Krwiak w ciąży – co robić gdy się pojawi? Czy dziecko może być zdrowe?
Ciąża to piękny, ale i często niełatwy czas dla mam oczekujących swojego maleństwa . Nawet kiedy przyszła mama jest ostrożna i dba o siebie mogą pojawić się różne ciążowe komplikacje. Jednym z najczęściej diagnozowanych problemów jest krwiak w ciąży. Nie ma jednak co panikować zawczasu i przyciągać czarnych myśli. Aczkolwiek kiedy coś w trakcie ciąży Cię zaniepokoi czekać, bezczynnie nie powinnaś.
Ogromnie ważne jest to by reagować zaraz, gdy tylko coś w trakcie ciąży wydaje się nam podejrzane i pilnie udać się do lekarza. Jeśli to Twoje pierwsze dziecko i nie masz doświadczenia, koniecznie przedyskutuj ze swoim lekarzem czy to co Ci dolega to ciążowa norma, czy powód do niepokoju. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań, a głupie mogą być tylko odpowiedzi. Dlatego nie bój się pytać, robisz to w końcu w trosce o swoje dziecko. W prawidłowym przebiegu ciąży niezwykle istotna jest zarówno dobra kondycja psychiczna jak i fizyczna mamy. Znajdź więc ginekologa, do którego będziesz miała zaufanie i przy którym poczujesz się bezpiecznie.
Jakie objawy mogą występować przy krwiaku w ciąży?
Musisz wiedzieć, że krwiak początkowo może w żaden sposób nie dawać Ci znać o swoim istnieniu. Gdy się pojawi na pewno dowiesz się o nim od lekarza ginekologa podczas kontrolnego badania USG. Krwiak w ciąży może powodować krwawienia z macicy, potocznie nazywane plamieniem. Jednak może także nie dawać takich objawów. Plamienie w ciąży może przybierać różne nasilenie. Powinnaś reagować i skonsultować się z lekarzem zarówno przy delikatnym, jak i obfitym krwawieniu.
Co robić kiedy dowiesz się, że pojawił się krwiak?
Zacznijmy od tego, że krwiak w ciąży to nie wyrok, który przekreśla szanse na zostanie rodzicami.
Wszystko zależy głównie od wielkości i lokalizacji krwiaka. Będąc w ciąży każda mama powinna bezapelacyjnie skupić się na tym żeby zrobić wszystko, co tylko możliwe, by dać dziecku szanse na prawidłowy i zdrowy rozwój. Ważne podczas ciąży są zarówno zdrowa dieta, psychiczny komfort przyszłej mamy, jak i stosowanie się do zaleceń lekarskich. Kiedy radość z zajścia w ciążę zakłóci informacja „pojawił się krwiak i ciąża jest zagrożona” musisz być bardzo ostrożna.
Jeśli rozpoznany zostanie u Ciebie krwiak w ciąży powinnaś:
-
bezwzględnie pozostawać pod stała kontrolą ginekologa, który będzie na bieżąco monitorować stan krwiaka i reagować na ewentualne zagrożenia dla rozwijającego się płodu
-
unikać wysiłku fizycznego
-
unikać stresu
-
zrezygnować ze współżycia
-
pić dużą ilość napojów
-
leżeć tak długo jak lekarz uzna to za konieczne
-
przyjmować regularnie przypisane leki
Leczenie krwiaka w ciąży
Medycyna na dzień dzisiejszy nie znalazła złotego środka, dzięki któremu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki można zapomnieć o istnieniu krwiaków. Jednak doświadczony ginekolog doradzi co robić w Twoim konkretnym przypadku, by jak najbardziej zmniejszyć ryzyko poronienia w ciąży. Regularne kontrole u ginekologa i stosowanie się do zaleceń w większości przypadków pomogą pozbyć się krwiaka. Poza oszczędnym trybem życia lekarze najczęściej zalecają stosowanie leków przeciwzakrzepowych, a także preparatów które ułatwią wchłanianie się krwiaka. Praktykuje się także podawanie leków hormonalnych zawierających progesteron i estrogen.
Na koniec powiem Ci, że jestem żywym przykładem na to, że krwiak w trakcie ciąży nie odbiera szans na zostanie mamą i to zdrowego pełnego życia dziecka. Głowa więc do góry 🙂 !!!
Autor: Kasia Sikorska