaki sposób pokonać stres? Jak zwalczyć swoje słabości? Stres spotyka nas w najróżniejszych etapach życia, pojawia się w szkole, w pracy, a także w życiu codziennym, rodzinnym. Szukasz skutecznych porad w jaki sposób walczyć ze swoimi lękami? Ten artykuł przybliży Ci problem stresu i pokaże jak pokonać lęk.

Czym jest stres?

Stres jest odpowiedzią naszego organizmu na wydarzenia zakłócające naszą równowagę lub przekraczające nasze zdolności skutecznego radzenia sobie z problemem. Każdy z nas inaczej reaguje na daną sytuację i to co u jednych wywołuje lęk u innych może wywoływać odwrotne emocje. Najczęstszym źródłem stresu w dzisiejszych czasach jest praca lub jej brak, a także wiele innych czynników oraz wydarzeń takich jak choroba, problemy rodzinne, ciąża i poród, utrata bliskiej osoby, rozstanie, egzamin, wygrana na loterii, skok na bungee, ślub itd.

Oznaki stresu – czy to stres?

Stres u każdej z osób może się przejawiać na różne sposoby. Są jednak cechy, które w większości przypadków bywają wspólne i jednoznacznie diagnozują wystąpienie lęku przed niemożnością poradzenia sobie z sytuacją stresową. Jako główne objawy stresu wymienić należy:

 • szybsze bicie serca,

 • zwiększona potliwość dłoni, pach oraz innych części ciała,

 • łamiący się głos,

 • brak pewności siebie,

 • pogłębiony oddech,

 • bezsenność,

 • kłopoty żołądkowe,

 • uczucie gorąca lub zimna.

Jak pokonać lęk?

Aby stres przestał być naszym wrogiem trzeba umieć nad nim zapanować. Istnieje mnóstwo sposobów jak się nie stresować i jak pokonać lęk. Są osoby, które znają swój organizm na tyle, że radzenie sobie z sytuacjami stresującymi mają opanowane do perfekcji. Ci, którzy szukają skutecznych porad jak przestać się bać zachęcam do skorzystania z poniższych porad:

 • trudności napotkane w życiu traktuj jak wyzwania – dzięki sytuacjom stresującym możemy się wiele nauczyć, wyciągnąć wnioski na przyszłość, zdobyć doświadczenie;

 • uwierz w siebie – uwierz, że jesteś silną osobą i dasz radę stawić czoła swoim lękom, nie ma rzeczy z którymi człowiek by sobie nie poradził, musisz znaleźć w sobie siłę do działania;

 • odpręż się – zapomnij na chwilę o problemie, rozluźnij się, spędź czas z książką, umów się z przyjaciółmi do kina, czasami odpoczynek od trudnej sytuacji jest najlepszym rozwiązaniem;

 • spędź czas aktywnie – aktywność fizyczna pomaga przezwyciężyć lęki, pobiegaj, idź na basen, odreaguj, rozładuj swoje napięcie;

 • poproś bliskich o pomoc – nie bój się powiedzieć innym o swoim problemie, proś o rady, rozmowa z kimś zaufanym często pomaga, a może wspólnie znajdziecie lepsze rozwiązanie?

Stres ma swoje konsekwencje?

Krótkotrwały stres jest dla naszego organizmu dobry, pozwala nam pobudzić organizm do znajdywania rozwiązań, mobilizuje nas do działania. Jednakże stres kumulujący się w organizmie przez dłuższy czas może okazać się bardzo niebezpieczny. Osoby żyjące na co dzień w stresie są w większym stopniu narażone na nowotwory, ich układ odpornościowy jest osłabiony, są bardziej podatni na wszelkie infekcje i wirusy. Dlatego tak istotny dla nas jest temat jak się nie stresować.

Codziennie każdego z nas spotykają wydarzenia, które wywołują w nas lęki i obawy. Tłumienie emocji, a co za tym idzie stresu nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Długotrwały stres wpływa niekorzystnie na nasz organizm i może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego zachęcam do korzystania z porad jak radzić sobie ze stresem, jak przestać się bać. Bądź silna i staw czoła swoim lękom. Jak to mówią – „Strach ma wielkie oczy”, a jak poradzisz sobie z drobnymi przeciwnościami losu to i z czasem większe problemy nie będą Ci straszne i doskonale będziesz wiedziała jak się nie stresować i jak pokonać lęk.

Nie bójmy się mówić głośno o tym co nas martwi, wokół nas jest mnóstwo osób, które wiedzą jak pomóc, życie też ich doświadczyło i chętnie nam wytłumaczą jak przestać się bać czy jak pokonać lęk. Pozwólmy sobie pomóc, bo nie wiadomo czy za jakiś czas ktoś bliski nie będzie także potrzebował naszej pomocy. A temat stresu dotyka każdego z nas i każdy z nas często zadaje sobie pytanie jak się nie stresować.

Autor: Ania Bartecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *